in

Yeni Dune Filminin Gösterim Tarihi Belli Oldu

Ünlü yönetmen Denis Villeneuve’ün çekeceği yeni Dune filmi 2020 yılında gösterime girecek. En son Aquaman rolüyle izlediğimiz Jason Momoa ve Thanos’u canlandıran Josh Brolin de kadroya katıldı. İşte bütün detaylar…

Son yılların en başarılı yönetmenleri arasında gösterilen ve geçen yıl Blade Runner 2049 ve Geliş (Arrival) gibi filmlerini izlediğimiz Denis Villeneuve, şu sıralar Frank Herbert’ün ünlü bilimkurgu serisi Dune‘u beyazperdeye uyarlamakla meşgul. Bu bile tek başına yeterince umut verici bir haberken her geçen gün filmin kadrosuna katılan yetenekli oyuncular da beklentileri arttıran nitelikte. Bunların sonuncusuysa en son Aquaman rolüyle izlediğimiz Jason Momoa oldu.

Momoa filmde Duncan Idaho‘yu, yani Atreides Hanedanı’nın ünlü kılıç ustasını canlandıracak. Kendisi aynı zamanda Dük Leto Atreides’in sağ kolu olarak da biliniyor ve macera ilerledikçe sonraki kitaplarda oldukça önemli bir rol oynuyor. Avengers: Infinity War‘da Thanos’u canlandıran Josh Brolin ise Gurney Halleck rolüyle karşımıza çıkacak. Kendisi Atreides Hanedanı’nın sadık savaşçılarından biri ve baş kahramanımız Paul’ün hocası.

Momoa ve Brolin’in filme katılmasıyla birlikte Dune’un oyuncu kadrosu oldukça etkileyici bir hâle geldi. Hatırlayacağınız gibi, daha önce Paul Atreides rolü için Timothée Chalamet‘le anlaşılmıştı. Ona Oscar Isaac (Dük Leto Atreides), Javier Bardem (Stilgar), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Charlotte Rampling (Gaius Helen Mohiam), Zendaya (Chani), Stellan Skarsgard (Baron Vladimir Harkonnen) bilinmeyen bir kötü adam rolünde Dave Bautista eşlik edecek.

Dune daha önce Alejandro Jodorowsky tarafından sinemaya uyarlanmış, ancak proje iptal edilince elindeki materyalleri Incal çizgi romanını yaratmak için kullanmıştı. Daha sonra, 1980 yılında David Lynch’in çektiği meşhur Dune filmini izlemiştik.

Bunun yanı sıra filmin merakla beklenen gösterim tarihi de açıklandı. Yeni Dune filmi 20 Kasım 2020‘de bizlerle olacak.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Vay be bu balık adamı tam da Duncan Idaho rolüne yakıştırmıştım olmuş zaten. Çocuk-adamı oynayacak arkadaşı otutturamadım biraz. Bandersnatch’te ki Fionn Whitehead (Stefan) daha iyi olur gibi geldi bana.

 2. Avatar for danieljackson danieljackson dedi ki:

  Sırf Ronon Dex için izlenir :slight_smile:

 3. Avatar for wifhty_zet wifhty_zet dedi ki:

  ben daha okumadım ya

 4. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  İlginç bir film olacak o zaman :slight_smile:

 5. Avatar for realta realta dedi ki:

  Paul Atreides rolüne Timothée Chalamet’i yakıştıramayan bir ben miyim? :confused:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

Christopher Nolan Sinemasına Dair

Loki Tom Hiddleston

Loki Dizisi, Rick and Morty’nin Senaristine Emanet