in

Maymunlar Gezegeni Yeni Filmi “Yeniden Çevrim” Olmayacak

Maymunlar Gezegeni uyarlaması yeni filmin, Planet of the Apes serisinin yeniden çevrimi olacağı yönündeki iddialara yalanma geldi.

Planet of the Apes - Maymunlar Gezegeni

Disney’n yeni bir Maymunlar Gezegeni (Planet of the Apes) uyarlaması üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyordu. Gelen son dedikodular ise bu yapımın, orijinal serinin yeniden çevrimi (reboot) olacağı yönündeydi. Yeni filmin yönetmeni Wes Ball, bu iddiaları yalanladı.

2001’de Tim Burton imzasıyla çıkan Maymunlar Gezegeni filmi ticari anlamda büyük bir başarı getirmişti. Fakat eleştirmenler filmden memnun olmadılar, Fox da eleştirilerden memnun olmadı ve devam filmlerini rafa kaldırdı.

Şirket aradan on yıl geçtikten sonra Rupert Wyatt’ın yönetmenliğinde Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmini çıkarmıştı. 1968 uyarlamasının öncesini anlatan yani hala insanların olduğu dünyada geçen filmde Andy Serkis, Caesar adlı bir şempanzeyi canlandırmıştı. Bu şempanze, genetiğiyle oynanmış ve türünün diğer örneklerinden farklı olarak insan zekasına, hatta konuşma yeteneğine sahip olmuştu.

Maymunlar Gezegeni

Sonunda hem gişeden hem de eleştiri masalarından mutlu ayrılan film, beraberinde bir üçlemeyi getirmişti. Daha sonrasında Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti ve Maymunlar Cehennemi: Savaş filmleri çekilmiş, Caesar’ın sıradan bir şempanzeden bilinçli bir lidere evrimi tamamlanmıştı.

İlk filmden sonra yönetmen koltuğuna oturan ve üçlemeyi tamamlayan Matt Reeves, filmlerinde savaşa, kabile yaşamına ve insansı birçok konuya değinerek eleştirmenlerden geçer notlar almıştı. Disney’in Fox’u satın almasının ardından ortaya çıkan yeni film uyarlamasının üçlemenin yeniden çekimi olabileceği ihtimali serinin sadık hayranlarını endişelendirmişti.

Yeni Maymunlar Gezegeni Filminin Yönetmeni Dedikodulara Twitter’dan Yanıt Verdi

Wes Ball ise yakın zamanda çıkan bu iddiaları geçtiğimiz günlerde attığı şu Tweet’iyle yalanladı:

“Sinema habercilerinin gerçekten bir şeyler bilen insanlarla irtibata geçmesi hiçbir zaman kolay olmamıştı… fakat belki de bu günlerde olay doğruluk kontrolü yapmamaktır? Şüphesiz. Endişelenmeyin. Sürprizleri bozmayacağım, lakin Caesar’ın efsanesinin devam edeceğini söylemekte sakınca görmüyorum.”

Ball’ın aynı hikâyeyi tekrar anlatmak yerine yeni maceralara odaklanacağını görmek birçok hayranı rahatlatmış durumda. Fox’un üçlemesi Caesar’ın sıradandan sıra dışına, bilinçsizden bilinçliye yükselişini başarılı bir şekilde zaten anlattı. Fakat 1968 filminde görüldüğü haliyle “Bilinçsiz İnsanlar ve Bilinçli Maymunların Gezegeni” oluşana kadar arada uzun bir zaman var. Yönetmen, bu araya odaklanırsa birçok güzel hikaye yakalayabilir ve anlatılmamışları anlatarak hayranları sevindirebilir. Bu tweetten anladığımız da onun tam olarak buna odaklanma niyetinde olduğu.

Maymunlar Gezegeni

Labirent serisini de yöneten Wes Ball, şüphesiz ki distopik üçlemelere yabancı değil. Mouse Guard çizgi romanının film uyarlaması için Fox’la önceden anlaşmış olsa da proje iptal edildi ve kendisi farelerden maymunlara terfi etti. Fox ve Disney’in aynı anda hata yapmayacağını varsayarak onun Caesar’ın mirasını en iyi şekilde anlatacağına inanıyoruz.

Disney uyarlaması Maymunlar Gezegeni filminin vizyon tarihiyle ilgili elimizde henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat filmin doğrudan Disney+ üzerinden yayınlanması da ihtimaller arasında.

Siz ne düşünüyorsunuz? Maymunlar Gezegeni evreniyle ilgili hangi hikayeleri öğrenmek isterdiniz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

Maymunlar Gezegeni: Ürkütücü ve Gerçekçi Bir Bilimkurgu Kitabı

Kaynak: ScreenRant

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Büyük bir heyecanla bekliyoruz efendim :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Tutankamonun Laneti

Tutankamon’un Laneti: Gerçekler ve Hayaller

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 Gümbür Gümbür Geliyor!