in

Quentin Tarantino: “Joker, İzleyicilere Kendilerini Bir Delinin Teki Gibi Düşündürttü”

Quentin Tarantino, Edgar Wright’la 3 saatlik bir sohbet gerçekleştirdi. Ünlü yönetmen, pek çok konunun konuşulduğu söyleşide Joker filminden de övgüyle bahsetti.

Quentin Tarantino Joker Yorum

İngiliz yönetmen Edgar Wright 2020 boyunca büyük kan kaybeden film endüstrisinin hayata dönüşünü hızlandırmak için bir Empire Magazine sayısı hazırladı. Filmleri, sinemaya gitmeyi ve sektörün pek çok başka açısını kutlamak için hazırlanan dergi, sinemaseverler tarafından heyecanla karşılanmıştı. Pek çok büyük yönetmenin ve film emekçisinin yazılarına ev sahipliği yapan sayıya bir isim söz verdiği denemeyi yetiştirememişti. Bu açık, olabilecek en iyi şekilde kapatıldı ve Edgar Wright ile Quentin Tarantino üç saatlik bir podcast bölümüyle karşımıza çıktı.

İkili, sinemayla ilgili tecrübelerinden bahsettiler. James Cameron’un Alien’ından, Alfred Hitchcock’un Psycho’suna kadar pek çok klasik film konuşuldu. Edgar Wright’ın Hot Fuzz’u, Shaun of The Dead’i ve Tarantino’nun Once Upon A Time In Hollywood’u, Django Unchained’i anıldı.

Quentin Tarantino Joker Yorum

Podcast’in en büyük sürpriziyse Tarantino’nun Joker sevdası oldu. Tarantino, Todd Philips’in filminin sinemada beklentileri tersine çevirmede usta olduğunu düşünüyor. Filmle ilgili tek eleştirisinin geçmişten çok fazla ilham almak olduğunu belirten Tarantino, Joker’ın, Taxi Driver’dan; Ad Astra’nın da Apocalypse Now’dan çok şey aldığını ve bunun sinemanın ruhuna yakışmadığını düşünüyor.

Quentin Tarantino: “Seyirci Joker’ın Öldürmesini İstedi”

Tarantino’nun Joker hakkındaki düşüncelerini ise kendi ağzından dinleyelim:

“Talk-show sahnesine gelindiği an salondaki atmosferin TAMAMEN değiştiğini hissedebiliyorsunuz. Gerilim yok artık; izleyiciler gerilimi geçeli çok oldu. Diken üstündeler. Salondaki herkes odaklanmış durumda.

“Beklenti devasa manada tersine çevrilmiş ve en güzel yanı da gerilimli olması veya insanı diken diken etmesi değil. Yönetmen seyircilerin istediği şeyleri değiştiriyor. Joker delinin teki ve programın sunucusu gerçek anlamda bir kötü adam değil. Sadece gerzeğin teki. Gerzek bir komedyen. Ölmeyi hak etmiyor.

“Gelgelelim salondaki herkesin gözünden Joker’ın De Niro’yu öldürmesini istediğini okuyabiliyorsunuz. Silahı çıkarmasını, gözüne saplayıp beynini havaya uçurmasını istiyorlar. Ya öldürmeseydi? Kızardınız. Bu yüzden beklentiyi tersine çevirmek diyorum. Film bütün seyircileri delinin teki gibi düşündürttü ve normalde asla istemeyecekleri bir şeyin yaşanması için tezahürat ettirdi.

“Sorarsanız da yalan söylerler. ‘Hayır, ben hiç istemezdim öyle olmasını,’ derler. Geniş, karanlık bir odada iki saat oturmanın kendi üzerlerinde bu kadar büyük etki yarattığını kabul etmek istemezler.”

Edgar Wright ve Quentin Tarantino’lu Empire Podcast bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Siz Quentin Tarantino’nun yorumlarına katılıyor musunuz? Salonda film izlemek insanın isteklerini manipüle ediyor olabilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Playlist

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Refik Refik dedi ki:

    Talk-Show sahnesinde müthiş gerildim. Benim için gerilimin kaynağı belirsizlikti. Belki biz seyircilerin neler olabileceğine dair bir fikri vardı ama sunucu ve konukların başlarına ne geleceğiyle ilgili zerre fikri yoktu.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Exlibris Kitabevi İzmir Sel Felaketi Yardım

İzmir’deki Sel Felaketi Exlibris Kitabevi’nin 20 Bin Kitabını Yok Etti: Yardım Kampanyası Başlatıldı

Antarktika Herkesin Kimsenin - Barkın Özdemir

Antarktika Keşif Günlükleri Kitap Oldu: “Antarktika Herkesin Kimsenin”