in

Sinemalar Açıldıktan Sonra Türkiye’de En Çok Hangi Filmler İzlendi?

Sinemalar açıldıktan sonra geçen 2 aylık süreçte Türkiye’de en çok hangi filmler izlendi? İşte Box Office Türkiye verilerine göre gişenin liderleri.

türkiye sinemalar en çok hangi filmler izlendi

Sinemalar açıldıktan sonra Türkiye’de salonlara gidip bilet alan seyirci sayısı ve bu kişilerin en çok hangi filmleri tercih ettiği açıklandı. Box Office Türkiye’nin verilerine göre bu süreçte Türkiye’de en çok izlenen yapım Hızlı ve Öfkeli 9 oldu.

Koronavirüs pandemisi bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sinema salonlarının uzun süre kapalı kalmasına neden oldu. Haziran ayında gevşetilen tedbirlerden sonra, ülkemizde de salonlar 2 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kapılarını yeniden sinemaseverlere açtı.

Bu süreçte birçok büyük bütçeli yapımın vizyon tarihi ertelendi, prodüksiyon süreçlerinde ciddi aksamalar yaşandı. Pek çok film de vizyon yerini rotayı Netflix, Amazon Prime, Disney Plus gibi dijital yayın platformlarına kırdı.

Covid-19 aşılama oranlarının artmasının neticesinde pek çok ülke salgını kontrol altına almayı başardı. Ancak hâlâ bazı büyük bütçeli yapımların sinema salonuna gelmek konusunda kararsız kaldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Bu noktada vizyona giren ve ciddi bir gişe oranı yakalamayı başaran en prodüksiyonlu yapım Hızlı ve Öfkeli 9 oldu.

Box Office Türkiye, 2 Temmuz – 26 Ağustos 2021 tarihleri arasındaki 8 haftalık sürecin verilerini açıkladı. Geçen iki aylık süreçte toplamda 2,8 milyon bilet satıldı. Öte yandan en çok izlenen 5 film, toplam izlenme oranının da %60’ını oluşturdu.

İşte Türkiye’de Sinemalar Açıldıktan Sonra En Çok İzlenen 5 Film

1. F9: The Fast Saga / Hızlı ve Öfkeli 9

Fast & Furious 9 Fragmanı - Super Bowl

Fast and Furious serisinin yeni halkası Hızlı ve Öfkeli 9, dünya genelinde 1 Nisan 2021 tarihinde vizyona girmişti. Aksiyon ve suç türlerindeki yapım Türkiye’de vizyonda kaldığı iki aylık süreçte toplam 917.274 adet bilet aldırmayı başardı.

2. Black Widow

Black Widow Disney Dava

2020 yılı, Marvel’sız geçen bir sinema yılı olmuştu. 4. Faz ile birlikte Black Widow da izleyiciyi yeniden Marvel Sinematik Evreni’ne davet etti. Yapım için Türkiye’de iki ayda 362.589 bin bilet satıldı. Ajan Natasha’nın Avengers öncesi yıllarına odaklanan yapımın, daha önceden Disney+’ta da gösterime girdiğini hatırlatalım.

3. The Suicide Squad / İntihar Timi

The Suicide Squad İnceleme

Süper kahraman sinemasının diğer tarafında her zaman olduğu gibi DC yer alıyor. 2016 yapımı İntihar Timi’nin bekleneni verememesi üzerine James Gunn tarafından çekilen The Suicide Squad Türkiye’de 28 Temmuz’da izleyicilerle buluştu. Bir aylık süreçte de toplam 171.831 adet biletin satılmasına neden oldu.

4. The Conjuring 3: The Devil Made Me Do It / Korku Seansı 3: Katil Şeytan

Korku Seansı 3: Katil Şeytan İncelemesi: The Conjuring Evreni

Ünlü korku serisi Conjuring’in devam macerası Katil Şeytan ile devam ediyor. Ülkemizde sinemaların açılmasıyla izleyiciyle buluşan Korku Seansı 3, iki ayda 134.242 adet bilet sattırdı.

5. The Forever Purge / Arınma Gecesi: Sonsuza Dek

türkiye sinemalar en çok hangi filmler the forever purge

Listenin beşinci sırasında da bir başka korku filmi serisinin devam bölümü yer aldı. Yasakların kalmasıyla Türkiye’de de beyaz perdeye konuk olan Arınma Gecesi 5, iki ayda toplam 127.198 adet biletin satılmasını sağladı.

Görünüşe göre salgın sonrası da Türkiye sinemasında izleyicinin film tercihleri pek de değişmemiş. Ancak yaklaşık 2 yıllık araya rağmen sinemalara rağbetin ciddi oranda düştüğünü de gözlemlemek mümkün.

Siz bu süreçte sinemada hangi filmleri izlediniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Box Office Turkiye

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

You 3. Sezon çıkış tarihi

You 3. Sezon Çıkış Tarihi Yeni Fragman Eşliğinde Duyuruldu

Gandalf Yüzüklerin Efendisi Dizisi

Gandalf, Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Yer Alacak mı?