in ,

Popeye Beyaz Perdeye Geliyor: Yeni Bir Temel Reis’e Hazırlanın

Popeye beyaz perdeye geliyor! Başarılı animasyonlarla tanınan Genndy Tartakovsky, Temel Reis’i yeniden sinemaya getirecek.

Popeye Temel Reis Genndy Tartakovsky

Samurai Jack, The Powerpuff Girls ve Primal gibi animasyonların yaratıcısı Genndy Tartakovsky, yeni bir Temel Reis (Popeye) uyarlaması üzerinde tekrar çalışmaya başladı.

“Küçüklüğümden beri kaderimde tek bir filmi çekmek vardı,” diyor Genndy Tartakovsky. Çalıştığı animasyon yapımlarla bilinen yönetmenin bahsettiği tek film, Popeye ya da ülkemizde bilinen haliyle Temel Reis’ti. Ne yazık ki bu konuda somut adımlar bir türlü atılamamıştı, fakat yakında bu durum değişebilir.

Hotel Transylvania üçlemesinin yanı sıra Samurai Jack, Dexter’s Laboratory ve The Powerpuff Girls gibi unutulmaz Cartoon Network yapımlarında yer alan yönetmen, animasyon camiası için önemli bir isim. Tartakovsky, 2015 yılında proje rafa kaldırılana kadar, Sony Pictures Animation için bir Temel Reis uyarlaması üzerine çalışıyordu.

Popeye Temel Reis Genndy Tartakovsky

Son gelen haberler ise yönetmenin ıspanak sevdalısı denizcinin hikâyesini anlattığı bir animasyon uyarlaması üzerine tekrar çalışmaya başladığını söylüyor. Böylelikle Genndy Tartakovsky, kaderindeki filmi sonunda çekebilecek gibi duruyor.

Animation Magazine kaynaklı bir habere göre ünlü yönetmen, Temel Reis’in film haklarını tutan King Features ile çizim tahtasına tekrar dönmek için temas halinde. Yönetmenin bu kelimeleri öylesine mi kullandığı yoksa gerçekten de projeye sil baştan mı başlayacağı ise henüz net değil.

Popeye Filmindeki Uzun Süren Anlaşmazlıklar Sonunda Çözüldü

Tartakovsky yapım şirketinin, Sony’nin daha önce de bir çok kez yaptığı gibi, filmin çekim sürecine fazlasıyla dahil olması nedeniyle beş yıl önce projeden çekilmişti. 2015’in sonbaharında verdiği bir röportajda süreci şöyle özetliyor:

“Onlar, Popeye adında bir marka yaratmak istediler, bense karakteri seviyordum ve onunla büyümüştüm. Bu yüzden ortalık savaş alanına dönmüştü. (…) Karakteri fazlasıyla güncele uyarlamamı istediler, fakat onu biraz bile değiştirsem artık Popeye filmi olmayacağını biliyordum.”

Sony, 2010’lu yılların başlarında CGI bir Temel Reis filmi izlemek istiyordu. Tartakovsky projeden çekildiğinde yerine Ratchet & Clank’ın yazarı T.J.Fixman’ı getirmişlerdi. Son gelen bilgiler projenin yapıma geri döndüğüne işaret ederken bunun bir Sony filmi mi yoksa yeni bir proje mi olacağı merak konusu haline gelmişti.

Popeye Temel Reis Genndy Tartakovsky

İlk tahminler, Tartakovsky’nin hala Sony Pictures Animation’la çalışacağı ve iki taraftan birinin taviz vereceği yönündeydi. Fakat elimizdeki yeni bilgiler, bu uyarlamanın bir Sony Pictures Animation projesi olmadığını ortaya koyuyor. Bu şartlar altında yönetmenin proje üzerinde sıfırdan çalışılacağı izlenimi uyanıyor.

Tartakovsky, şüphesiz ki milenyum çağı animasyon sektörünün en önemli isimlerden biri olmayı sürdürüyor. Adult Swim için yarattığı en son yapım olan Primal, sözlü iletişimi aşarak hikayesini doğrudan görsel yollarla anlatmasıyla büyük ilgi çekmişti.

Temel Reis’in her ne kadar 90’lar çocuklarında yeri ayrı olsa da, yeni izleyici kitlesinin bu karakteri tanımaktan uzak olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnanıyor ve umuyoruz ki, Tartakovsky’nin görsel hikaye anlatıcılığındaki yetenekleri her yaştan izleyiciye hitap etmeyi başaracak.

Aşağıdaki videoda Tartakovsky’nin ilk proje için oluşturduğu test sahnelerini izleyebilirsiniz.

Temel Reis karakterini şanına layık bir animasyonla beyaz perdede görmek ister miydiniz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Samurai Jack Tüm Sezonları ile Ücretsiz Olarak Yayında

Kaynak: Slash Film

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Vay be çocukluğum aklıma geldi :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Percy Jackson Dizi Disney+

Percy Jackson Dizi Uyarlaması Kesinleşti

kingdom hearts dizi

Kingdom Hearts Disney+ Dizisi Olabilir