in

Monty Python’ın Yaratıcılarından Terry Jones Hayatını Kaybetti

Monty Python ekibinin kurucularından Terry Jones 77 yaşında hayatını kaybetti. Usta isme 2015 yılında demans teşhisi konmuştu.

Terry Jones

İngiliz komedisini şekillendiren isimlerden Terry Jones, 77 yaşında hayata veda etti. Yazar, komedyen, senarist, yönetmen ve tarihçi Jones; aynı zamanda efsane komedi grubu Monty Python’ın da kurucularındandı.

Britanyalı oyuncu, kendine özgü mizahıyla adeta bir “ekol” yaratmasını bildi. Jones’a 2015 yılında demans teşhisi konmuştu.

Terry Gilliam, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle ve Michael Palin ile birlikte Monty Python komedi grubunda yer alan Jones, ekibiyle 1969-1974 yılları arasında BBC’de tam 45 bölümlük bir dizi (Monty Python’s Flying Circus) yapmıştı. Daha sonra Monty Python’ı şimdilerde klasikleşmiş birçok filmin yapımında görmüştük.

And Now For Something Completely Different (1971), Monty Python and the Holy Grail (1975), Life of Brian (1979), Live at the Hollywood Bowl (1982) ve The Meaning of Life (1983) ekibin sinema filmleri arasında yer alıyor. Monty Python ayrıca sayısız televizyon yapımı ve canlı yayınında eşsiz mizahını izleyicinin karşısına çıkartmayı başardı.

Terry Jones, Monty Python’la olan çalışmaları dışında da pek çok sinema filmi ve dizide de görev aldı. The Wind in the Willows, Absolutely Anything ve Boom Bust Boom (belgesel) yönettiği işlerden bazıları.

Terry Jones’un Ölümünü Ailesi Duyurdu

Usta sanatçının ölümünü ise ailesi şu sözlerle duyurdu:
“Sevilen bir eş ve baba olan Terry Jones’un ölümünü duyurduğumuz için derin üzüntü duyuyoruz. 77 yaşındaki Terry, 21 Ocak 2020 akşamında eşi Anna Soderstrom’un yanındayken hayatını kaybetti. Bunama ile son derece cesur, ama mizah dolu bir savaş verdi…”
1942’de Galler’de dünyaya gelen sanatçı, Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Michael Palin ile tanıştı. Sonrasında ise tarihe geçecek Monty Python grubunun temelleri atıldı.

Terry Jones aynı zamanda televizyon belgeselleri çekti. Politikaya dair köşe yazıları yazdı ve çocuk kitapları kaleme aldı.

2016 yılında Terry Jones’a televizyon ve sinemaya olan katkılarından ötürü BAFTA Ömür Boyu Başarı Ödülü verildi.

2015 yılında yayınlanan Boom Bust Boom adlı belgesel Terry Jones’un üzerinde çalışabildiği son film oldu.

Peki siz Monty Python ile tanışmış mıydınız? Terry Jones işlerini nasıl buluyordunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da buluşalım.

* * *

* Göbeklitepe: Gerçekten de Tapınak mıydı?

* Efsanelerde Karşımıza Çıkan En Meşhur 8 Cadı

Oyla!

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Kendisinin aynı zamanda Douglas Adams’ın Kuşkucu Somon’da önsözü var.

  Monty Python’ı ilk kez izlediğimde Chapman’ın ölümünü-neredeyse favori pitonum olsa da-öğrendiğimde o kadar da dokunmamıştı. Çünkü ben bu Dünya’da değilken 1989’da ölmüştü. Şimdi Jones’ın ölümü beni sarstı; üstelik o gün uzun bir aradan sonra Monty Python aklıma düşmüş ve internetten açıp biyografilerine, yaşlarına bakmıştım. Gideceği içime doğmuş.

 2. Avatar for Refik Refik dedi ki:

  Sanki Douglas Adams tarzında bir bilimkurgu kitabı mı vardı? Hatta Türkçe’ye de çevrilmişti.

 3. Avatar for denixius denixius dedi ki:

  Merhaba,

  Tartışmasız, absürt komedi türünde en iyi film serilerinden birisi Monty Python. Her dönemde izlenebilecek bir yapıya sahip olması bir yana, Life of Brian adlı filmde tarihe ve gerçeklerin saptırılmasına inanılmaz vurgular yapıyor.

  Sevgiler,

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Şahsiyet

Şahsiyet Dizisi Meksika’da Televizyona Uyarlanıyor

Captain Marvel 2

Captain Marvel 2 İçin Çalışmalar Başladı