in

Sherlock Holmes Sinematik Evreni: Robert Downey Jr. Hayalini Açıkladı

Sherlock Holmes Sinematik Evreni mi geliyor? Robert Downey Jr., ünlü dedektifin maceralarını Marvel Sinematik Evreni’ne benzer bir tarzda geliştirmek istiyor.

Sherlock Holmes 3

Sherlock Holmes Sinematik Evreni geliyor olabilir. Ünlü oyuncu Robert Downey Jr., Sherlock Holmes serisinin Marvel Sinematik Evreni gibi olmasını istiyor.

MCU, çizgi romanlara dayanan 20’den fazla film uyarlamasıyla sinema tarihindeki tartışmasız en kazançlı serilerin başında geliyor. Robert Downey Jr. da 2008’den başlayarak geçen sene yayınlanan Avengers: Endgame’e kadar yıllarca Iron Man karakterini canlandırdı.

Sevilen aktörün en bilinen rolü her ne kadar Iron Man olsa da, bu onun tek film serisi değil. Oyuncu, 2009 yılında başlayan ve şimdilik iki filmi yayınlanan aynı adlı yapımda Sherlock Holmes karakterine hayat verdi. Hem Sherlock Holmes hem de Sherlock Holmes: A Game of Shadows, gişede 1 milyar dolardan fazla hasılat elde ederek serinin potansiyelini vurgulayan güçlü çıkışlar yaptı. Ancak bu başarıya rağmen Sherlock Holmes 3, birkaç yıldır geliştirme sürecinde takılı kalmış durumda. Şimdilik yapımın 2021’in sonunda çıkması bekleniyor. Downey Jr. yine Holmes rolünde olacak ve kendisine önceki filmlerde olduğu gibi Dr. John Watson rolünde Jude Law eşlik edecek.

Sherlock Holmes Sinematik Evreni

Hayranlar sabırsızlıkla 3. filmi beklerken Downey Jr.’dan ilginç bir açıklama geldi. Ünlü oyuncu Fast Company’nin İnovasyon Festivali’ndeki bir konuşma sırasında, Sherlock Holmes serisini MCU’yu anımsatacak şekilde genişletmek istediğini açıkladı. Serinin henüz baskın bir etkisinin olmadığını belirten aktör, MCU’nun bu kadar iyi gelişmesine benzer şekilde, Arthur Conan Doyle’un hikâyelerini de ekrana yansıtmanın öneminden bahsetti.
“Bu noktada, inşa edilmiş bir gizem evreni olmadığını düşünüyorum. Conan Doyle bu alanda en belirgin ses olarak duruyor. Öyleyse, bu çeşitliliği diğer zamanlara ve unsurlara dönüştüremeyeceksek eden üçüncü bir film çekelim?”

Sherlock Holmes 3 Filmi 22 Aralık 2021’de Vizyonda Olacak

Robert Downey Jr.’ın hayali gerçekleşir ve Sherlock Holmes film serisi gerçekten de kendi evrenine kavuşursa, bu durum MCU’dan sonra bir ilk olmayacak. Örneğin, rakibi olarak görülen DC de zamanında DC Sinematik Evreni’ni kurmaya çalıştı ancak başarısız oldu. Şimdilik yeni karakterlerle DC Genişletilmiş Evreni olarak yoluna devam ediyor. Universal’ın de pek başarı sağlayamamış bir Dark Universe girişimi olmuştu.

Sherlock Holmes filmleri

Yine de Downey Jr. başkalarının sahip olmadığı bir şeye sahip: Doğrudan Marvel yönetmenleri ve yapımcılarıyla çalışma yıllarının tecrübesi. Ek olarak, oyuncunun MCU’da geçirdiği zaman, yıldız gücünü oradaki en tanınmış oyunculardan biri haline getirdi ve bu da şüphesiz izleyicileri bir sonraki büyük projesine çekecek.

Öte yandan Sherlock dizisinin 5. sezon bölümlerinin de ne zaman yayınlanacağı ya da böyle bir sezonun gelip gelmeyeceği de belirsizliğini koruyor.

Sizce dünyanın en meşhur dedektifi kendi sinema evrenini hak ediyor mu? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

* * *

* Enola Holmes İncelemesi: Boynuz Kulağı Geçerse!

Kaynak: Screen Rant

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

    Demir Adam yaşlandı ama daha genç birini seçinde uzun seneler gitsin. Ama yok Doctor Who gibi tip değiştirebileceğimiz bir mekanizma yapacaklarsa o zaman olur bak.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

the batman 2022

The Batman Filmi 2022’ye Kaldı: Dev Yapım Yine Ertelendi

house of the dragon Paddy Considine

House of the Dragon Dizisinde Viserys Targaryen’ı Canlandıracak İsim Belli Oldu