in ,

Yeni Star Wars Romanı, Obi-Wan Kenobi’nin Cinsel Kimliğini Biseksüel Olarak Güncellemiş Olabilir

Obi-Wan Kenobi karakteri, Kiersten White’ın yeni Star Wars kitabı “Padawan”da biseksüel olarak tasarlanmış olabilir.

Obi-Wan Kenobi biseksüel

Obi-Wan Kenobi, Star Wars dünyasının edebiyat macerasında yoluna biseksüel bir cinsel kimlikle devam edebilir. Kiersten White’ın yeni Yıldız Savaşları kitabı Padawan, karaktere dair yeni detayları ortaya çıkartıyor.

Star Wars Obi-Wan Kenobi karakterinin cinsel yönelimi konusunda yeni bir bilgi vermiş olabilir. Kiersten White’ın yeni Star Wars romanı Padawan, Obi-Wan’ın biseksüel olabileceği sinyallerini veriyor.

Padawan romanı Yıldız Savaşları evreninin önemli karakterlerinden Obi-Wan Kenobi’nin daha önce anlatılmamış bir dönemine ışık tutuyor. Eser, genç Kenobi’nin endişeleri, tutkuları ve düşüncelerini okurlarla paylaşması açısından oldukça önemli bir noktada bulunuyor.

Roman Obi-Wan’ın “Güç”te ustalaşmaya çalıştığı zaman diliminde ustası Qui-Gon Jinn’den habersiz bir şekilde Lenahra isimli ıssız bir gezegene gidişiyle başlıyor. Padawan ıssız gezegene indiğinde zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışan bir grup genç ile karşılaşıyor. Konuşmaları sonrasında Casul isimli genç, Kenobi’ye cinsel yönelimlerini sorgulaması gerektiğini söylüyor.

Ardından kitapta şu ifadeler geçiyor:

“Kendisine ya da Jedi kurallarına ihanet ettiğini hissetmeden birisini öpebilecek noktaya gelebilecek miydi? O noktaya gelse bile kimi öpmek isteyecekti ki? Lenahranlılar kendilerine güvenen ve karizmatik kişilerdi ve bu onları çekici kılıyordu. Ancak o herhangi birisini öpebileceğini hayal etmiyordu.

“Belki de herhangi birisiyle olmaktan ziyade hepsiyle birlikte olmak istiyordu.

“Ya da her birini öpmek istiyordu.”

Star Wars, Obi-Wan Kenobi ile LGBTQ+ Görünürlüğünü Artırmayı Hedefliyor Olabilir

Yıldız Savaşları hayranları uzun zamandır evrenin ana zaman diliminde LGBTQ+ görünürlüğünden yeterince bahsedilmediğini konuşuyor. Disney’in Lucasfilm’i satın almasından sonra farklı cinsel yönelimleri “Genişletilmiş Evren” ile serinin sevenlerine sunacağı düşünülüyordu. Dolayısıyla serinin bazı okurları Obi-Wan’ın bu şekilde yansıtılmasını heyecanla karşılamış durumda.

star wars padawan kiersten white

Serinin diğer hayranları ise ödüllü yazarın bu paragraf ile Obi-Wan’ı resmi olarak biseksüel ya da panseksüel yapmadığını öne sürüyor. Disney tarafından da Kenobi’nin LGBTQ+ olduğunu söyleyen resmi bir açıklama da gelmiş değil. Bu sebeple okurlar bu durumu daha çok karakterin yaşamının geri kalanının nasıl etkileneceğini fark ettiği önemli bir an olarak yorumluyor.

Bir Star Wars romanı olan Padawan, Disney+ üzerinden yayınlanan ve ikinci sezonunun geleceği söylenen dizi sonrası Jedi Ustası’nın yaşamına farklı bir bakış açısı getiriyor. Kitabın yazarı Kiersten White ise Paranormalcy ve The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein ile çok satanlar listesinde yer almayı başarmıştı.

Siz Kiersten White’ın yorumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forumüzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

11 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Epichan Epichan dedi ki:

  Saçmalamada sınır tanımıyorlar.

 2. Avatar for Elmakurdu23 Elmakurdu23 dedi ki:

  Star wars yıllar önce öldü. Şimdi cesetinin üzerinde tepiniyorlar.

 3. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  May the force be sex you el-padawan

 4. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Ulan,bakın Obi-Wan jedi order a o kadar sadık bir insan ki Satine ile bile yakınlaşmak onun için bir sınavdı sonra da Anakin ve Leia’yı izledi senelerce.Bu adamın biseksüel olup olmaması ne fayda evrene ve bize?Soruyorum sadece.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

6 cevap daha var.

uykusuzluk stephen king yeni baskı

Stephen King’in Kara Kule’ye de Bağlanan “Uykusuzluk” Romanı Yeni Baskısıyla Raflarda

ölümcül takip Chugyeogja inceleme

Ölümcül Takip (Chugyeogja) İncelemesi: Güney Kore Sineması, Medyatik Seri Katillere Karşı