in

Star Wars: The Rise of Skywalker Sonrası İlk Teşekkür Mark Hamill’dan

Star Wars: The Rise of Skywalker sonrası ilk teşekkür Mark Hamill’dan geldi. Oyuncu, hayranlardan George Lucas’ı anmayı unutmamalarını istedi.

Mark Hamill

40 yıldan daha uzun bir süre önce George Lucas, çok çok uzak bir galakside geçen efsanevi serüven Star Wars’u başlatarak film dünyasını bambaşka bir boyuta taşıdı. Lucas tarafından yaratılan seri çok geçmeden inanılmaz büyük bir üne sahip oldu. Günümüze kadar Star Wars ismi öyle bir hal aldı ki: bir orijinal üçlemeye, bir orijinal üçlemenin öncesini anlatan üçlemeye ve geçtiğimiz günlerde vizyona giren Star Wars: The Rise of Skywalker ile sona eren her şeyin sonrasını anlatan bir üçlemeye kavuştu.

Hepsinin yanı sıra Star Wars birkaç yan filme, animasyon/live-action (gerçek oyuncularla çekilmiş) dizilerine ve sayısız fan yapımı kısa filme de sahip. Serinin yapımcısıyla beraber bu kırk yıllık sürecin her anına dahil olmuş bir başka isimse tabii ki de Luke Skywalker’a hayat vermiş olan Mark Hamill. Başarılı oyuncu The Rise of Skywalker filminin vizyona girmesiyle beraber ilk teşekkürünü Lucas’a iletti.

https://www.instagram.com/p/B6PHyu9F09E/?utm_source=ig_web_copy_link

Mark Hamill, Her Şeyi Başlatan Adama Teşekkür Etti

Sonuçta Star Wars, Mark Hamill’ın kariyerinin fitilini ateşleyen ilk yapım olmuştu. Geçtiğimiz gün Hamill Instagram hesabından Lucas’la birlikte üç fotoğrafını paylaştı ve yapımcıya bunların tümünü mümkün kıldığı için teşekkürlerini iletti. Aynı zamanda izleyicilerden de The Rise of Skywalker’ı izlerlerken her şeyi başlatan adamın kim olduğunu unutmamalarını istedi.

Lucas’ın orijinal üçlemesi hayli sevilse de, olayların öncesini anlatan üçlemesi bazı olumsuz yorumlarla başa çıkmak zorunda kalmıştı. Ardından George yepyeni bir serüvene kucak açmak için bütün bu olaylardan sonra neler yaşandığını anlatan bambaşka bir üçlemenin de senaryosunu yazdı. Bu sırada Disney, Lucas’tan Star Wars’un haklarını satın aldı. Ancak satın aldıkları şey sadece isim hakları değil aynı zamanda Lucas’ın yazdığı senaryolardı.

star wars the rise of skywalker inceleme 5

Disney aldığı senaryoları tamamen değiştirerek bambaşka bir hale getirdiğinden dolayı Lucas bu durumdan hayli rahatsız oldu. Hatta bu yüzden bazı yerlerde ben olsaydım bambaşka bir yoldan giderdim dediği dahi söylendi. Lucas son yıllarda eski filmlerinin yenilenmiş hallerinde yaptığı değişikliklerden dolayı hayranların nefretini kazanmış olsa da hala sevilen bir yapımcı; sonuçta o olmasaydı şu anda Star Wars olmayacaktı.

Star Wars’un üçleme halinde ilerleme geleneğini sona erdirmesi planlanan filmi The Rise of Skywalker 20 Aralık’ta vizyona girdi. Gelen ilk yorumlar filmi çok yermiş olmasa da hayranlar bu film konusunda da şimdilik ikiye bölünmüş durumdalar. İlerleyen günlerde eleştirmenlerin detaylı incelemeleri ortaya çıktığında yapımın IMBb puanının değişeceği söyleniyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Star Wars: The Rise of Skywalker – Bir Yıldız Savaşları Enkazı

Oyla!

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Marvel Filmleri Eleştirilerine Terry Gilliam da Katıldı

Tarot

Tarot Kartları Nasıl Dizilir?