Martin Scorsese Marvel Filmlerini Eleştirdi

Yönetmenliği ve yapımcılığıyla tanınan Martin Scorsese, Marvel'ın filmleriyle ilgili bazı eleştirilerde bulundu.

Pek çok ödüllü filmin altında imzası bulunan yönetmeni ve yapımcı Martin Scorsese, Marvel tarafından hazırlanan filmlerin ‘sinema olmadığını’ ve daha çok eğlence sektörü için ait hazırlanan oyun niteliğinde uzun metrajlı gösteriler olduğunu belirtti.

Başarılı yönetmen bu tartışma yaratacak cümleleri, Netflix’te yayınlanacak The Irishman filmi için Empire Dergisi’ne verdiği röportajda söyledi. Bildiğiniz gibi The Irisman filmi, Scorsese’nin önceki filmleri Goodfellas ve Casino yıldızlarını tekrar bir araya getiriyor.

Taxi Driver ve The Departed gibi ünlü filmleri de yönetmiş Scorsese’ye tüm dünyada her geçen gün daha fazla seyirci kitlesine sahip olan süper kahraman temalı filmler ve özellikle Marvel Sinema Evreni hakkında sorular soruldu. Kendisi de filmlere gitmeyi denediğini, fakat insani duyguları anlatan yapımlardan ziyade bir oyun olarak gördüğü bu yapımları bir türlü izleyemediğini, bunu başaramadığını itiraf etti.

Marvel Yapımları Sinema Filmi Değil

Martin Scorsese, filmlere gitmek istediğini hatta bunu denediğini ama bir türlü yapamadığını söylüyor ve bunun sebebini de onları sinema filmi olarak görmediği olarak açıklıyor. Marvel filmleri hakkında, yapılabilecek en iyi tema gösterisi ifadesini kullanıyor. Duygusal, psikolojik deneyimleri başka bir insana aktarmaya çalışan insanların sineması olmadığını da sözlerine ekliyor.

Ünlü yönetmenin bu görüşü tartışmaya açık cinsten. Sonuçta izlemediği filmler hakkında duyguyu seyirciye aktaramadığı gibi kesin bir ifade kullanıyor.

* * *

* Joker Filmi Yönetmeninin Yaptığı John Wick Kıyası Tepki Çekti

GÖZ ATIN  DC vs. Marvel: Koca Bir Nesil Bunu Bekliyordu
Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca doğumlu. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu. Türk Dili ve Edebiyatı alanında ikinci üniversitesini okumaya devam ediyor. Birçok gazete ve dergide yazıları ve öyküleri yayımlandı. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Martin Scorsese Marvel Filmlerini Eleştirdi için 9 yorum

 1. Çok doğru söylemiş. Tek istisnası: Logan. O tek gerçek Marvel filmiydi.


 2. Aslında tabi ki sinema, ama o bildiğimiz sinema ruhu yok bu filmlerde.


 3. Mrt dedi ki:

  Eğer siz Martin Scorsese olmuşsanız boş beleş bulduğunuz blockbuster’ları yerden yere vurma hakkınız vardır bence. Adam sanat uğruna şu yaşına kadar dirsek çürütmüş; elbette içinin boş olduğunu düşündüğü yapımların sektörü işgal etmesi hakkında fikirlerini söyleyecek. Çıkıp durduk yere Marvel’a sövse yeridir, hele ki kendisine mikrofon uzatıldında hayli hayli yeridir.
  Ama benim ilgimi çeken şu cümle oldu.

  Tam olarak bunu mu söylemiş?
  “İnsanı duyguları anlatan yapımlardan ziyade” mi demiş?

  E o zaman bu filmlere gidip insani bir takım şeyler hissedenler, içlenenler ne ayak?

  “Yav onların da bir şeyler hissetmemeleri lazımdı ama nasıl olmuşsa hissetmişler işte”
  falan mı diyecek bu insanlara anlamadım :d


 4. malady dedi ki:

  Scorsese filmleri izlemeye çalıştığını ama beğenmediğini söylüyor. Bence bu yorumunuzu geçersiz kılar.

  Öncelikle belirteyim ki bence Scorsese haklı. Bana göre Marvel filmleri sinemadan ziyade yeni bir eğlence formu. Michael Bay de zamanında “ben gençler ve çocuklar için film yapıyorum bu suç mu?” gibisinden bir şey demişti. Marvel filmleri de öyle bence. Sinemanın sanatsal kısmına çok bir katkısı olacağını hiç sanmıyorum ama yıllar sonra dönüp bakınca sinemanın uzun vadeli, neredeyse dizi gibi bir eğlence formuna dönüştürülebileceğini gösterdi.
  Scorsese inanılmaz miktarda film izleyen ve belki de dünyada bu konuda en bilgili insanlardan biri. Yorumlarını dogmatik biçimde kabul etmeliyiz demiyorum ama söylediklerinin sinema özelinde bir ağırlığı da var yani. Ayrıca bunu eleştirirken şunu da düşünmek lazım: Scorsese’in sinema anlayışı doğal olarak farklı ve bunda bir gariplik de yok. Kendisi yapılabilecek belki de en samimi açıklamayı yapmış, izlemeyi denemiş ve olmamış.
  Tabi en azından Türkiye’de bu yorumdan hoşlanan insanların en azından yüzde 90lık bir kısmının Marvel filmlerini beğenmemeyi bir entelektüellik kriteri olarak gördüğünü düşünüyorum. Evet Marvel filmleri popülist ve bir açıdan yüksek kaliteli birer istismar sineması örnekleri. Fakat bu yorumu beğenen kitlenin çoğu da bu yorumu çok da irdelemeyip popülist biçimde yaklaşanlar bence.


Martin Scorsese Marvel Filmlerini Eleştirdi

Yönetmenliği ve yapımcılığıyla tanınan Martin Scorsese, Marvel’ın filmleriyle ilgili bazı eleştirilerde bulundu.

Başa dönün