in ,

Yüzüklerin Efendisi Yönetmeni Peter Jackson, Dünyanın En Zengin İnsanlarından Biri Oldu

Peter Jackson, resmi olarak dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin yönetmeni, milyarderler kulübüne katıldı.

Peter Jackson, Dünyanın En Zengin İnsanları Arasında Yer Aldı
- Reklam -
- Reklam -

Peter Jackson, milyarderler kulübüne katıldı. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin Oscar ödüllü yönetmeni, Forbes’un yayımladığı yeni listede dünyanın en zengin insanlarından biri oldu.

En çok Oscar kazanan film serilerinin başında yer alan Yüzüklerin Efendisi başta olmak üzere, Hobbit üçlemesi, King Kong, Mortal Engines, The Lovely Bones (Cennetimden Bakarken) ve The Adventures of Tintin (Tenten’in Maceraları) gibi yapımlarla adından söz ettiren 61 yaşındaki başarılı yönetmen Peter Jackson, artık bir milyarder. Tüm zamanların en büyük filmlerinden bazılarını hazırlayan ve Orlando Bloom, Viggo Mortensen, Elijah Wood, Sean Astin ve hatta Heavenly Creatures filmi ile Kate Winslet gibi birçok insanın kariyerini yeni zirvelere taşıyan Jackson şu anda tüm zamanların en başarılı üçüncü yönetmeni konumunda yer alıyor. Yönetmenin filmleri bugüne dek dünya çapında 6,5 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Şimdi ise ödüllü yönetmen farklı bir rekor kırıyor ve resmi olarak dünyanın en zengin insanları arasına girmeyi başarıyor. Forbes kısa süre önce 2022 itibarıyla dünyanın en zengin insanlarının bir listesini yayınladı ve Peter Jackson da bu listedeki yerini aldı. Yönetmenin net varlık değeri şu an için tahminen 1,5 milyar dolar seviyelerinde. Variety Australia’nın haberine göre bu da Jackson’ı gezegendeki en zengin 1.929. kişi yapıyor.

- Reklam -

Peter Jackson, Dünyanın En Zengin 2000 İnsanı Arasında Yer Alıyor

Peter Jackson Yüzüklerin Efendisi Dünyanın En Zengin İnsanı

Peter Jackson hiçbir zaman yokluk çeken bir isim olmadı. Fakat onu bu yeni zirveye taşıyan olay ise geçen yıl Weta Digital’in 3D bölümünü Unity’ye satmasıydı. Weta Digital, yıllar boyunca Game of Thrones dizisi, James Cameron’ın Avatar filmleri, Avengers serisi, Planet of the Apes’in güncel filmleri ve tabii ki Yüzüklerin Efendisi ile Hobbit filmleri dahil olmak üzere birçok büyük proje için çalıştı. Jackson ve ortağı Fran Walsh, şirkette %60 hisseye sahipti. Bu nedenle Unity’ye 1,6 milyar dolar karşılığında yapılan bu satıştan büyük kazanç sağladılar.

- Reklam -

Jackson’ın bu satıştan elde elde ettiği gelir, yaklaşık 600 milyon dolardı. Böylece çiçeği burnunda bir milyarder olarak Forbes’un listesindeki yerini aldı.

Peter Jackson’ın milyarderler kulübüne katılması konusunda neler düşünüyorsunuz? Sizce uzun vadede bu kazancı sinema sektöründe farklı yatırımlara dönüştürebilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: DailyMail

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stranger Things 4. Sezon Resmi Fragmanı

Stranger Things’in Merakla Beklenen 4. Sezonunun Resmi Fragmanı Paylaşıldı

Percy Jackson Dizisi Başrolü Walker Scobell Oldu

Percy Jackson’ın Başrolü Belli Oldu: Disney+ Dizisine The Adam Project Takviyesi