in

Ünlü Oyuncu Pakize Suda 70 Yaşında Hayatını Kaybetti

Pakize Suda hayata veda etti. Demans hastalığıyla mücadele eden oyuncu, beyninde atan pıhtı nedeniyle 70 yaşında aramızdan ayrıldı.

Pakize Suda Yaşamını Yitirdi

Pakize Suda 70 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir tedavi altında olan oyuncu, beyninde atan pıhtının ardından tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kartal Tibet’in Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu filminde Zhisa karakterini canlandıran; Yeşilçam sinemasında Feride, Yara ve Ezik gibi yapımlarda rol alan aktris hayata veda etti.

Geçen yıl demans hastalığı teşhisi konulan oyuncunun ölüm haberini Suda’nın yeğeni Dilara Elagözlü, Instagram hesabı üzerinden paylaştığı hikâye ile duyurdu:

“Bir süredir rahatsız olan ve tedavi görmekte olan sevgili teyzemiz Pakize Suda, beynine pıhtı atması sonucu bu sabah yaşamını yitirmiştir. Çok üzgünüz. Sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

Elgagözlü, açıklamasının ardından, Elagözlü, ardından, “Kendisinden önce vefat eden annesi ve kardeşine kavuştu. Sevenlerinden dua etmelerini istiyorum. Başımız sağ olsun. Cenazesi 23 Aralık’ta Muğla’dan kaldırılacak,” ifadesini kullandı.

Pakize Suda Uzun Süredir Demans ile Mücadele Ediyordu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nın düzenlediği raporların ardından mahkeme, geçen aylarda Suda’nın vasisini Dilara Elgagözlü olarak atamıştı.

Elagözlü, teyzesinin demans rahatsızlığının 6-7 yıldır sürdüğünü kaydetmiş, ilaç tedavisi gördüğünü ancak hastalığın net bir tedavisinin olmadığını belirtmişti.

Suda’nın yaşamının son dönemlerinde kimseyi tanıyamadığı ve hatırlayamadığı bildirildi.

Pakize Suda Ölüm Haberi

1952 yılında İzmir’de dünyaya gelen Pakize Suda, 7 yaşındayken “Ege güzeli” seçilmişti. Yıllar içerisinde sinemada ve televizyonda birçok yapımda kendisine yer bulan Suda, sinemada son olarak 2007 yılında Çılgın Dersane filminde rol almıştı. Oyuncu televizyonda Hayat Bilgisi, Sevda Çiçeği ve Pembe Patikler gibi dizilerde de kendisine yer bulmuştu.

Suda’nın ölümünün ardından, yakınları sosyal medya üzerinden taziyelerini bildirdi.

Gazeteci Uğur Dündar şunları kaydetti:

“Mahallenin delisi Bilgin Gökberk’e göre; Pakize Suda, köyün (Alaçatı) en güzel kızıydı.
Köşe Kahve’de, köşedeki masanın müdavimiydi.
Bir süredir demans hastasıydı.
Mekânı cennet olsun, Allah rahmet eylesin.”

Pakize Suda

Yazar ve senarist Gani Müjde ise şöyle konuştu:

“Hayat Bilgisi’ndeki ‘kayınvalidem’ Pakize Suda’yı sonsuzluğa uğurladık bugün. Pakize hep bu haliyle ve şen kahkahasıyla hatırlanacak.”

Müzisyen Cenk Eren de dostunu şu sözlerle andı:

“Çok eski arkadaşımdı ilk yıllarımda beraber çokta çalışmıştık. Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun.”

Oyuncunun 23 Aralık 2022 tarihinde Muğla’dan kaldırılacak.

Suda hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Haber Türk

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Allah rahmet eylesin.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

TBD 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçları Belli Oldu

TBD 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması Kazananları Belli Oldu

Emily in Paris 3. Sezon Yayında Netflix

Emily in Paris’in 3. Sezonu Tüm Bölümleri ile Netflix’te Yayında