in

Fatih Akın, Kürt-Alman Rapçi Xatar’ı Anlatan Rheingold Filmini Çekecek

Fatih Akın, Kürt-Alman rap müzik sanatçısı Xatar’ın (Giwar Hajabi) yaşamını konu alacak Rheingold adlı bir film hazırlayacak.

Rheingold Fatih Akın Rapçi Xatar

Fatih Akın yeni filmine karar verdi. Ünlü yönetmen sıradaki projesinde Kürt-Alman rap müzik sanatçısı Xatar’ı anlatacak. Filmin adı ise Rheingold olacak.

Şu sıralar pek çok projeyle gündemde olan Fatih Akın, yeni bir yapım için yola çıkmaya hazırlanıyor. Rheingold adını taşıyacak yapım bir tür gangster draması olacak. Hikâye Kürt-Alman rap müzisyeni ve plat şirketi sahibi Xatar’ı (Giwar Hajabi) konu alacak. Film, 2015 yılında yayımlanan Alles oder Nix: Bei uns sagt man, die Welt gehört dir adlı otobiyografik kitaptan uyarlanacak.

FatiH Akın, yeni filmi için Hamburg’un Filmfoerderung Hamburg Schleswig-Holstein (FFHSH) ve Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB) fonlarından yapım desteği almış durumda. Rheingold filmi, aldığı 700 bin avroluk destek ile bu yılın en büyük fon desteğini alan işlerden birisi oldu.

Yeni Fatih Akın Filmi Belli Oldu: Rheingold

Xatar adı ile anılan Giwar Hajabi, 1981 yılında İran’da doğdu. 2007 yılından beri etkin olarak müzik yapan Hajabi, son derece hareketli bir yaşam öyküsüne sahip. Irak’ta bir hapishaneden Almanya’nın müzik dünyasına uzanan yolculuğu şimdiden merakla bekleniyor.

Rheingold filminin oyuncu seçimleri, çekim takvimi ve vizyon tarihi henüz belli olmuş değil. Ancak yapım için alınan fon desteği, projenin hızlı bir şekilde yol alacağını düşündürüyor.

Rheingold Fatih Akın Rapçi Xatar

Fatih Akın son olarak Amerikan kablolu kanalı HBO için 6 bölümlük bir mini dizi hazırlıyordu. Marlene Dietrich adını taşıyan seri, 1901 yılında doğan bir müzisyenin yaşam hikâyesine odaklanıyor. Maskülen giyimin öncüsü olarak kabul edilen Marlene Dietrich, 50’li yıllara damgasını vurmuş bir isim. Akın’ın televizyona taşıyacağı yapımda Dietrich’e Diane Kruger hayat vermeye hazırlanıyor.

Görünüşe göre Akın, müzik dünyası ile temasını kesmemekte kararlı.

Cannes, Altın Küre ve Berlin Film Festivali dahil pek çok festivalden ödülle dönmüş olan Akın, Paramparça (2017), Aşka Ruhunu Kat (2009), Yaşamın Kıyısında (2007) ve çoğunlukla da Duvara Karşı (2004) gibi yapımlarla tanınıyor.

Peki siz Fatih Akın imzası ile Xatar’ın yaşamını konu alacak bir film için heyecanlı mısınız? Yapımdan beklentileriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Daily

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Tosun Dizisi Exxen Mehmet Aydın Çiftlik Bank

Tosun: Çiftlik Bank Exxen Dizisi Oluyor

221B Polisiye Festivali

221B Polisiye Festivali Başlıyor: Türkiye’nin En Kapsamlı Polisiye Edebiyat Etkinliği