in

Star Wars: The Rise of Skywalker Üçlemenin En Kötü Açılışını Yaptı

Vizyondaki yerini alan Star Wars: The Rise of Skywalker filmi, yeni üçlemenin en düşük hafta sonu gişe hasılatını elde eden bölümü oldu.

Star Wars The Rise of Skywalker ust 5

Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren Star Wars: The Rise of Skywalker filmi, yeni üçlemenin en kötü hafta sonu açılışını yaptı. Film, gösterime girdiği hafta sonunda 374 milyon dolarlık bir gişe hasılatı elde etti. Bu rakam her ne kadar Aralık ayının genel gişe hasılatına göre iyi bir açılış olsa da Star Wars 7 ve 8’in gerisinde kaldı.

Yeni Star Wars üçlemesinin son filmi gösterime girdi ve böylece bir dönem daha tamamlanmış oldu. Genel olarak olumsuz eleştiriler alan ve sızdırılan senaryonun da neredeyse tamamıyla doğru çıktığı film için hayranların nasıl tepki vereceği merak konusuydu. Serinin son filmi Skyawalker’ın Yükselişi, önceki iki filme göre daha az seyirciyi sinema salonlarına çekebildi.

Üçlemenin 2015 yılında çıkan ilk filmi The Force Awakens (Güç Uyanıyor), açılış hafta sonunda 517 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti. 2017’nin aralık ayında beyaz perdeki yerini alan The Last Jedi (Son Jedi) ise 450 milyon dolarlık bir gişe hasılatına ulaşmıştı. Yani oranlarsak son film ilkine oranla yüzde 30, ikincisine oranla da yüzde 20 daha az gelir elde etmiş oldu.

Star Wars The Rise of Skywalker rey sad

Türkiye Pazarında da Star Wars: The Rise of Skywalker İçin Sonuçlar Aynı Durumda

Peki Türkiye’de durum ne? Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de izlenme oranları düşüş anlamında benzerlik gösteriyor. Film, vizyonda olduğu üç günlük süre boyunca ülkemizde 165 bin 100 kişi tarafından izlendi. Elde ettiği gelirin miktarı ise 4 milyon 155 bin lira. Bu izlenme rakamlarını önceki filmlerle kıyaslayacak olursak ortaya oldukça kötü sonuçlar çıkıyor.

2015’teki The Force Awakens’a baktığımızda ülkemizdeki ilk hafta sonu açılışında 411 bin 501 seyirci tarafından izlendiğini görüyoruz. Bu da yeni filmin ilkinin yarısı kadar bile izlenmediğini gösteriyor. 5 milyon Türk lirası gişe hasılatıyla 299 bin 689 kişinin izlediği ikinci film The Last Jedi da aynı şekilde bu filme göre daha fazla seyirciyi sinemalara çekmeyi başarabilmiş durumda.

J.J. Abrams star wars yorumu

J.J. Abrams’ın yönettiği son filmin elde ettiği bu sonuç genel anlamda iyi bir gişe başarısı yakalayacak olduğuna işaret etse de, serinin ilk iki yapıma göre daha kötü bir sonuç getireceği de ortada. Disney’in bu sonuçla birlikte Star Wars evreni ve Lucasfilm şirketi için nasıl bir karar alacağı da merak konusu.

Siz bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Star Wars: The Rise of Skywalker Detaylı İncelemesi – Bir Yıldız Savaşları Enkazı

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Pelin Batu, İlk Çocuk Kitabı "Süt Vampiri Emil" ile Raflarda

Pelin Batu, İlk Çocuk Kitabı “Süt Vampiri Emil” ile Raflarda

Çevirmenin Çemberi Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Çevirmenin Çemberi: Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe