in

Tenet Türkiye Vizyon Tarihi Belli Oldu

Tenet Türkiye vizyon tarihi belli oldu! Christopher Nolan’ın son filmi, Türkiye dahil 70 ülkede ABD’den önce salonlara gelecek.

Tenet Christopher Nolan
- Reklam -
- Reklam -

Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet Türkiye’de ne zaman vizyona girecek sorusu nihayet cevap buldu. Nolan’ın henüz görücüye çıkmadan çokça konuşulan yapımı ağustos ayı sonunda 70’ten fazla ülkede vizyona girecek. Pandemi ile boğuşan Amerika Birleşik Devletleri ise eylül ayını bekleyecek.

Başrollerinde John David Washington ve Robert Pattinson’ın yer aldığı Tenet, Christopher Nolan’ın bütün inadına rağmen pandemiye direnemedi. Temmuz ayının ortasında vizyona girmesi beklenen yapım, önce ay sonuna, sonra ağustosa derken belirsiz bir tarihe ötelendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi pek çok film ve dizinin prodüksiyon takvimini ve vizyon tarihlerini zora soktu. Tenet da bunlardan birisi. Ancak öne çıkmasının farklı bir sebebi de var. Interstellar, Dunkirk, The Prestige, Inception, The Dark Knight Rises ve Memento gibi filmlerle bir marka haline gelmiş olan Nolan; Tenet ile izleyiciyi sinemaya yeniden ısındırmayı hedefliyor.

- Reklam -

Tenet vizyon tarihi

Salgın nedeniyle pek çok ülkede sinema salonları hâlâ kapalı ya da salonlar çeşitli önlemler eşliğinde hizmet veriyor. Yapım şirketi ve sinema salonları ise dev bütçeli ve merakla beklenen bir eserin, izleyiciye salonlara gelme alışkanlığını yeniden kazandırmasını bekliyor. Kuşkusuz Tenet da bunun için en uygun örnek.

Tüm bu sebepler yüzünden Nolan ve Warner Bros., filmin ertelenmemesi için ellerinden geleni yaptı. Ancak ABD’de salgının bir türlü hız kesmemesi, Avrupa’da da ikinci dalga telaşı yaşanması ertelemeleri zorunlu kıldı.

Tenet Ülkemizde Ne Zaman Vizyona Girecek?

Küresel salgın, beraberinde tuhaf hamleleri de getirmeyi sürdürüyor. Salgına karşı daha avantajlı konumda olan 70’e yakın ülke, Tenet filmini ABD’den önce izleyecek. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bu ülkeler için Tenet’ın vizyon tarihi 26 Ağustos 2020 olarak belirlendi. Ülkemizde sinema ve tiyatro salonları 1 Temmuz 2020 tarihinde açılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ise filme 3 Eylül 2020 tarihinde kavuşacak. Fakat ABD’nin Los Angelas ve New York gibi büyük şehirlerinde sinema salonları hâlâ kapalı. O tarihe dek buradaki salonlar açılmazsa film ABD’de yalnızca belli eyaletlerde perdeye gelebilecek.

- Reklam -

Elbette üst üste gelen erteleme kararları, yeni vizyon tarihine de şüpheyle yaklaşılmasına neden olabilir. Ancak en azından her ülkenin, hatta eyaletin farklı vizyon tarihlerde filmi perdeye taşıyacak olması; bu seferki hamlenin ciddiyetini gösteriyor.

Kadrosunda Pattinson ve Washington dışında Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh, Michael Caine, Clémence Poésy ve Dimple Kapadia isimlerinin yer aldığı Tenet merakla beklenmeye devam ediyor.

Tenet Türkiye Vizyon Tarihi - Christopher Nolan

Filmin konusu ise hâlâ net olarak ortaya çıkmış değil. Yapımdan beklentiler epik aksiyon sahnelerine ev sahipliği yapması yönünde. Bununla birlikte filmin bir zaman yolcusu barındırmadığı, odağının ise bir kuantum soğuk savaşı olacağı yönünde bilgiler var. Yapımın yayınlanan son fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Peki sizce Tenet belirtilen tarihlerde vizyona girebilecek mi? 26 Ağustos 2020 tarihinde yapım ülkemizde vizyona girerse sinema salonlarına gitmeyi düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Robert Pattinson: “Tenet Her Sahnede Başka Filme Dönüşen Bir Sihirbazlık Gösterisi”

Kaynak: The Hollywood Reporter

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for dieter dieter dedi ki:

  Çook erken. Ekim-kasım tarihlerinde sinemaya gitmeyi düşünebilirim ancak sanırım.

 2. Avatar for Mert Mert dedi ki:

  Bence tenet’ı izlemek, korona olmaya değebilir. :smiley:

 3. Avatar for Edward Edward dedi ki:

  İyicene suyu çıktı şu filmin.

 4. Avatar for AhmetUsay AhmetUsay dedi ki:

  Çıkar çıkmaz gitmek isterdim. Bu dönemde imkansız bir durum gibi duruyor. Büyük bütçeli filmler normal durumda 12 hafta vizyonda bir film kalır. Bu dönemden dolayı o kadar uzun kalacağını da sanmıyorum. O yüzden netten izlerim artık yoksa sinemaya giderdim.

 5. Avatar for dieter dieter dedi ki:

  Emin misiniz fikrimi değiştirmeyin :smiley: O kadar izoleydim ki birden fazla kişiyle kapalı ortamda kalmak şu an kabus gibi geliyor…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fatma Netflix Türkiye Burcu Biricik

Fatma: Netflix Türkiye’nin Yeni Dizisi Yolda

Bir Yudum Su - Kenan Hulusi Koray

Bir Yudum Su: Kenan Hulusi Koray’ın Öyküleri 76 Yıl Sonra Ortaya Çıkıyor