Scarface Yeniden Çekiliyor: Senaryo Coen Kardeşler’den!

Scarface yeniden çevrilecek. Senaryosunu Coen Kardeşler'in kaleme alacağı yapımda, yönetmen koltuğu Luca Guadagnino'ya ait.

Howard Hawks sonrası Brian De Palma‘nın 1983 tarihinde yeniden çektiği Scarface filmi bir kez daha beyaz perdeye geliyor. Yeniden çekilecek Yaralı Yüz‘ün senaryosu Coen Kardeşler‘e, yönetmenliği ise Luca Guadagnino‘ya ait olacak.

80’li, 90’lı yılların kült yapımlarına uygulanan yeniden çevrim (reboot) festivalinin yeni üyesi Scarface oldu. İlk olarak 1932 yılında Howard Hawks tarafından çekilen film, yıllar sonra gelecek yeniden çevrimi ile adını geniş kitlelere duyurmuştu.

Amerikalı film yönetmeni Brian De Palma (Body Double, Dressed to Kill, Phantom of the Paradise, The Untouchables) tarafından yönetilen, senaryosunu Oliver Stone‘un yazdığı ikinci Scarface filmi vizyona girdiği günden bu zamana bir klasik haline geldi. Al Pacino, Michelle Pfeiffer ve Steven Bauer‘lı oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran yapım suç ve dram türü filmler içinde her zaman ayrı bir yere oturuyordu.

Scarface Al Pacino

Scarface şimdi üçüncü defa sinema perdesinin yolunu tutuyor. Bu defa filmin senaryo koltuğu Fargo, Barton Fink ve A Serious Man gibi başarılı yapımlarla anılan Ethan Coen ve Joel Coen ikilisine emanet edilecek. İtalyan yönetmen Luca Guadagnino ise filmin başına geçecek isim olacak.

Yeni Scarface Filmi Luca Guadagnino ile Geliyor

İtalyan sinemasının son yıllardaki başarılı yönetmenlerinden Luca Guadagnino‘nun başına geçtiği yeni Scarface filmi için geri sayım başladı. Luca Guadagnino’yu I Am Love, Call Me by Your Name ve Suspiria gibi yapımların altından başarıyla kalkmasıyla tanıyoruz.

Tony Montana‘nın suç dünyasındaki yükselişini konu alan Scarface‘in yeni uyarlamasında da yine Montana’nın öyküsü anlatılacak. Ancak bu defa hikâye Miami değil de Los Angelas’ta geçecek.

Yeni filmde Tony Montana karakterini kimin canlandıracağı sorusu henüz yanıt bulmuş değil. Sinema dünyasının bir Scarface çevrimine daha ihtiyacı var mıydı, bunu kestirmek güç. Ancak Coen Kardeşler ve Luca Guadagnino isimleri içimizi biraz ferahlatıyor.

Luca Guadagnino ve Scarface

Luca Guadagnino

Scarface, Guadagnino öncesinde de yeniden çekilmek istenmiş ancak o projeler bir türlü hayata geçmemişti. Antoine Fuqua ve David Ayer gibi isimler bu kült yapım için göreve talip olmuş hatta Tony Montana karakteri için Diego Luna ile anlaşılmıştı.

GÖZ ATIN  Martin Scorsese İmzalı "The Irishman" Filminden Yıldızlar Geçidi Gibi Fragman

Yeni Scarface‘in çekim takvimine ve oyuncu tercihine dair detaylar henüz bilinmiyor. Ancak Luca Guadagnino, önce Call Me by Your Name 2 filmini ardından da yeni Lord of the Flies uyarlamasını çekecek. Anlayacağınız bu film için biraz daha beklememiz gerekebilir.

Peki siz bu ikonik yapımın tekrar çevrimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

Sealand, Machiavelli ve Sineklerin Tanrısı

Kaynak: Variety
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Scarface Yeniden Çekiliyor: Senaryo Coen Kardeşler’den!

Scarface yeniden çevrilecek. Senaryosunu Coen Kardeşler’in kaleme alacağı yapımda, yönetmen koltuğu Luca Guadagnino’ya ait.

Başa dönün