in

Top Gun: Maverick, 2022 Gişesinde 1 Milyar Doları Geçen İlk Film Oldu

Top Gun: Maverick gişe hasılatı ile 2022 yılının zirvesine oturdu. Joseph Kosinski imzalı yapım, Tom Cruise’un en ses getiren filmi oldu.

Top Gun Maverick gişe hasılatı 1 milyar dolar

Top Gun: Maverick gişe hasılatı ile zirvede. Başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı yapım, 2022 yılında 1 milyar dolar barajını geçen ilk sinema filmi oldu.

Prömiyerini 18 Mayıs 2022’de Cannes Film Festivali’nde yapan ve aynı hafta dünya çapında da vizyona girmeye başlayan Top Gun: Maverick ses getirmeye devam ediyor.

Tom Cruise’un “en iyi açılış filmi” olarak kayıtlara geçen yapım ilk günlerinde ABD’de 150 milyon dolarlık hasılat getirmişti. Salonlardaki yolculuğuna devam eden film, Koronavirüs pandemisiyle zor günler yaşayan sinema sektörüne önemli bir soluk aldırdı. Covid-19 öncesi 1 milyar dolarlık baraj, Avengers: Endgame ve Joker gibi yapımlarla hızlı şekilde aşılmış olsa da, pandemi sonrası seyirciyi salona çekmek için süper kahraman filmleri tek başlarına yeterli olmamıştı.

Marvel Sinematik Evreni’nin son filmi Doctor Strange in the Multiverse of Madness, 6 Mayıs’ta vizyona girmiş ancak dünya çapında 947 milyon dolar hasılatın üzerine çıkamamıştı.

Joseph Kosinski’nin 1986 tarihli Top Gun’a yıllar sonra çektiği devam filmi, bu açıdan şimdiden sektörde dikkat çekici bir konuma yerleşti.

Top Gun: Maverick Gişe Hasılatı ile Hızlı Başlangıç Yapmıştı

Oyuncu kadrosunda Tom Cruise ile birlikte Jennifer Connelly, Miles Teller, Val Kilmer, Bashir Salahuddin, Jon Hamm, Monica Barbaro ve Charles Parnell gibi isimlerin yer aldığı yapım; 1 milyar dolar barajını açacağını henüz ilk haftasındayken hissettirmişti.

Film ABD’deki açılış haftasında Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu yapımını koltuğundan etmişti. Dağıtımı Paramount Pictures tarafından sağlanan film, bir ayın sonunda 1 milyar doları görmeyi başardı.

Top Gun Maverick gişe hasılatı tom cruise rekor

PG-13 sınırıyla vizyona giren film ABD genelinde 521,7 milyon dolar, dünyanın geri kalanında ise 484,7 milyon dolar hasılat elde etti.

Yapımın gişe başarısındaki ana etken olarak Paramount’un pazarlama kampanyası ve Tom Cruise etkisi gösteriliyor. Yıldız oyuncu filmin tanıtımı için Mexico City, Londra, Cannes ve Seul gibi ülkeleri ziyaret etti.

Yapımın gişe hasılatının artmaya devam edeceği, 4 Temmuz’da ABD’de kutlanacak Bağımsızlık Günü’nün de rüzgârıyla ivmesini koruyacağı kaydediliyor.

İlk filmde olanlardan 36 yıl sonrasını işleyen film, Maverick’in geçmişiyle yüzleştiği ve özel pilotları yetiştirdiği bir süreci konu alıyor.

Yapımın ses getiren gişesi hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Teal Mango

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Obi-Wan Kenobi 2. Sezon ile Devam Edebilir

Mini Dizi Olarak Planlanan “Obi-Wan Kenobi” Yola Yeni Bir Sezonla Devam Edebilir

yapay zeka ırkçı cinsiyetçi

Irkçılık ve Cinsiyetçilikle Test Edilen Yapay Zekâ Sınıfta Kaldı