in

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi 92 Yıllık Hazırlığın Ardından Açıldı

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi sonunda kapılarını açtı. Hazırlığı 92 yıl süren müze film endüstrisinin tarihine adandı.

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi (Academy Museum of Motion Pictures) nihayet kapılarını halka açıyor. Hazırlığı 92 yıl süren müzenin içerisinde, dünya sinema tarihinin en ikonik yapımlarından birçok kesit yer alacak.

Oscar ödülleriyle tanınan Akademi camiası, 1929’da Oscar ödüllerini yarattıktan sonra gündemlerindeki bir sonraki maddeye geçtiler. Memleketleri Los Angels’ta sadece filmlere adanmış amaca yönelik bir müzenin inşası. Ancak bu istek düşündükleri kadar kolay bir şekilde hayata geçmedi. Yaklaşık bir asır boyunca süren iç çatışmalar, gecikmeler ve yanlış başlangıçlardan sonra Akademi yetkilileri 2012’de uygun bir yerin bulunduğunu ve müzenin 2017 yılına kadar açılacağını duyurdu

Pek tabii bu öngörülen sürede de istenilen olmadı. Her gecikme artan maliyetlerle giderek endişe verici bir hal almaya başladı. Hatta o dönemin birçok ünlü dergisinde “Sinema Filmleri Akademisi Müzesi gerçekten açılacak mı?” gibisinden başlıklar atıldı. Neyse ki korkulan olmadı ve on yıllardır hayali kurulan müze sonunda gerçeğe dönüştü.

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi İkoni Yapımlardan Eserler İçerecek

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi

Filmleri ve film kültürünü sergilemek için hazırlanan müzenin zemin alanı 50 bin metrekareden oluşuyor. İçerisinde yedi katlı ve toplamda 300 bin metrekareye denk gelen müze, Wilshire Bulvarı’nın köşesindeki eski May Company binası ile yenilenen, genişletilen ve yeniden adlandırılan Fairfax Bulvarı olmak üzere iki ayrı binadan oluşuyor. Ayrıca iki cam köprü ile birbirine bağlanan bir cam kubbeli yapı da bulunuyor.

Müze, halılardan koltuklara ve tavana kadar tamamen kırmızıya bulanmış 1.000 kişilik David Geffen Sineması’na ev sahipliği yapıyor. Burada çeşitli film gösterimleri yapılacak. Saban’ın bodrum katında ayrıca daha küçük bir tiyatro, Ted Mann’ın adını taşıyan 288 kişilik bir oda var.
David Geffen Sinema
Akademi Müzesi’nin direktörü ve başkanı Bill Kramer, yaptığı açıklamada birçok sorunun ve sıkıntının yaşandığını, ancak müzenin sonunda açılacak olmasının kendisini çok heyecanlandırdığını ve buna kesinlikle değdiğini söyledi.

“Film yapımları, dünyadaki herkesin zevk aldığı bir sanat biçimidir. Bu, en yüksek kalibreli bir müzeyi hak eden bir sanat formu ve biz de buna sahibiz. Bu bir dönüm noktası.”

E.T. ve Star Wars gibi filmlerden birçok sinema eseri, Sinema Filmleri Akademisi Müzesi’nde sergilenecek. Müze, kapısını 30 Eylül’de sinemaseverlere açacak.

Sinema Filmleri Akademisi Müzesi

Sinema Filmleri Akademisi müzesine gitmek ister miydiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Daily News

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for RutubetSurat RutubetSurat dedi ki:

    Ölmeden önce gitmek istediğim bir yer. Gidebilir miyim? Sanmam… ama insan istiyor işte.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

kafkas mitolojisi fatih yürür

Nartların Görkemli Dünyasına Açılan Bir Rehber Kitap: Kafkas Mitolojisi

Licorice Pizza Paul fragmanı Thomas Anderson

Licorice Pizza Fragmanı: Yeni Paul Thomas Anderson Filmi Yolda