in

Taika Waititi, Todd Phillips’e Cevap Verdi

Taika Waititi, Todd Phillips’in komedi hakkında yaptığı yorumlara tepki olarak açıklamalarda bulundu.

Taika Waititi

Joker sinemada görmeye alıştığımız türden bir çizgi roman filmi değil, daha çok dramatik bir karakter gelişimi öyküsü. Filmin yönetmeni Todd Phillips’in ismini dram filmleriyle duymaya da alışık değiliz şüphesiz. Kariyerinin büyük bir kısmında Road Trip ve The Hangover gibi komedi filmleri yaptı. Ona Joker’i ve kendisini komediden neden uzaklaştırdığı sorulduğunda duyar kasma modası yüzünden komedinin öldürüldüğünü dile getirdi. Taika Waititi de Phillips’in bu sözlerine karşılık verdi.

Phillips, Vanity Fair’e verdiği röportajda, bugünlerde duyarlılık modası hakimken bir şeyler yapıp da komik olmanın çok zor olduğunu söyledi. Komedinin artık neden eskisi kadar iyi olmadığına dair yazılmış makalelerin olduğunu, Twitter’da 30 milyon insanla tartışmanın da imkânsız olduğunu belirten yönetmen tek yapabildiğinin o olmadan devam edin demek olduğunu belirtti.

Todd Phillips, tüm komedilerinde –genel olarak komedinin doğasında- ortak olan şeyin saygısız olması olduğunu söyleyerek, komediyi bir kenara atarak ortaya nasıl saygısız bir iş koyabileceğini düşünmüş. Ve sonra çizgi roman film evrenini ele alıp her şeyi baş aşağı çevirebileceğini fark etmiş. Bu da, Joker filminin ortaya çıkmasını sağlamış. Yönetmen, Joker filminde saygısız olmanın yeni bir yolunu keşfettiğini açıklıyor.

Taika Waititi, Phillips’le Aynı Fikirde Değil

Todd’un komedi hakkında söyledikleri Thor: Ragnarok’un yönetmeni Taika Waititi’yi eğlendirdi. Phillips’in sözlerine en çok takılan ismin Taika olması bir tesadüf değil, çünkü o Phillips’in karşı tarafında duran bir isim. Kendisi, yakın zamanda vizyona girecek Jojo Rabbit filminin yazarı ve yönetmeni. Üstelik bu filmde hayali arkadaş kılığında görünecek olan Hitler’i canlandıran da bizzat kendisi.

Twitter üzerinden komedi türünün son yıllardaki değişiminin farkında olduğunu söyleyen Taika Waititi, 18 yaş üstü komedi yapımları sınıfında Phillips’in The Hangover filmleri aradan yıllar geçmesine rağmen tepede durmayı başardığını söyledi. Komedinin altın çağında olmadığını görmek için bunun bile yeterli bir örnek olduğunu belirten yönetmen, öteki yandan çizgi roman filmlerinin tartışmasız bir şekilde gişeye hükmettiğini ve her yıl yeni rekorlar kırdığını da sözlerine ekledi.

Taxi Driver ve özellikle The King of Comedy filmlerinden esinlenen Joker, bugünlerde gişenin yeni hakimi olmuş durumda.

Oyla!

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

Dinozor

Tayland’da Dev Bir Dinozor Türü Keşfedildi

ahtapot bilim

Ahtapotlarla İlgili Yeni Bir Detay Keşfedildi