Warner Bros. Film Projelerinde Yapay Zekâdan Faydalanacak

Cinelytic’le anlaşan Warner Bros. bazı filmlerin karar süreçlerinde artık yapay zekâdan faydalanacak.

Hollywood’un dev yapım şirketlerinden Warner Bros., Cinelytic’le anlaşarak firmanın geçen sene devreye giren sistemi yapay zekâ proje yönetiminden faydalanacak.

Warner Bros. yapılan anlaşmayla birlikte sistemin kapsamlı veri tabanından ve olasılık temelli analizlerinden faydalanabilecek.

Entegre platform, bir oyuncunun değerini biçebiliyor ve bir filme dair, sinema salonlarındaki ve diğer yayın ortamlarındaki beklentileri hesaplayabiliyor.

Tobias Queisser tarafından dört yıl önce kurulan Cinelytic, platformu üç senedir deniyor ve üzerinde çalışıyor.

Şirket 2018’de, T&B Media Global üzerinden 2.25 milyon dolar gelir elde etti ve Ingenious Media ile Productivity Media gibi stüdyolarla anlaşmalar imzaladı. Cinelytic son olarak, 2019’da Playmobil ve Uglydolls gibi başarısız yapımlarla ortaya çıkan STX Entertainment’la anlaştı.

Platform, gişede bir milyar dolar hâsılat yapan Warner Bros.’un yakın örneği Joker gibi gişe sürprizlerine özel bir ağırlık vermeyecek. Onun yerine, çoğunlukla günlük yapım işlerinde kullanılacak ve stüdyolar için daha kârlı olacak pazarlama, dağıtım, vizyon tarihi gibi konularda kararlar verecek.

Cinelytic’in yapay zekâ programı, film festivallerinde oldukça işe yarıyor. Platform, devasa meblağların döndüğü ve şirketlerin dağıtım konusunda birbirleriyle yarıştıkları filmlere değer biçme konusunda doğru fiyatları belirleyebiliyor.

Cinelytic

Warner Bros.’un The Kitchen, Shaft, Godzilla: King of the Monsters gibi 2019’da istenilen hedefe ulaşamayan yapımları da yeniden karar aşamasında yapay zekâdan nasibini alabilir.

Yapay Zekâ Sonrası Sinema Sektöründeki İnsan Gücü Nasıl Etkilenecek?

Cinelytic’in kurucusu Tobias Queisser, bir insanın elinde günler süren bütçe planlama ve bir oyuncunun değerini belirleme sürecini, sistemin saniyeler içinde hesaplayabildiğini söylüyor.

Şirketin dağıtım bölümünde kıdemli başkan yardımcılığı yapan Tonis Kiis ise şunları ekliyor:

“Her gün, yapımında rol aldığımız ve onları dünyanın dört bir yanına dağıttığımız filmleri etkileyen zor kararlar veriyoruz ve veri tabanı kusursuzlaştıkça seyirciyle daha kolay başa çıkabiliyoruz.”

Hollywood şimdilik bilgisayar algoritmaları yerine insan içgüdüsüne bel bağlamaya devam ediyor. Yapay zekâya ancak senaryo dökümü gibi daha basit işlerde başvuruluyor. Sistemin, sinema sektöründeki iş paylaşımını etkileyeceği ve insan emeğini değersizleştireceği, korkulan olasılıklar arasında.

GÖZ ATIN  Kadıköy'ün Sembollerinden Rexx Sineması Kapandı

warner bros.

Queisser ise buna şu cümlelerle karşı çıkıyor:

“Yapay zekâ kulağa ürkütücü geliyor. Ama yapay zekâ yaratıcı süreçte hâlâ rol alamaz. İyi tarafı, rakamları ve devasa veri tabanlarını elinin altında tutabilmesi ve insanın beceremeyeceği şekilde düzlemler ortaya çıkarabilmesi. Yaratıcı süreç içinse, hâlâ deneyime ve içgüdüye ihtiyacınız vardır.”

Ne dersiniz, ileride yapay zekâyı tercih eden başka film stüdyoları da görür müyüz? Gün geçtikçe teknolojiyle daha da içselleşen sinema bundan nasıl etkilenir?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Todd Phillips, Joker Evrenine Batman’i Dahil Etmek İstiyor

Kaynak: The Hollywood Reporter
Konak'ın eski sokaklarında eski bir hastanede doğdu. Çocukluğu oyunlarla, televizyonla geçti. Neslindeki herkes gibi pokemona bayıldı. Ortaokulda Death Note'la tanıştı, hastası oldu. Darren Shan Serisi ve Wardstone Günlükleri hayatının 5-6 senesini yedi. Kısa bir süre bir fan sitesi için Ragnar Sagası çevirdi. Gremots'ta altyazı çevirmenliği yaptı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okumaya bir yandan da yapmaya çalışıyor.

Warner Bros. Film Projelerinde Yapay Zekâdan Faydalanacak

Cinelytic’le anlaşan Warner Bros. bazı filmlerin karar süreçlerinde artık yapay zekâdan faydalanacak.

Başa dönün