in , ,

Stanley Kubrick Belgeseli “Kubrick by Kubrick” Fragmanı Yayında

Stanley Kubrick belgeseli Kubrick by Kubrick fragmanı yayınlandı. Film, dijital olarak gerçekleştirilecek 2020 Tribeca Film Festivali’nde gösterilecek.

Stanley Kubrick Belgeseli - Kubrick by Kubrick

Sinema dünyasının unutulmaz yönetmenleri arasına adını altın harflerle yazdıran Stanley Kubrick hakkında yeni bir belgesel geliyor. Yönetmenin, eleştirmen Michel Ciment ile gerçekleştirdiği söyleşileri derleyen “Kubrick by Kubrick” belgeseline dair fragman paylaşıma girdi.

Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı ve sinematograf Stanley Kubrick, 1928 – 1999 yılları arasındaki yaşamına pek çok kült film sığdırmayı başardı. 2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, The Shining, Spartacus ve Eyes Wide Shut gibi filmlerin altında imzası olan Kubrick, yarattığı kusursuz estetik algısı ile hâlâ yakalanması zor bir seviyede.

Toulouse-Lautrec, l’insaisissable, Michel Legrand: Sans demi-mesure, Calamity Jane: Légende de l’Ouest ve Jerry Lewis, clown rebelle gibi belgesellerle tanınan Gregory Monro’nun yönetmenliğini üstlendiği yapım eleştirmen Michel Ciment ile Kubrick arasındaki söyleşilerin derlenmesiyle bir araya getirildi. Ciment’in Kubrick ile yaklaşık 30 yıllık arkadaşlığı ve bu sayede başarılı yönetmenle yapılan pek çok söyleşi bu filmde kendisine yer buluyor.

Stanley Kubrick Belgeseli de Koronavirüs Salgınından Etkilendi

Kubrick’e dair pek çok arşiv görüntüsünü de içeren belgesel, yönetmenin 1953 tarihli ilk uzun metrajı Fear and Desire filminden 1999 tarihli son yapımı Eyes Wide Shut’a kadar geçen yaklaşık 50 senelik sinema kariyerini inceliyor. Kubrick by Kubrick filminin galasının ise 2020 Tribeca Film Festivali’nde gerçekleştirilmesi planlanıyordu.

Stanley Kubrick Belgeseli - Kubrick by Kubrick

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen etkinliklerden birisi olan 2020 Tribeca Film Festivali ile birlikte; belgeselin açılışı da yeniden programlandı. Festival, etkinliği iptal edilmek yerine bu yıl ilk defa diijtal ortamda gerçekleştirilecek. 15 Nisan 2020 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Tribeca Film Festivali’nde, sinemaseverlerin uzaktan bir araya gelmesi sağlanacak.

Kubrick by Kubrick filminin de 15 Nisan – 26 Nisan tarihleri arasında dijital olarak festival kapsamında paylaşıma açılması bekleniyor.

Belgesele dair yayınlanan fragmanı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Stanley Kubrick Belgeseli “Kubrick by Kubrick” Fragmanı | İZLE

Belgesele dair sizin beklentileriniz neler? Usta yönetmenin hayatına dair öğrenmeyi umduğunuz hangi detaylar var? Yorumlarınız ile Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle buluşabilirsiniz.

* * *

* Haldun Taner Belgeseli “Ve Perde!” YouTube’da

Kaynak: Rolling Stone

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

toprak inceleme

Toprak: Her Şey Boşmuş Adlı Trajedi

James Gunn Guardians of the Galaxy 3 The Suicide Squad

Guardians of the Galaxy 3 ve The Suicide Squad Koronavirüs Nedeniyle Ertelenmeyecek