in

Ridley Scott’tan Tartışılacak Çıkış: “Süper Kahraman Filmleri Sıkıcı ve…”

Ridley Scott süper kahraman filmleri hakkında konuştu. Ünlü yönetmen, türün iyi hikâyleri olmayan oldukça sıkıcı yapımlardan oluştuğunu söyledi.

Ridley Scott süper kahraman filmleri

Ridley Scott, süper kahraman filmleri hakkında sert ifadelerde bulundu. Alien serisi, Prometheus ve Blade Runner gibi kült bilimkurgu yapımlarına imza atan ünlü yönetmen, süper kahraman filmlerinin oldukça sıkıcı olduğunu ve iyi hikâyeler barındırmadıklarını sert bir dille ifade etti.

Özellikle bilimkurgu yapıtları ile tanınsa da son zamanlarda Ridley Scott vizyona giren iki filmiyle harika zamanlar geçiriyor. Bunlardan ilki Adam Driver, Jodie Comer, Matt Damon ve Ben Affeck’in başrollerini paylaştığı tarihi bir destan olan The Last Duel’di ve geçen ay vizyona girdi. Diğeri ise yine Adam Driver’ın başrolde olduğu ve kendisine Lady Gaga, Jared Leto ve Al Pacino’nun eşlik ettiği biyografik suç filmi House of Gucci. Önümüzdeki günlerde gösterime girecek olan film dev moda markasının sahibi Maurizio Gucci ve karısı Patrizia Reggiani hikâyesine odaklanıyor.

Scott, yazdığı ve yönettiği bilimkurgu filmlerinin yanı sıra Black Hawk Down ve 2000 yılında çıkan ve Oscar’larda En İyi Film ödülünü kazanan tarihi yapım Gladyatör’ü de yönetti. Projeleri zaman dilimi ve ortam açısından geniş bir yelpazeye sahip olsa da, Scott, türü ne olursa olsun benzersiz bir yönetmenlik stilini korudu ve konfor alanından çıkmaktan korkmuyor. Ancak ünlü yönetmenin şu anda çok eleştirdiği ve gelecekte herhangi bir şekilde yer almayabileceği bir tür olduğu ortaya çıktı.

Ridley Scott: “Süper Kahraman Filmleri Oldukça Boktan ve Sıkıcı”

Ridley Scott süper kahraman filmleri

House of Gucci’nin tanıtımı amacıyla Deadline’e verdiği röportajda Ridley Scott, süper kahraman filmleri hakkında da konuştu. Hatırlanacağı üzere daha önce Martin Scorsese ve Denis Villeneuve de konuyla ilgili yorumlar yapmış ve süper kahraman yapımlarını olumsuz şekilde eleştirmişlerdi. Scott da önceki açıklamalara katılarak, söz konusu filmlerin senaryoların iyi yapılmadığını ve çoğunlukla sadece görsel efektlerle ilgili olduğunu söyledi.

“Süper kahraman filmi senaryoları oldukça boktan, sıkıcı ve hiç iyi değil. Bence şimdiye kadar süper kahraman senaryosu olabilecek üç film yaptım. Biri Sigourney Weaver ile Alien olurdu. Diğeri kahrolası Gladiator ve bir diğeri de Harrison Ford… İşte onlar gerçek süper kahraman filmleri. Peki neden süper kahraman filmlerinin daha iyi hikâyeleri yok? Üzgünüm. Raydan çıktım, ama demek istediğimi anlıyorsun sanırım. Çoğunlukla özel efektler sayesinde kotarılıyorlar ve bu giderek artıyor. Eğer paranız varsa, özel efektlerle çalışan herkes için bu iş sıkıcı hale geliyor.”

