in

Ridley Scott’tan Yeni Alien Projeleri Hakkında Açıklamalar Geldi

Ünlü yönetmen Ridley Scott, Alien evreninin geleceği hakkında konuştu ve devam projeleri hakkında önemli detaylar verdi.

Alien
- Reklam -
- Reklam -

Disney’in 20th Century Fox stüdyosunu bünyesine katmasının ardından vakit kaybetmeden Alien evrenine dahil edeceği yeni projeleri üzerine çalışmaya başlamasını bekliyorduk. Bu beklentileri destekleyen gelişmelerin haberleri gelmeye başladı bile.

Variety’in haberine göre yeni bir Alien filminin senaryosu yazım aşamasında. Diğer yandan The Hollywood Reporter kırk yaşına yaklaşan seri hakkında keyifli bir makale yayınlayarak seri tutkunlarını heyecanlandırdı ve hype trenini yola çıkardı. Alien filminin yönetmeni Ridley Scott ile yapılan röportaja da yer verilen makalede Alien serisinin geleceği hakkında önemli ipuçları bulunuyor.

Röportajda Alien evreninde geçecek yeni projelere yönelik çalışmaları doğrulamaktan çekinmeyen usta yönetmen, bundan sonra başarı isteniyorsa serinin evrim geçirmesi gerektiğini sözlerine eklemeyi ihmal etmemiş.

- Reklam -

ridley scott

Espri Bayatladı

Ridley Scott’a göre yeni Alien projelerinin, eski filmlerde görmeye alıştığımız atmosferden farklılıklar barındırması gerekiyor. “İlk film bir daha asla geri gelmeyecek,” diyerek serinin zirve noktasının ilk şokta yattığını söyleyen Scott, “Star Wars’a büyük saygı duyuyorum ama hiçbir film George’un (Lucas) yönettiği kadar iyi olamadı,” diyerek seyircinin film evrenleri ile ilk karşılaştığı anın sihrine değinmeden edememiş.

Usta yönetmenin bu bağlamda örnek verdiği bir diğer klasik seri de Star Trek olmuş. Elli yıllık bir serinin yeniden çevrimlerle tekrardan popüler kültürün içine sokulmasını bir başarı olarak gördüğünü belirttikten sonra, “Espriler bayatlar. İki ya da üç kere aynı sahneyle karşılaşırsanız bir sonrakinde artık korkmazsınız,” diye eklemiş ve Alien’ın temel dayanağı olan korkutma öğelerine göndermede bulunmuş.

- Reklam -

Scott, serinin yeni bir bakışa ihtiyaç duyduğunu ve eskiyi örnek alıp nostaljik öğeler barındıran yeniden çekimlerin seyirciyi tatmin etmekten uzak olduğunu belirtmiş. Böylece yoğun eleştiri alan Alien Covenant’taki hatasını da kabul etmiş görünüyor. “Geçmişi arkamızda bırakıp, geleceğe odaklanacağız. Nereye evirileceğini hep beraber göreceğiz,” diyerek daha önce karşılaşmadığımız tonlarda filmler görebileceğimizin sinyallerini de vermiş.

Yakın geçmişe baktığımızda 2012 yapımı Prometheus ile alışılagelmiş Alien filmlerinden farklı bir atmosfer ve anlatım ile karşımıza çıkan Scott; bu evreni genişletmiş ve seyirciye bu evrene dair farklı bir bakış açıcısı sunmuştu. Bunu bir gelişim olarak kabul edersek Scott’ın yeni gelecek Alien filmlerinde Prometheus’ta tutan yöntemleri tekrardan kullanabileceğini ön görmek zor olmayacaktır.

İlerleyen günlerde Alien projelerine dair daha fazla haber duyacağımızdan şüphemiz yok.

Peki ya siz Alien’ın yeni projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Serinin geleceği parlak mı yoksa durum pek iyi görünmüyor mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forumları’nda paylaşmayı unutmayın!

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Ishamael Ishamael dedi ki:

  Adam bence dünyanın en iyi yönetmeni Kingdom of Heaven da dünyanın en iyi filmi.

  Prometheus kadar olmasa da ben Covenant’ı da çok sevmiştim. Sadece bir iki saçma ayrıntı vardı.

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Evet işte bu. O ruhu kaybetmeden yenilenmek / evrim geçirmek.

 3. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Prometheus’ta denenen şey Alien evreninin devamı için çok önemliydi. O açılan yoldan diziler, oyunlar, çizgi romanlar, filmler…hepsinin her türlü gideri var. Genişlet evreni, farklı hikayelere odaklan. Alien’i doğrudan ortaya koyma, etrafından dolan, varlığını hissettir.

  Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim; Alien: Isolation muazzam başarılı bir oyundu. Aradan yıllar geçti açıp tekrardan başlamamak için kendimi zor tutuyorum. Keşke devam oyununu yapsalardı. Dizisi de olur. Sega duy sesimi!!

 4. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  E3’de bişey çıkmaz mı isolation için?:slight_smile:

 5. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Keşke çıksa ama pek ses seda yok gibi… Bir mobil oyun üzerine çalışıyorlardı:

  Ondan da ses yok bir süredir. Bayağı inziva modundalar… Belki bir sürpriz yaparlar bu E3… Yapsınlar çünkü…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Chernobyl

İngiliz Senarist: Chernobyl Dizisinde Neden Siyahi Oyuncu Yok?

Dergi

Türkiye, Dünyada En Çok Sahte Akademik Dergi Yayınlanan Ülkeler Arasında