in

Yeni Scarface Filmi “Zamanın Ruhunu” Yakalayacak

Yeni Scarface filminin yönetmeni Luca Guadagnino, yapımın zamanın ruhuna uygun olacağını açıkladı. Filmin senaryosu Coen Kardeşler’e emanet.

Yeni Scarface Filmi Luca Guadagnino

İtalyan yönetmen Luca Guadagnino Scarface filmini yeniden çekiyor. Geçen mayıs ayında ortaya çıkan bu bilgi, sinema dünyasında oldukça ses getirmişti. Daha önce 1932’de Howard Hawks’ın beyaz perdeye getirdiği film, 1983 yılında Brian De Palma‘nın tekrar yapımı ile kült haline gelmişti.

I Am Love ve Call Me by Your Name filmlerinde başarılı bir performans ortaya koyan Luca Guadagnino, Suspiria ve A Bigger Splash ile de tanınıyor.

Senaryosunu Coen Kardeşler‘in yazdığı yeni Scarface filmi için yönetmen Guadagnino dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Variety’ye konuşan yönetmen, Scarface projesine neden dahil olmak istediğine açıklık getirdi.

Yeni Scarface Filmi Luca Guadagnino

Daha önce iki usta isim tarafından beyaz perdeye aktarılan bu hikâyeye üçüncü bir yaklaşımın gerçekten gerekli olup olmadığı bir süredir konuşulmaktaydı. Guadagnino da bu konudaki sessizliğini bozdu.

Luca Guadagnino Önceki Scarface Filmleri ile Kendi Versiyonunu Kıyasladı

“İnsanlar yalnızca yeniden çevrim filmler yaptığımı iddia ediyor. Ama mesele şu ki sinema var olduğu sürece yeniden şekilleniyor. Bu durum orijinal öyküler bulamamanın tembel bir izahı değil. Her zaman belirli hikâyelerin çağımızla ilgili ne söylediğine bakmakla ilgili.

“Howard Hawks’ın ilk Scarface’i tamamen içki yasağı dönemiyle ilgiliydi. Ondan elli yıl sonra, Oliver Stone ve Brian De Palma, Hawks’ın filminden çok daha farklı bir versiyon yaptılar. Her ikisi de iki harika heykel parçaları olarak rafta durabilir. Umuyorum ki bizim filmimiz de kırk yıl sonra, aşırılık ve hırs konularında kendi dürtülerimize paradigma olan bir karakter üzerine değerli bir yansıma olarak kalacak. Bence benim versiyonum zamanın ruhuna çok uyacak.”
Tony Montana adlı kurmaca karakterin suç dünyasındaki yükseliş macerasını konu alan Scarface, yeni macerasında da yine aynı karaktere odaklanacak. Fakat öncekinden farklı olarak hikâya Miami’de değil, Los Angelas şehrinde anlatılacak.

Son olarak Al Pacino’nun canlandırdığı Tony Montana karakterini, yeni yapımda kimin oynayacağı hâlâ merak konusu.

Luca Guadagnino
Luca Guadagnino

Ethan Coen ve Joel Coen ikilisinin senaryosunu yazacağı filmin oyuncu kadrosu ve vizyon tarihi hakkında henüz yeni bilgiler yok. Yeni Scarface filmi ne zaman gelir sorusuna net bir yanıt bulabilmek için Luca Guadagnino’nun sıradaki filmlerini tamamlamasını bekleyeceğiz. İtalyan yönetmen şu sıralar Call Me by Your Name 2 ve yeni Lord of the Flies uyarlaması ile uğraşıyor.

Peki siz sanatçının bu açıklamalarına nasıl yaklaşıyorsunuz? Eski filmlerin “çağın ruhunu yansıtan” yeni versiyonları size neler düşündürtüyor? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Sineklerin Tanrısı Gerçek Oldu: İşler Golding’in Anlattığı Gibi Değilmiş!

Kaynak: Variety

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for erce erce dedi ki:

  O zaman b.ku yedik…
  Desene Tony Montana, siyahi bir gay olacak…:sweat_smile::+1:
  Lütfen artık çocukluk filmlerime el atmasınlar onlar olduğu gibi kalsın…

 2. Avatar for Montana Montana dedi ki:

  Bazı filmlerin daha iyisi yapılamaz gibi geliyor bana. (Yüzüklerin Efendisi, Scarface, The Godfather) Ne kadar teknoloji, görsel efektler vs. gelişirse gelişsin bunlar gibi olmayacak gibi bir his var içimde.

  Al Pacino abimiz gibi oynayabilecek kim var diye düşünüyorum. Adam zamanında rolü oynamamış, yaşamış. Daha iyi olacağını düşünenlere ‘‘Say hello to my little friend’’ demek istiyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Sam Raimi

Sam Raimi Yeni Bir Doğaüstü Korku Filmi Geliştiriyor

Lucifer 5. Sezon Fragman Netflix

Lucifer 5. Sezon Fragmanı: Cehennemden Dönüş Zamanı!