The Matrix ve John Wick’i Bir Araya Getiren İlginç Hayran Teorisi

The Matrix ve John Wick serilerinin bağlantılı olduğunu iddia eden bu teori çok konuşuluyor! Neo, aslında John Wick'in ta kendisi mi?

Filmler arasında bağlantı kurmak adına ilginç ve garip fikirler üretilir sürekli. Bu sefer de The Matrix ve John Wick serilerini bir araya getiren bir teori karşımıza çıkıyor. Her iki filmde de Keanu Reeves yer alsa da Wachowski Kardeşlerin distopik dünyasını, The Continental’ın kanlı dünyası ile ilişkilendirmek kolay değil. Yine de ortaya atılan fikirleri bir inceleyelim.

Keanu Reeves’in dördüncü Matrix filminde yer alacağının duyurulması ile birlikte Neo’nun aslında John Wick serisindeki bir suikastçı olduğu teoriyi yeniden gözden geçirelim.

[The Matrix 4, John Wick 4 ile Aynı Gün Vizyona Girecek]

John Wick serisi aslında The Matrix üçlemesinin öncesini anlatıyor.

matrix john wick ve neo

Reddit’te yer alan teoriye göre John Wick serisi aslında The Matrix üçlemesinin öncesini anlatıyor. Bu teoride “John Wick”, Matrix’ten çıkamaması için Neo’ya verilmiş bir kimlik. Sürekli karşısına çıkan engeller Wick’i meşgul ederek makinelerin yarattığı bu gerçeklikten kaçmasına engel oluyor.

Başka bir teoriye göre ise Ian McShane’in canlandırdığı Winston, sadece The Continental Hotel’in sahibi değil ayrıca Matrix’in Mimarı. Bunun dayanağı ise Winston’ın bir meydan dolusu insana istediği gibi komut vermesi. Teoriye göre Wick’in dünyasındaki insanlar bilgisayar programından başka bir şey değil.

The Matrix Neo

Bazı başka teorilere göre John Wick, The Matrix’in devamını anlatıyor. Film, The Matrix’ten önce veya sonra olsa dahi mantık aynı aslında, olaylar yer değiştiriyor sadece. Ayrıca John Wick filmlerinin video oyunu gibi olan görüntüsü, insanların silah çatışmalarına veya etraflarında bulunan bunca suikastçıya hiç tepki vermemesi de bu teoriyi destekliyor diyebiliriz.

Bu bir tesadüf mü?

Bunun yanı sıra, John Wick: Chapter 3 – Parabellum’da geçen bir sahne de oldukça ilginç. Winston, Wick’e neye ihtiyacı olduğunu soruyor ve Wick, ”Silah. Bir sürü silah,” şeklinde cevap verir. Matrix hayranları bu repliği özellikle hatırlayacaktır. Neo, lobide geçen çatışma öncesinde tam da bu sözleri söyler. Bu bir tesadüf mü? Bizce kesinlikle değil. Peki bir göndermeden dahası olabilir mi?

GÖZ ATIN  The Hunger Games ve John Wick Dahil 4 Film YouTube'da Yayınlanacak

John Wick

Bunların dışında Lawrence Fishburne ve David Leitch’in iki yapımda da yer alması, John Wick Chapter 2 yönetmeninin The Matrix üçlemesinde Reeves’in dublörü olması gibi iki film arasında bağlantılar bulunuyor.

Bu teoriler pek inandırıcı gelmeyebilir ancak yine de olma ihtimali bile oldukça cazip.

Siz bu teoriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın!

* * *

* The Matrix Yıldızı Keanu Reeves’in Canlandırdığı 10 Unutulmaz Karakter

* The Matrix, Babil ve İncil: Wachowski Kardeşlerin Alegori Dünyası

* The Matrix 4 Filminde Keanu Reeves’li “Neo” Nasıl Geri Dönecek?

* John Wick Evreni Televizyon Dizisiyle Genişliyor
1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

The Matrix ve John Wick’i Bir Araya Getiren İlginç Hayran Teorisi için 8 yorum

  1. Emrecan dedi ki:

    Okuduktan sonra bu sahne geldi aklıma. :hushed::hushed:


  2. Oba süper olur öyle olursa da, Matrix’in devamı gelmiyecekmiydi ?


  3. Tamam filmler birbiriyle çok alakasızlar, doğru. Ama tekrar tekrar okudukça akla yatkın ve mümkün gelmesi bile “vauv” etkisi yarattı bende. :joy:


The Matrix ve John Wick’i Bir Araya Getiren İlginç Hayran Teorisi

The Matrix ve John Wick serilerinin bağlantılı olduğunu iddia eden bu teori çok konuşuluyor! Neo, aslında John Wick’in ta kendisi mi?

Başa dönün