in

Lord of the Flies Senaryosu Kaos Yürüyüşü’nün Yazarı Patrick Ness’e Emanet

Lord of the Flies beyaz perde yolcusu. Luca Guadagnino’nun yöneteceği Sineklerin Tanrısı uyarlamasının senaristi ise Patrick Ness oldu.

Lord of the Flies - Patrick Ness

William Golding’in Türkçeye Sineklerın Tanrısı adıyla kazandırılan klasik eseri Lord of the Flies beyaz perdeye uyarlanıyor. Call Me by Your Name ve Suspiria filmleriyle adını duyuran yönetmen Luca Guadagnino imzasıyla gelecek filmin senaristi de belli oldu: Patrick Ness.

Yazar Patrick Ness’i Türkçede de bol bol duyduk. Kendisinin Chaos Walking (Kaos Yürüyüşü) serisi ve A Monster Calls (Canavarın Çağrısı) romanı dilimize de kazandırılmış eserler arasında. Yazarın A Monster Calls romanı 2016 senesinde J.A. Bayona imzası ile beyaz perdeye de taşınmıştı. Chaos Walking ise Doug Liman’ın yönetiminde Tom Holland, Daisy Ridley ve Mads Mikkelsen gibi oyuncularla sinemaya uyarlanıyor. Filmin çıkış tarihi şimdilik 22 Ocak 2021 olarak gözüküyor.

 Lord of the Flies - Sineklerin Tanrısı

Sinema dünyası ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen ve şimdilerde tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi nedeniyle prodüksiyonlarını durma noktasına getirmiş durumda. Ancak filmler ve diziler her ne kadar çekime ara vermiş olsalar da, anlaşmalar yapılmaya; senaryolar kaleme alınmaya; ekipler toparlanmaya devam ediyor.

Lord of the Flies Uyarlaması Aslına Sadık Kalacak mı?

İtalyan yönetmen Luca Guadagnino, Call Me by Your Name ve Suspiria filmleriyle adından oldukça söz ettirmiş bir isim. Kendisi Call Me by Your Name 2 için planlar yapılmaya devam ediyordu. Şimdiyse yönetmenliğini üstleneceği Lord of the Flies filminden yeni haberler gelmeye başladı. Filmin senarist koltuğuna sevilen yazar Patrick Ness getirildi.

William Golding’in pek çok yazarı ve sanatçıyı etkileyen büyük eseri Sineklerin Tanrısı’nın, tamamen kadın oyunculardan oluşan bir kadro ile beyaz perdeye geleceği uzun süredir konuşuluyordu.

 Lord of the Flies - Patrick Ness
Patrick Ness

Orijinal roman, bir adada mahsur kalan bir grup erkek çocuğun hayatta kalma mücadelesini -tüm vahşetiyle- konu ediniyordu. Olası uyarlamada karakterlerin cinsiyeti ile oynanması ise bir grup okur tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Warner Bros. tarafındaki son gelişmeler ise bu karardan geri adım atıldığı yönünde. Eğer son dakika bir değişiklik olmazsa film romana sadık bir şekilde, erkek karakterlerle uyarlanacak.

Çocuklar ve genç yetişkinler için yazdıklarıyla tanınan Patrick Ness’in romana nasıl bir bakış açısı getireceği ise şimdilik bilinmiyor.

Film uyarlamasının vizyon tarihi ve oyuncu kadrosu için konuşmak için ise çok erken. Lord of the Flies çekimleri en iyi ihtimalle 2021’de başlayabilir gibi görünüyor. Bu da olası vizyon tarihini 2022’ye kadar öteliyor.

Siz Patrick Ness tercihini nasıl karşıladınız? Uyarlamanın romanın aslına göre yapılacak olmasına ne diyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Sealand, Machiavelli ve Sineklerin Tanrısı

Kaynak: Hollywood Reporter

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Toprak - Robert Seethaler | Haftanın Kitabı #135

Toprak – Robert Seethaler | Haftanın Kitabı #135

back to the future geleceğe dönüş

Back to the Future Filmindeki Marty McFly Gizemi Çözüldü