in

Yeni Kral Arthur Filmi The Green Knight Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

The Green Knight filmi hakkında bilmeniz gereken her şey! A24 imzalı yapım, Kral Arthur efsanesine yeni bir kapı aralıyor.

The Green Knight hakkında kral arthur a24
- Reklam -
- Reklam -

The Green Knight (Yeşil Şövalye) filmi ufukta gözüktü. Kral Arthur efsanesi ile aynı evreni paylaşan A24 yapımı, David Lovery imzasını taşıyor. Sir Gawain’in şövalye olmanın ve onurun anlamını öğreneceği film ağustos ayında izleyicilerin karşısına çıkacak.

Son yıllarda Midsommar, Hereditary, The Lighthouse ve Uncut Gems gibi prestijli filmlerle tanınan ve dev markaların markajına giren A24 stüdyosunun hazırladığı yapım hem oyuncu kadrosu hem teknik ekibi hem de işlediği hikâye nedeniyle oldukça dikkat çekiyor. Yapımda hem yönetmen hem de senarist koltuğuna oturan David Lowery, 1980 yılında doğdu. Amerikalı yönetmeni A Ghost Story, Pete’s Dragon, Ain’t Them Bodies Saints ve The Old Man & the Gun filmlerinden hatırlıyoruz.

The Green Knight hakkında kral arthur

- Reklam -

İşte bu merakla beklenen film hakkında bilmeniz gerekenler.

The Green Knight Konusu

Film 14. yüzyıl şövalye destanı Sir Gawain ve Yeşil Şövalye eserinden uyarlanıyor. Efsane, yüzyıllarca soyluluk ve onurluluk dersi olarak okutulmuştu.

“Kral Arthur’un Noel ziyafetine davetsizce katılan Yeşil Şövalye, masadakilere bir oyun önerir. Bir şövalye kendisine kılıçla saldıracak ve karşı hamle bir yıl sonra gelecektir. Sir Gawain oyunu kabul eder ve Yeşil Şövalye’ye saldırır.

Yeşil Şövalye’nin kafası kopar. Hiçbir şey olmamış gibi alıp yerine geri oturtur. Gawain’e bir sene sonra aynı saldırıyı yapma sözünü hatırlatır, kendisini bulması için kalesinin yerini tarif eder, çeker gider. Gawain’in önünde başını iki elinin arasına alıp düşünmesi gereken bir yıl ve sonrasında kaleye ulaşmak için yapılacak tehlikeli bir yolculuk vardır.”

yeşil şövalye

The Green Knight filminin resmi özeti:

“Asla yaşlanmayan Arthur efsanesinden esinlenen epik macera The Green Knight, Sir Gawain’in (Dev Patel) hikâyesini anlatıyor. Kral Arthur’un güçlü fakat aklı bir karış havada yeğeni ünlü Yeşil Şövalye’yle karşılaşmak için tehlikeli bir yolculuğa atılmalıdır.

“Gawain hayaletler, devler, hırsızlar ve dolandırıcılarla karşılaşacağı yolculukta gerçek karakterini bulacak ve Krallık önünde değerini ispat etmek için ölümcül rakibiyle dövüşecektir.

“Vizyoner yönetmen David Lowery, yuvarlak masa şövalyelerinin klasik anlatısına yeni ve cesur bir yorum getiriyor.”

The Green Knight Filmi Pandemide Yeniden Hazırlanmış

Çekimleri İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ardmore Studios’ta gerçekleştirilen film, Koronavirüs salgınından en çok etkilenen yapımlardan oldu. Mart 2020 tarihinde sinemalara gelmesi gerekirken salonlar kapanınca önce mayıs ayına ardından da belirsizliğe ertelendi. Yönetmen David Lowery ise bu durumun kendisi için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor.

- Reklam -

The Green Knight, South By Southwest festivalinde yayınlanacaktı. Zaman yaklaştıkça hazır olmadığı hissine kapılıyordum. Karantina sürecini filmi düzenlemek için kullandım.

“Kendime filme yeniden dalma izni verdim, tüm sahneler üzerinde çalıştım ve tamamen değiştirdim. Eski hâli, seyircilerde hayal kırıklığı ve efsanenin hayranları için nefret uyandırabilirdi. Şimdi sevilecek bir şeye dönüştüğünü düşünüyorum, çok farklı, çok daha iyi.”

The Green Knight yeşil şövalye film

The Green Knight Oyuncu Kadrosu ve Teknik Ekip

Filmde Sir Gawain’i Hint asıllı İngiliz oyuncu Dev Patel canlandıracak. Kendisi daha önce Slumdog Millionaire ve Lion yapımlarında da rol almıştı. Kral Arthur’u Sean Harris (Mission: Impossible – Rogue Nation, Harry Brown) beyaz perdeye taşıyacak. Guardians of the Galaxy ve bir başka A24 yapımı film The VVitch’te görev alan Ralph Ineson da Yeşil Şövalye rolünde izleyicilerle buluşacak.

Yapımda yer alan diğer oyuncular şu şekilde: Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury ve Kate Dickie.

Yapımın görüntü yönetmenliğini A Ghost Story, The True Adventures of Wolfboy ve The Long Dumb Road yapımlarının altında imzası bulunan Andrew Droz Palermo üstleniyor. Filmin müzikleri ise Daniel Hart’ın elinden çıkıyor. Hart, daha önce David Lowery’nin bütün yapımlarında besteci olarak görev almıştı.

The Green Knight Vizyon Tarihi ve Fragman

The Green Knight yurt dışında 30 Temmuz’da sinemalara çıkacak. Yeşil Şövalye yapımının Türkiye vizyon tarihi için ise bir hafta daha beklememiz gerekecek. Film ülkemizde 6 Ağustos 2021 tarihinde vizyona girecek.

Filmden yayınlanan son fragmanı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

YouTube video

Önceki Uyarlamalar

Sir Gawain ile Yeşil Şövalye’nin mücadelesi daha önce de beyaz perdeye konu olmuştu. Bunlardan ilki 1973 senesinde Stephen Weeks imzasını taşıyan Gawain and the Green Knight yapımı oldu. Onu 1984 yılında yine aynı yönetmenden Sword of the Valiant takip etti. Bu yapımın başrolünde Sean Connery yer aldı.

Siz bu Kral Arthur anlatısı için heyecanlı mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Newsweek

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Pokémon Canlı Aksiyon Netflix Dizisi

Pokémon Canlı Aksiyon Netflix Dizisi Oluyor: Projenin Başında Lucifer’ın Yapımcısı Var

2021 Booker Ödülü Uzun Listesi

2021 Booker Ödülü’nde Uzun Liste Belli Oldu