Scott, süper kahraman filmlerini eleştiren ilk isim olmasa da en ağırlarından biri olduğu söylenebilir. Özellikle film yapımcılarının, yeni çıkacak filmlerinin tanıtımlarında sürekli süper kahraman yapımlarını eleştirmeye başlaması yeni bir akım gibi oldu. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Ridley Scott’ın görüşlerine katılıyor musunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Şimdi ben de fikirlerimi yazınca linç yiyeceğim ama Wacthmen (Süper kahraman sayılmaz), Nolan’ın Batman filmleri gibi örnekleri istisna sayarsak çoğu süper kahraman filmi bana kötü geliyor. Çizgi romanlarda işin arka planı hikayesi daha derin işleniyor ama filmlerde iş saçma bir hal alıyor.

  Örneğin Avengers şu filmin bu kadar yüksek puan alması garip. Hayran oylaması gibi geliyor. Spider man Şu film daha güzel geliyor bana.

  Şimdi sen çizgi romanlara aşina değilsin diyebilirsiniz ben süper kahraman çizgi romanlarına aşina değilim ama zaten bu filmler de çizgi roman okuyanlar için değil genel kitle için yapılıyor.

  Bu arada yazınca düşündüm de Nolan Batman filmlerine ruh katarak olay çok başka bir yere taşımış. Ne büyük yönetmensin sen. (Tenet Hariç)

 2. Avatar for Sametay Sametay dedi ki:

  Herkesin film beğenisi var, ben filmleri vasat çekilmemişse çok da eleştirme taraftarı değilim. Batmanın 1980 lerdeki filmlerine bakın tasarımları hariç sıkıcı ve saçma gibiler. Süperkahraman filmleri eskiden daha iyi çekiliyordu diyemeyiz. Ridley Scott boş konuşmuş, bence Alien Covennat ve Prometeus filmleride aşırı bayat ve gereksizdi.

 3. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  Kendince bir MCU izleyicisi olarak her şeyin muhteşem olmadığını kabul edebilirim ancak ün yapmış yönetmenlerin süper kahraman filmlerini kum torbası niyetine kullanmaları da bana oldukça boş ve saçma geliyor. Marvel filmlerine laf söyleyerek daha iyi olduklarını iddia etmeye çalışıyorlarsa gidip limon satmalılar çünkü bu şekilde sadece kendilerini aşağı çekiyorlar bemce.

 4. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Şimdi burada Aliens sonrası Alien filmlerinde ve Raised by Wolves’deki mantık hatalarını sayardım da linç yemekten ürküyorum. Sana süper kahraman filmi çektiren mi var usta, madem rahatsızsın, daha iyi bilimkurgu filmleri çek, seninkine gidelim. Villeneuve, Nolan gibi insanlar yüzünden altı boş elitizm moda oldu, ona yanıyorum.

 5. Avatar for silence silence dedi ki:

  Aslında böyle konuşanların değirmenine su taşımak istemiyorum ama haberde kişinin neyi neden yaptığı çok güzel özetlenmiş:

  Özellikle film yapımcılarının, yeni çıkacak filmlerinin tanıtımlarında sürekli süper kahraman yapımlarını eleştirmeye başlaması yeni bir akım gibi oldu

  Böyle filmler her zaman vardı; süper kahraman filmleri olarak değil abartılı suç filmleri, intikam filmleri kısacası B filmleri. Ne oldu da şimdi sürekli böyle eleştiriliyor; eskiden o filmler bu kadar çok kazanmıyorlardı, ne zaman kendilerinden çok kazanmaya başladılar, o zaman durumlar değişti. Bu konuyu en güzel Die Hard 1 ve 3 filmleri özetlemişti. Orada ne deniliyordu: “O kadar sözün altında gerçekte yatan sebep paraymış aslında.” Yani her zaman olduğu gibi tamamen duygusal. (!)

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Disenchanted Enchanted 2

Disenchanted: Enchanted 2 Filminin Tam Adı ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Red Notice Netflix En İyi Açılış Filmi

Red Notice Netflix Tarihinin En Büyük Açılış Filmi Oldu