in , ,

The Joker: Put on a Happy Face Belgeseli Yayınlandı

The Joker: Put on a Happy Face belgeseli yayınlandı. Joker’in doğuşunun 80. yılı için hazırlanan belgesel, karakterin tarihini gözler önüne seriyor.

Joker David Fincher

The Joker: Put on a Happy Face belgeseli yayınlandı. Suçun Palyaço Prensi bir Batman çizgi romanında ilk kez karşımıza çıkışının üzerinden 80 sene geçti. Bill Finger, Bob Kane ve Jerry Robinson’ın yarattığı karakter Batman’ın ilk sayısında, 25 Nisan 1940’ta okurlara tanıtılmıştı.

Bill Finger’ın tek sayıda öldürmeyi planladığı karakter editörler tarafından sayı çıkmadan kurtarıldı ve Batman’in uzun yıllar boyunca en büyük düşmanı olan karakter doğmuş oldu.

Suça yönelik müthiş zekâsı, sadist mizah anlayışı ve psikopatlığı karakterin her zaman en bilinen özellikleri oldu. Farklı yazarların elinden çıkan eserlerde Jason Todd’un ölümünden Barbara Gordon’ın felcine Batman’ın en büyük acılarının sorumlusuydu. Bazı eserlerde ailesinin katli de Joker’in işiydi. Batman’in simsiyah görünüşünün tam zıttı renkli kıyafetleri, üstün teknolojili araçlarının zıttı zehirleri ile jiletli iskambil kartları ve Batman’in korumak için ant içtiği düzeni kaosa çevirmedeki sınırsız yeteneğiyle eleştirmenler tarafından gerçek bir düşman olarak görüldü.

joker belgeseli

Karakterin 80 yıldır çizgi romanlarda, animasyon dizilerinde, televizyonda ve beyaz perdede karşımıza çıkışlarını anlatan The Joker: Put on a Happy Face belgeseli popüler kültürün en bilinen süper kötülerinden birisinin zengin tarihini olabilecek en iyi şekilde tanıtıyor.

The Joker: Put on a Happy Face | İZLE

YouTube video

40’tan fazla aktörün ve karakter üzerinde çalışan senaristlerin, yönetmenlerin röportajlarıyla zenginleşen belgeselde kimler yok ki? Tim Burton’ın 1989’da çektiği Batman filminde espritüel ve delirmiş Joker’ı oynayan Jack Nicholson. 2010’ların Joker’le özdeşleşmiş ismi merhum Heath Ledger. Suicide Squad’ın tartışmalı gangster Joker’ini canlandıran Jared Leto. Geçen sene akıl sağlığı bozuk ve yalnız bir adamı sinemaya taşıyan Joaquin Phoenix’e kadar Joker’ı çok farklı şekillerde canlandıran bütün oyuncuların röportajları belgeseli süslüyor.

Belgesel sadece filmlere de odaklanmıyor. Animasyon filmlerinde, dizilerde ve oyunlarda 90’lardan beri Joker’ı seslendiren Mark Hamill de karakterle ilgili tecrübelerini bizimle paylaşıyor. Çizgi roman dünyasının en büyük ismi olan Stan Lee karakterin doğduğu günlerden 2010’lara kadar pek çok yorumunu paylaşıyor. 2019 yapımı Joker filminin yönetmeni Todd Philips bu anti kahramanı yeniden yaratma sürecini anlatıyor. Heath Ledger Joker’ının Batman’i Christian Bale ve Jared Leto Joker’ının Harley Quinn’i Margot Robbie bu karaktere karşı oynamanın nasıl bir his olduğuna değiniyor.

Suç Prensi’ne doğum günü tebriklerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bekliyoruz.


* The Lord of the Rings Dizisi Çekimleri Yeniden Başlıyor: Amazon Prime Yapımı Geliyor!

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

tenet gişe

Tenet Yükselişini Sürdürüyor: Gişede 280 Milyon Doları Aştı

Sergüzeşt-i Kalyopi - T. Abdi

Sergüzeşt-i Kalyopi: 1873 Tarihli Edebiyatımızın İlk Macera Romanı Latin Harflerinde