Gece Yarısı Güneşi Twilight

Martin Scorsese Yeni Film ve Dizileri İçin Apple ile Anlaştı

Martin Scorsese, kadrosu yıldızlarla dolu Killers of the Flower Moon filmi dahil yeni projelerinde Apple TV+ ile birlikte çalışacak.

Apple, Killers of the Flower Moon’un yapımcılığını ve yayıncılığını üstlendikten iki ay sonra usta yönetmenle yeni bir anlaşma imzaladı. Scorsese’nin kurduğu ve yönettiği yapım şirketi Sikelia Productions, Apple’ın altında film ve televizyon içerikleri üretecek. Usta yönetmen Martin Scorsese, Apple TV+ için  yönetmenlik ve yapımcılık görevleri üstlenecek.

Yönetmenle şirket arasındaki ilişki Killers of the Flower Moon ile başladı. David Grann’ın kurgu dışı kitabından Erich Roth tarafından senaryolaştırılan film için yapım ve yayın görevleri Paramount’un elinden çıktığında Apple film için boş çek vererek Scorsese’yle anlaşmıştı. İlk planlara göre 180 milyon dolar bütçesi olan filmin başrolleri Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro. Yapımın çekimlerinin Şubat 2021’de Oklahoma’da başlaması planlanıyor.

Scorsese, Sikelia Productions’ı 2003’te kurmuş ve o günden beri de Paramount çatısı altında işletmişti. Şirket Scorsese’nin bütün projelerinin menajerliğini ve yapımcılığını üstleniyor. 2004’te yayınlanan The Aviator, 2006 En İyi Film Oscarı’nın sahibi The Departed, 2010’daki Shuter Island ve geçen sene çıkan The Irishman dahil yönetmenin 21. yüzyıl sinemagrofisinin neredeyse tamamı Sikelia’nın imzasını taşıyor.  Scorsese’nin yapımcılık ve senaristlik görevlerinde bulunduğu Boardwalk Epmire ve Vinyl gibi dizilerde de Sikelia’nın görevleri var.

Apple TV+, Martin Scorsese İçin Kesenin Ağzını Açtı: Vinyl Geri Dönebilir

Killers of the Flower Moon sonrası Apple’ın Scorsese ile çalışmaları hız kesmeyecek. 2016 yılında HBO ekranlarına gelen Vinyl, Apple TV+ ile geri dönebilecek mi, hep birlikte göreceğiz. HBO’nun iptal ettiği dizilerin yayın haklarını başka platformlara devretmesi pek alışık olduğumuz bir durum değil. Ancak Scorsese’nin yaratıcıları arasında olduğu Vinyl dizisinin kaderi, bu yeni anlaşma ile birlikte yeniden çizilebilir.

Vinyl

Vinyl | HBO

Vinyl’ın 1. sezonu HBO’ya 100 milyon dolara mâl olmuştu ve piyasada bu parayı harcamaya gönüllü olan çok şirket yok.

GÖZ ATIN  Killers of the Flower Moon Krizi Çözüldü: Martin Scorsese'ye Apple Sponsor Oldu

Apple TV+ o az şirketlerden birisi. 2024’te dizi bütçesi olarak 4 milyar dolar ayırmayı planlayan şirket Scorsese gibi filmlerinde paranın ayarını tutturamayan bir yönetmen için bulunmaz fırsat. Yeni anlaşmayla birlikte Sikelia, Apple’ın prestijli yapım şirketleri listesine giriyor.

O listedeki belli başlı isimler de şöyle: Leonardo DiCaprio ve Jennifer Davisson’un başında olduğu Appian Way; Idris Elba’nın Green Door Pictures’i; Ridley Scott’ın sahibi olduğu Scott Free Productions; son yıllarda sanat filmi sevenlerin yakından tanıdığı A24 ve ImagineDocumantaries.

Martin Scorsese Yeni Film Apple TV+

Apple’ın cesur hamlelerle film ve dizi dünyasına büyük bir adımla girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Martin Scorsese on yıllardır yaşadığı bütçe sorununu nihayet giderebilecek mi? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

* * *

* Martin Scorsese, Joker Filmini Yorumladı

Kaynak: Deadline

antares
21 yaşında, İstanbul Üniversitesi'ne gidiyor, İngiliz Dili okuyor. Babasının 7 yaşında Yüzüklerin Efendisi'ni izletmesinden beri fantastik ve bilimkurgu sever, Shelob'u görüşünden beri anakrofobik.

Martin Scorsese Yeni Film ve Dizileri İçin Apple ile Anlaştı

Martin Scorsese, kadrosu yıldızlarla dolu Killers of the Flower Moon filmi dahil yeni projelerinde Apple TV+ ile birlikte çalışacak.

Başa dönün