in

Rexx Sineması Yıkılıyor: Kadıköy’ün Sembolüne Veda

Rexx Sineması yıkılıyor. Kadıköy’ün sembol sinema salonlarından Rexx’in bulunduğu binada yıkım işlemleri başladı.

Rexx Sineması Yıkılıyor

İstanbul’un kültür merkezlerinden birisi olan Kadıköy’de bulunan Rexx Sineması yıkılıyor. Bahariye Caddesi’ndeki bağımsız sinemada yıkım işlemleri başladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bağımsız sinemaların zor günler geçirdiği biliniyordu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bağımsız işletmeler sıkıntılı süreçler yaşadı. Yaşamaya da devam ediyor.

Rexx’in de geçen mart ayında, yüksek kira bedelleri sebep gösterilerek kapatma kararı alındığı açıklanmıştı. Sonrasında Kadıköy Belediyesi’nin sürece müdahale ettiği haberi gelmiş, ancak olumlu bir haber alınamamıştı. Tahliye çalışmaları aylar önceden başlayan Rexx’te, şimdi de yıkım işlemleri başladı.

Kapılarını 1961 yılında sinemaseverlere açan, 50 yılı aşkın zamandır İstanbul’da kültür dünyasının önemli sembollerinden birisi haline alan Rexx Sineması artık yok.

Hem yerli hem de yabancı on binlerce filmi bünyesinde ağırlayan, pek çok festivale ev sahipliği yapan sinema salonunun etrafı metal saclarla kapatıldı. Yıkım için inşaat çalışmaları da bu şekilde başlamış oldu.

Rexx Sineması’nın son 30 yılında işletmeci olarak görev yapan Viron Anas, kira bedelinin yüksekliği sebebiyle masrafları karşılayamadıklarını; bu sebeple sinemayı kapatmaya karar verdiklerini açıklamıştı. Binanın sahibi olan Rum Ortodoks Vakfı ise son üç yıldır kira zammı yapmadıklarını, fakat binanın depreme dayanıksız olduğunu belirtmişti. Bu nedenle yapının yıkılıp yeniden inşa edileceğini ifade etmişti.

Rexx Sineması Yerini Kültür Merkezine Bırakacak

Rum Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kostandin Kiracopulu, Kadıköy Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, binayı bir komplekse çevirmeyi düşündüklerini ifade etmiş, içerisinde otopark ve çok amaçlı salonların yer alacağı bir projeleri olduğunu belirtmişti.

Kısa filmler ve belgesellerle tanınan yönetmen Gökçe Pehlivanoğlu, sinemanın yıkın kararı için şu ifadeleri kullandı:

“Kadıköylü ve sinemaseverler için Rexx’in yeri ayrıdır. Gençlik yıllarımızın ana durağıdır. İstanbul Film Festivali zamanı hayatımın en güzel film keşiflerini yaptığım yerdir. Onu da kaybedersek geçmişimiz silinmiş gibi hissedeceğiz.”

Rexx Sineması

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise üzüntüsünü şu sözlerle ifade etti:

“Korunması gereken eski salonları, binaları yıkmak istiyorlar. Başka çözümler bulma yoluna gitmeden hemen yıkıyorlar. Bu da büyük bir üzüntü yaratıyor. Rexx çok sevilen festivallerin vazgeçilmez bir salonuydu. İstanbul’da kalan sayılı keyifli salonlardan biriydi. Atlas Sineması’nın ardından Rexx’in de kapanması gerçekten içimizi acıtıyor.”

Rexx Sineması yerine yapılacak kültür merkezine dair detaylar henüz açıklanmadı.

Peki siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce binanın korunması yerine yıkılıp başka bir yapı inşa edilmesi doğru tercih mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: T24

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  AST’de Ihlamur sokak da olan salonlarını kapatma kararı almışlar. 17-20 yaş aralığında o salonda çok şey izledim, dinledim. Özellikle o yıllar da Tolga Çandar dinlemeyi çok severdim iki gün arka arkaya AST’de sahneye çıksa gidiyordum.

  Belki tüm şehirler için bu durum geçerli olabilir, son 15-20 yılda Ankara çok hızlı değişti/değişiyor, simgeleri birer birer kayboluyor buna direnen birkaç yerde salgın ile birlikte kaybolmaya başladılar.

 2. Avatar for erce erce dedi ki:

  Ben de On Sineması müdavimiydim. MATRIX, YUZUKLER iki seriyi de orada izlrmiştim baştan sona. Ne var ne yoksa gitti. Varsa yoksa Cinemaximum heryer.

 3. Avatar for GKS GKS dedi ki:

  Cinemaximum’dan 50 liraya mısır yer film izleriz artık na’palım. :slight_smile:

 4. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  Son senelerde Ankara’nın simgesi transformers ya da dinazor değil miydi?

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  :slight_smile:

  Ayrıca fışkiye de vardı ama onu kırmışlar.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Yeşilçam BluTV Dizi Çağatay Ulusoy

Yeşilçam: Yeni BluTv Dizisi Duyuruldu, Çağatay Ulusoy Başrolde

50 Soruda Evrim - Çağrı Mert Bakırcı

50 Soruda Evrim: Çağrı Mert Bakırcı’dan Evrimi Anlamak İsteyenlere Rehber