in

Yeni Tron Filmi Yönetmeni Açıklandı: Jared Leto’lu Disney Yapımı Yolda

Yeni Tron filminin yönetmeni belli oldu. Disney’in bir kez daha üzerinde çalıştığı ve başrolünde Jared Leto’nun oynayacağı yapımı Garth Davis yönetecek.

yeni tron filmi jared leto
- Reklam -
- Reklam -

Garth Davis Hollywood’un en gözde yeni yeteneklerinden. 2016’da biyografi filmi Lion’la yönetmenlik kariyerine başlayan Davis 2018’de çektiği Mary Magadelene filmiyle de ismini iyice duyurmuştu. Şimdi de Disney’le yeni Tron filmi için el sıkıştı.

Yeni Tron filmi 1982 yapımı Tron ve 2010 yapımı Tron: Legacy’nin devamı olmayacak; serinin köklerine bağlı yeni bir hikâyeyle seriyi yeniden başlatacak. Projeye 2017’de dahil olan Jared Leto da filmin başrolü görevinin yanında yapımcılığını da üstlenecek. Filmde yapımcılık görevi alan diğer isimler Justin Springer ve Emma Ludbrook. Pek çok kez değiştirilen senaryonun son hali Jesse Wigutow tarafından yazıldı ve hâlâ geliştirilme aşamasında. Senaryonun tamamlanmasıyla filmin prodüksiyonu için çalışmalar başlayacak.

Garth Davis tron
Garth Davis

Tron serisinin ilk filmi 1982’de salonlara geldiğinde ortalama yorumlar almıştı. Bir işlemcinin içine sıkışan yazılımcının hikâyesini anlatan film görsel efektleri sayesinde sadık bir hayran kitlesi oluşturarak zaman içerisinde kült konumuna geldi.

- Reklam -

2000’lerde Disney bir devam filmi istedi ve Joseph Kosinski’yle görüşmelere başladı. Kosinski o zamanlar reklam yönetmenliği yapan ve Hollywood’ta çok tanınmayan bir isimdi. Mimarlık geçmişi Tron serisinin görsel estetik anlayışına uyması kendisinin film için ideal hale getirdi. Kosinski’nin orijinal Tron filminin başrolü Jeff Bridges’le çektiği test sahneleri 2008 San Diego Comic-Con’da yayınlandı ve hayranların verdiği tepki ikinci film için yeşil ışığı yaktı.

Yeni Tron Filmi ile Garth Davis İlk Kez Büyük Bir Stüdyoyla Çalışacak

Bridges’in yanında Garrett Hedlund, Olivia Wilde ve Michael Sheen kadrosuyla çıkan film 400 milyon dolarlık gişe performansıyla beklentileri karşıladı. Hemen ardından Hedlund ve Wilde’lı üçüncü bir film için çalışmalara başlansa da Disney 2015’te projeyi rafa kaldırmıştı.

Tron 3 Disney Jared Leto

- Reklam -

2017’de Jared Leto projeye başrol olarak getirilmiş ve film için çalışmalar yeniden başlamıştı. Şimdiye kadarsa pek bir gelişme göremedik. Davis’in yönetmenliği almasıyla sürecin hızlanması bekleniyor. Kosinski’den daha fazla yönetmenlik tecrübesi olan isim ilk uzun metraj filmi Lion ile DGA ilk film ödülünü kazanmıştı. 2018 yapımı Rooney Mara ve Joaquin Phoenix’li Mary Magadelene de eleştirmenlerden olumlu puanlar aldı. Yeni Tron filmi yönetmenin ilk büyük bütçeli işi olacak.

Tron serisinin geleceği için heyecanlı mısınız? Davis’in iş için doğru adam olduğunu düşünüyor musunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Jared Leto, Andy Warhol Rolü ile Geliyor

Kaynak: Variety

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

20th Century Fox - Disney - 20th Television

85 Yıllık 20th Century Fox Markası Tarih Oluyor: Disney Fişi Çekti

Nuh Tepesi HBO Haluk Bilginer Ali Atay Noah Land

Nuh Tepesi HBO’ya Geliyor: Haluk Bilginer ve Ali Atay’lı Film ABD Kanalında Gösterilecek