in

Bitmeyecek Öykü’nün Yönetmeni Wolfgang Petersen Yaşamını Yitirdi

Wolfgang Petersen yaşama veda etti. Bitmeyecek Öykü, Truva ve Das Boot’un yönetmeni 81 yaşında aramızdan ayrıldı.

Wolfgang Petersen olum haberi

Wolfgang Petersen 81 yaşında hayatını kaybetti. Bitmeyecek Öykü, Truva ve Das Boot gibi filmlerle tanınan Alman yönetmenin ölüm nedeni pankreas kanseri olarak açıklandı.

İki defa Oscar’a aday gösterilen başarılı yönetmen, Brentwood’daki evinde 50 yıllık hayat arkadaşı Maria Antoinette’in kolları arasında yaşama veda etti.

1941 yılında Almanya’nın Emden kentinde dünyaya gelen Petersen, kariyerine Almanya’da başladı. 1981’de vizyona giren İkinci Dünya Savaşı temalı Das Boot filmi ile Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Petersen, bu yapımın ardından Hollywood’da çeşitli filmlerde boy gösterdi.

Petersen imzasını taşıyan Das Boot, yıllar içerisinde aralarında 149 dakikalık tiyatro oyunu ve BBC’nin üç bölümlük mini dizisinin de olduğu birçok uyarlamaya konu oldu.

Wolfgang Petersen Hayatı Boyunca Birçok Önemli Filme İmza Attı

Michael Ende tarafından yazılan ve çocuk edebiyatının en önemli eserlerinden sayılan Bitmeyecek Öykü (Die unendliche Geschichte) romanını 1984 yılında beyaz perdeye taşıyan Wolfgang Petersen, kariyeri boyunca birçok önemli yapımda emek harcadı.

Bunlardan birisi de 1985’te izleyicilerle buluşan bilimkurgu türündeki Enemy Mine (Düşmanım) oldu. Film, uzun bir uzay savaşı sırasında yaralı iki düşmanın yaşadığı dramı konu alıyordu. Kadrosunda ise Dennis Quaid, Louis Gossett Jr. ve Brion James gibi isimler yer alıyordu.

Wolfgang Petersen

2004 yılında başrollerinde Brad Pitt, Eric Bana ve Orlando Bloom’un yer aldığı, bir dalda Oscar’a aday gösterilen Truva (Troy) filmini çekti.

Yönetmenin ses getiren diğer yapımları arasında Posedion (2006), The Perfect Storm (2000), Air Force One (1997), Outbreak (1995), In the Line of Fire ( 1993) ve Shattered (1991) yer aldı.

Perfect Storm, Outbreak ve In the Line of Fire dahil olmak üzere, Instinct, Bicentennial Man ve Red Corner gibi filmlerin yapımcılığını yada yürütücü yapımcılığını üstlendi.

Clint Eastwood, Harrison Ford, George Clooney, Brad Pitt, Rene Russo, Glenn Close, Mark Wahlberg, Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Diane Lane gibi yıldız oyuncularla çalışan Petersen, sinema kariyerine 1960’larda kısa filmler ve TV yapımlarıyla başlamıştı.

Yönetmenin son filmi ise 2016’da vizyona giren Çılgın Banka Soygunu (Vier gegen die Bank) oldu.

Wolfgang Petersen hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Ruhu huzur içinde olsun. “Das Boot (1981)” ve “Truva (2004)” filmini çok severim, diğer filmleri de fena sayılmazdı. Umarım, ölen böylesi değerli yönetmenlerin - oyuncuların - seslendirme sanatçılarının yerine onların bıraktığı kaliteli çizgiden devam edecek değerli yeni kişiler gelir …

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Wednesday fragmanı

Tim Burton İmzalı Addams Ailesi Dizisi “Wednesday”den İlk Fragman

yeni oz buyucusu filmi

Black-ish’in Yaratıcısından Modern Çağa Uyarlanmış Bir “Oz Büyücüsü” Filmi Geliyor