in

Netflix Film Politikasını Değiştiriyor: Az Sayıda ve Daha Kaliteli Filmler Hedeflenecek

Netflix film yayın politikasını değiştirme kararı aldı. Haftada en az bir yeni film yayınlayan şirket, az ve öz bir programa geçmeyi tasarlıyor.

Netflix Film Politikası
- Reklam -
- Reklam -

Netflix film cephesinde frene basma kararı aldı. Her hafta en az bir film yayınlayarak kütüphanesini her geçen gün genişleten dijital yayın platformu, film grubunu yeniden yapılandırma kararı aldı.

Son olarak Edward Berger’in Felix Kammerer romanından uyarladığı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi ile 4 dalda Oscar ödülü alan Netflix; film seçkisinde her zaman on ikiden vurmayı pek de başaramıyor. Platform film yayınlama sıklığı konusunda iddialı vaatler verirken kalite konusunda beklentileri karşılamakta yer yer başarısız olabiliyordu.

Bloomberg News’in aktardığına göre Netflix Inc. film grubunu yeniden yapılandırma kararı aldı. Bu kararla birlikte en deneyimli iki yöneticinin de dahil olduğu bazı işten çıkarmalar gerçekleşecek.

- Reklam -

Netflix küçük ve orta ölçekli prodüksiyon birimlerini birleştirirken yüksek kaliteli içerikler için karar alma sürecini de daha merkezi bir hâle getirecek.

Netflix Film Politika

Netflix Film Yayın Sıklığını Düşürüyor

Dünya çapında 230 milyon aboneye sahip olan platform, bugün hâlâ dijital yayın platformları arasında en önde gelen şirket olarak adından söz ettiriyor. Paramount+ ve Disney+ gibi rakiplerle girdiği rekabette, ciddi abone kayıpları yaşamasına rağmen bayrağı önde taşımaya devam ediyor. Şirket son olarak şifre paylaşımına yönelik aldığı sıkı önlemlerle gündeme gelmişti.

Gelen bilgilere göre belgesellerden ve daha düşük bütçeli filmlerden sorumlu Lisa Nishimura ve film grubunun başkan yardımcısı Ian Bricke’in on yıldan fazla bir çalışma süresinin ardından şirketten ayrılacağı ortaya çıktı.

Yöneticilerin ayrılış haberi, Reed Hastings’in ocak ayında şirketin genel müdürlüğünden istifa etmesi ve dizginleri ortak CEO Ted Sarandos ve işletme müdürü Greg Peters’a devretmesi sonrasında gerçekleşti.

- Reklam -

Film Netflix

Şubat ayında akış devi, abone büyümesini sürdürmek amacıyla bazı ülkelerde abonelik planlarının fiyatlarını düşürürken, geçen yıl abonelerini kaybettikten sonra maliyetleri düşürmek için yüzlerce çalışanını işten çıkarmıştı.

Platform daha önce Martin Scorsese’den The Irishman, David Fincher’dan Mank, Alfonso Cuarón’dan Roma ve Guillermo del Toro’dan Pinocchio gibi ses getiren yapımlara imza atmıştı. Yeni yapılanma, bu tür işlerin daha ön planda yer alacağı bir geleceği izleyicilere getirebilir.

Siz Netflix’in film politikası konusundaki yeni yapılandırmasını nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla sinema içeriği için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Reuters

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Umarım öyle olur. :smiley: Yoksa daha çok dizi ve film iptalleri olacak.

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Mantıklı ve doğru bir karar olur, abuk subuk şeylerin çokluğu yüzünden film veyahut dizi seçmek uğraşısı nedeniyle bir şeyler izlememize vakit kalmıyordu …

 3. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Umarım sadece Uzakdoğu dışındaki yapımlar içindir :smiley:

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque’ın eseri değil mi?

 5. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  O zaman nasıl geniş kitleye hitap edecekler? :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Christopher Eccleston Tiyatrolar Hakkında

Christopher Eccleston, Kapanan Tiyatroların İşçi Sınıfından Oyuncu Çıkmasını Engelleyeceğini Savunuyor

Tren Düşleri - Denis Johnson

Denis Johnson’ın Pulitzer Ödülü Finalisti “Tren Düşleri” Romanı Türkçe Raflarında