in

Yeni RoboCop’un Başında Neill Blomkamp Olacak

Başarılı bilimkurgu filmlerinden tanıdığımız Neill Blomkamp, “RoboCop Returns” adındaki yeni devam filminin yönetmen koltuğunda oturacak.

Birçok bilimkurgu seven için 1987 yılında Paul Verhoeven tarafından çekilen orijinal RoboCop‘un yeri ayrıdır. Devamında çekilenler beklenenin altında kalsa bile, özellikle ilk film 20. yüzyılın kült filmleri arasında kendine yer bulmayı başardı ve hâlâ çok sevilmekte. 2014 yılında yeniden çekilen RoboCop ise hem eleştirmenler hem de hayranları tarafından olumsuz yorumlar almıştı.

Deadlineın paylaştığına göre, bir dönem gönüllere taht kuran bilimkurgu filmi, kendisine beyazperdede bir kez daha yer bulacak. Yönetmen koltuğundaysa Yasak Bölge 9 (District 9) ve Chappie gibi işleriyle bu türe oldukça yakın bir isim olan Neill Blomkamp oturacak.

RoboCop Returns” adındaki MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) aracılığıyla bizlerle buluşacak bu yeni proje, 1987 yılında çekilen filmin devamı için Michael Miner ve Ed Neumeier tarafından yazılan kullanılmamış senaryoyu temel alacak. Bu ikili aynı zamanda orijinal filmden sonra ilk defa birlikte projede yer alacaklar. Bu ekibe ek olarak Justin Rhodes da senaryo yazarları arasında bulunuyor.

Blomkamp’ın bilimkurgu üzerinden sosyal eleştiri ve aksiyonu aynı potada eriten bir yönetmen olması, yeni RoboCop için hayranları heyecanlandıran bir durum. Bir önceki  gibi hayranları sinirlendirecek mi yoksa iyi bir film mi olacak göreceğiz.

Peki bu yapımla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Chappie’de RoboCop esintileri kendini hissettiriyordu. Blomkamp’ın filmografisinde beden ve dönüşüm mevzuları da önemli yere sahipti. Medya ve toplum eleştirisini ne kadar kıvırabilir, bilemiyorum. Ama bahsini ettiğim diğer konularda belli bir başarı göstereceğine şüphem yok.

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Aslında özellikle toplumsal eleştiri alametifarikası. Zaten RoboCop ile ortaklığı da bu yönünden söylendi hep. Chappie’de de dokundu bi’ köşesinden. Ancak asıl olarak bunu District 9’da gördük.

  Ekleme: Bu arada Blomkamp’ı RoboCop, Ailen vb. gibi işlerin yerine, şahsen District 9, hatta beklentileri karşılayamadığı Elysium ve Chappie gibi orijinal yapımlarda görmek isterdim. Çünkü District 9’dan potansiyelini biliyoruz herifin. Çakılsın önemli değil, denemeye devam etsin yeter ki.

 3. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Umarım, işin “medya” ve “kapitalizm” kısmını kotarabilir. En büyük çekincem bu. Orjinal film o konuları ustalıkla kotarabilmiş, üstüne, tekrar tekrar izlenebilen eğlenceli bir yapım olmayı başarabilmişti. Yani çıta yüksek. Bakalım, Paul Verhoeven’ın sihri, Blomkamp’ın dokunuşuyla neye dönüşecek…

  Ah! Bu işlerin en sıkıcı tarafı da bu; beklemek. Hem de umut ve endişe karışımıyla :pensive:

 4. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Bence kotarır. Benim asıl çekincem ilk defa tamamen kendine ait olmayan bir projede çalışacak. Bunu nasıl yönetecek? İstediği özgürlüğü alamazsa daralacak mı? Altından kalkamazsa bunlar yüzünden olur gibi geliyor. Yoksa teoride şu dönemde bilimkurgu filminde kapitalizmi en iyi işleyebilecek yönetmenlerden. Olur da başarısız olursa sinemaya küsmesin. :smiley: Devam etsin bildiği yönde.

 5. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Kolay kolay küsecek biri değil. Ridley Scott, Alien devamını çektirtmeyince ne oldu? Gitti, kendi stüdyosunu kurup, kısa filmler çekti ve kendini piyasaya bir kez daha ispatladı. Bir başkası olsa, zaten uzun metrajım var, deyip, piyasa değerimi bilmiyor, düşüncesiyle kendi kabuğuna çekilirdi.

  Ama evet… Yapımda ne kadar söz sahibi olacağı, lafını ne kadar geçirebileceği, büyük sorun. 2014 tarihli rebootun en büyük talihsizliklerinden biri, yapımcılar ile yönetmen anlaşmazlığıydı. O film, hoş ayrıntılarına rağmen, bir şeylerin eksikliği veya tam yerine oturmaması itibariyle olmamışlık hissi vermişti. Bunda o çatışmanın etkisi olabileceğini düşünüyorum.

  Neyse, haberler geldikçe, ufukta bizi neyin beklediğini anlamaya çalışacağız. Yapımcının inadı tutup, “Neill’cığım, filmin güzel de, bizim de bi’ editör tanıdığımız var. Acaba, senin güzel işi kurgu masasında ona mı emanet etsek?” gibi tuhaflıklar çıkmasın da başına. Bir filmin, yönetmen, yapımcı, o da yetmedi, yapımcının eşi kurgusu olmak üzere, türlü versiyonu bile çıkabiliyor. Sinema sektörü bazı konularda tuhaf mı tuhaf :sweat:

  Bekle ve gör, mod on :face_with_monocle:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

“Türk Korku Kronolojisi”nin İkinci Cildi Yayınlandı

Robert Beatty’den “Serafina ve Parçalanmış Yürek” Raflarda!