Star Wars Logosu Faşizmden Etkilenmiş

Star Wars'un meşhur logosunu tasarlayan Suzy Rice, tasarım sürecinde nelerden etkilendiğini açıkladı.

Star Wars‘un politikliği (ya da apolitikliği) hep tartışılagelen bir konu olmuştur. Özellikle son film Rogue One‘dan sonra senarist Chris Weitz‘ın İmparatorluk’un “beyaz ırkın üstünlüğünü” savunan bir tarafta durduğunu söylemesiyle de bu tartışmalar tekrar hız kazandı demek mümkün. Senaristin bu açıklamasına cevap veren Disney CEO’su Bob Iger ise, özellikle son filmin hiçbir politik duruş içermediğini savunuyor.

Ancak serinin yaratıcısı George Lucas‘ın bu konudaki fikirleri farklı olabilir gibi duruyor. Filmin logosu tasarlanacağı zaman ne istediğini tam olarak bilen Lucas, tasarımı yapan Suzy Rice‘tan “Son derece faşist ve tehditkar” bir logo istemiş. Bunun üzerine Nazi propoganda bakanı Goebbels’in yazdıklarını okuyan Rice, süreci şöyle anlatıyor:

Okuduğum şey, Goebbels’in, tüm tabelalar ve afişler için kullanılabilecek, herhangi bir varyasyon olmaksızın standartlaştırılmış bir font istediği idi. Bu da bana şiddetli grafiklerin zorlu yüklenmesiyle “faşist” tasarım ya da ısrarla güçlü bir sosyal ve siyasi nokta yaratmak için neyi aradığımı gösterdi.

Tasarım sürecinde Nazilerden etkilenmiş olsa da, onları yüceltmek veya sevdirmek gibi bir amacı olmadığını belirten Rice, faşizmin uygulandığı bir ortamın yarattığı etkiyi yaratmak için böyle bir seçim yaptığını da ekliyor.

Trump destekçisi olduğu bilinen Rice, Rogue One’ın geçmiş veya günümüz ABD politikalarıyla ilgisi olduğunu düşünmediğini, filmin arketip karakterleri ve dramayı farklı bir şekilde işleyerek seyirciye sunduğunu söylüyor.

Etiketler:  
Yayın Yönetmeni
Müzmin arkeolog adayı. Her yerde uyuma konusunda rakipleri Snorlax ve kediler. Fantastik okudukça "Daha okuyacak çok şeyim var," diye kaygılanır. Haftada bir gün Neil Gaiman, bir gün Patrick Rothfuss övmezse içi rahat etmez. Geri kalan günlerin çoğunluğunda Lovecraft över. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Star Wars Logosu Faşizmden Etkilenmiş

Star Wars’un meşhur logosunu tasarlayan Suzy Rice, tasarım sürecinde nelerden etkilendiğini açıkladı.

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün