in

Quentin Tarantino, Filmleri Arasındaki En Sevdiği Gerilim Sahnesini Açıkladı

Quentin Tarantino, “Pulp Fiction”, “Kill Bill” ve “Inglourious Basterds”ı içeren tüm filmografisinde en sevdiği gerilim sahnesini açıklıyor.

Quentin Tarantino En Sevdiği Gerilim Sahnesini Açıkladı
- Reklam -

Quentin Tarantino tüm filmografisinde en sevdiği gerilim sahnesinin hangi filmde olduğunu açıkladı.

1992’den bu yana Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri), Pulp Fiction (Ucuz Roman), Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof (Ölüm Geçirmez), Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi), Django Unchained (Zincirsiz), The Hateful Eight (Nefret Dolu) ve Once Upon a Time… in Hollywood  (Bir Zamanlar… Hollywood’da) olmak üzere dokuz film yazıp yöneten ünlü yönetmenin onuncu ve son filmi The Movie Critic yolda. Tarantino, ünlü filmografisi boyunca, gerilim ve gerilimin tavan yaptığı uzun sekansları ustalıkla kurgulamasıyla tanınıyor.

Yeni kitabı Cinema Speculation’ın tanıtımı için El País’e verdiği son röportajda Quentin Tarantino’ya filmografisinde “en sevdiği gerilim anının” ne olduğu soruldu. Yönetmen bu soruya net bir şekilde “Inglourious Basterds’ın açılış sahnesi” yanıtını verdi. Ayrıca sahnelerde gerilim yaratma süreci hakkında da konuştu:

- Reklam -

“Filmlerimde mi? Inglourious Basterds’ın başındaki çiftlik sahnesi. Nazi subayı Hans Landa’nın mahzeninde Yahudileri saklayan çiftlik sahibiyle konuştuğu sahne… Nasıl açıklayacağımı bilmiyorum ama bu konuda bir yeteneğim var. Karakterlerin konuşmaya başladığı, her şeyin yerli yerine oturduğu ve bir doruk noktası olduğu durumları yaratmak benim için çok kolay. Oyunculara bir top atıyorum ve onlar da yakalıyor.”

Quentin Tarantino En Sevdiği Gerilim Sahnesi Inglourious Basterds

Quentin Tarantino’nun “Inglourious Basterds” Açılış Sahnesi Gerilim Konusunda Ustalık Sınıfı Olarak Nitelendiriliyor

Inglourious Basterds’ın açılış sahnesi, Fransız bir mandıra çiftçisi olan Mösyö LaPadite’e (Denis Ménochet) Yahudi bir aile olan Dreyfus’ların nerede olduğunu soran, eşsiz derecede etkileyici konuşan ama acımasız SS subayı Hans Landa’ya (Christoph Waltz) mükemmel bir giriş niteliğindedir. Yaklaşık 19 dakikalık gerilimli sahnenin yarısında, Dreyfus’ların üzerinde oturdukları döşeme tahtalarının altında saklandıkları ortaya çıkar. Tarantino’nun burada kullandığı teknik, gerilim yaratma aracı olarak seyirciye masanın altında bir bomba gösterme örneğini meşhur bir şekilde kullanan gerilim ustası Alfred Hitchcock’tan alınmıştır.

Quentin Tarantino, Yahudi aileyi döşeme tahtalarının altında göstererek gerilimi katlanarak arttırır ve mümkün olduğunca uzatır. Landa bir bardak daha süt ister ve Alman askerleri ile Yahudileri şahinler ve farelerle karşılaştıran uzun bir söylev geçer. Çok geçmeden Landa’nın ailenin döşemelerin altında saklandığının farkında olduğu ve askerlerine makineli tüfek ateşiyle ahşap zemini parçalamalarını emrettiği ortaya çıkar. Ancak Shosanna (Mélanie Laurent) kaçmayı başarır ve filmin geri kalanı için mükemmel bir zemin hazırlar.

- Reklam -

Quentin Tarantino filmleri

Size göre Quentin Tarantino filmleri arasındaki en gerilimli sahne hangisi? Söz konusu sahneyi ve nedenini Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for OgiWanKenobi OgiWanKenobi dedi ki:

    Bir an acaba Salma Hayek’in ayaklarından tekila içtiği sahneyi saymış mı diye baktım ama onu dahil etmemiş. Olsun…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

National Treasure: Edge of History 2. Sezon İptal Edildi

Disney+’ın Büyük Hazine Dizisi “National Treasure: Edge of History” İlk Sezonun Ardından İptal Edildi

Michelle Yeoh "Star Trek: Section 31" Filminde Başrol Olacak

Oscar’lı Michelle Yeoh “Uzay Yolu” Evrenine Geri Dönüyor: “Star Trek: Section 31” Filmi Hazırlıkları Başladı