in ,

Yüzüklerin Efendisi Filmi Neredeyse The Beatles Grubuyla Çekilecekmiş

Yüzüklerin Efendisi serisini beyaz perdeye taşımak isteyenlerden birisi de The Beatles grubuydu. Ekibin yönetmen adayı ise Stanley Kubrick’ti!

Yüzüklerin Efendisi - The Beatles
- Reklam -
- Reklam -

Geçen günlerde Yüzüklerin Efendisi ekibi yıllar sonra yeniden bir araya geldi. Bu tarihi anlarda, eski günler ve çeşitli bilgiler de sık sık gündeme geldi. Bunlardan birisi de The Beatles grubunun Stanley Kubrick’in yöneteceği bir Lord of the Rings uyarlaması için harekete geçmiş olmasıydı.

Frozen animasyonunun sevilen karakterlerinden Olaf’ın sesi Josh Gad, bir süre önce Youtube üzerinde canlı yayınlara başlamıştı. Çeşitli filmlerin oyuncu kadrolarını bir araya toplayarak birkaç saatlik sohbet gerçekleştiren Gad’ın en son yayınındaki konukları ise Lord of the Rings serisinin oyuncuları ve yapımcıları oldu.

Sohbetin sonuna doğru yayına bir zamanda Lord of the Rings kadrosuyla reklam filmi çekmiş Taika Waititi de katıldı. Kadronun, film serisi hakkındaki bilgilerini ölçmek istediğini söyleyen Waititi, “Bir zamanlar Stanley Kubrick’in yanına giderek bir Yüzüklerin Efendisi adaptasyonu çekmek istediklerini söyleyenler kimdi?” sorusunu yöneltti. Peter Jackson gülerek verdiği yanıtında onların Paul McCartney, John Lennon, George Harrison ve Ringo Starr olduğunu söyledi.

- Reklam -

Yüzüklerin Efendisi - The Beatles

Pek çok sıkı Yüzüklerin Efendisi hayranının zaten haberdar olduğu konu, böylece eğlenceli bir şekilde yeniden gündeme taşınmış oldu.

The Beatles Bir Yüzüklerin Efendisi Uyarlaması Çekmek İçin Kubrick ve Tolkien’i İkna Etmeye Çalıştı

The Beatles grubu üyeleri zamanında Stanley Kubrick ile anlaşmaya varmak istemişti. Arzuladıkları şey kendi mizaçlarına uygun bir Yüzüklerin Efendisi filmi çekmekti. Aday oldukları roller neydi, sorusuna da cevap veren Jackson; John Lennon’ın Gollum, Paul McCartney’nin Frodo, Ringo’nun Sam ve George’un Gandalf olmak istediğini söyledi.

Yüzüklerin Efendisi - The Beatles

Stanley Kubrick o zamanlar çoktan başarıya ulaşmış Spartacus, Lolita ve Dr. Strangelove filmlerini yayınlamıştı. Aynı zamanda görsel yönetmenlik konusunda da oldukça ünlenmişti. Bunun farkına varan The Beatles grubu ilk olarak çektikleri diğer parodi filmlerin yönetmeni olan Richard Lester’a gitmek yerine direkt olarak Kubrick’in yanına geldiler. Başarılı yönetmenin verdiği cevap ise grubu hayal kırıklığına uğrattı. Kubrick, Yüzüklerin Efendisi serisinin hayranı olduğunu ancak bu kitapların bir filme adapte edilmek için çok karmaşık olduğunu söyledi.

Grup bir noktadan sonra bu filmi çekme konuda o kadar ciddileşti ki, Kubrick işin içinde olmasa bile o zamanlar LotR markasının isim haklarına sahip olan J.R.R Tolkien’in kendisiyle bu konu hakkında görüşmeye gittiler. Tolkien tartışmasız bir şekilde grubu reddederek filmi çekmemeleri gerektiğinin cevabını verdi.

- Reklam -

Peter Jackson bu bilgiyi The Beatles belgeseli Get Back’in yönetmenliğini yaptığı sırada öğrendiği söylüyor.

Sadece The Beatles’ın oyunculuğuyla değil, Kubrick’in yönetmenliğiyle çekilecek bir Lord of the Rings görmek oldukça farklı olabilirdi. Ancak proje Tolkien’in reddetmesiyle beraber başlamadan rafa kalktı. Kubrick de yoluna 2001: The Space Odyssey filmi ile devam etti.

Lord of the Rings - The Beatles

Aradan geçen yıllar sonrasında Yüzüklerin Efendisi markasının isim hakları Tolkien tarafından United Artists’e satıldı ve Peter Jackson bu şekilde bir Lord of the Rings adaptasyonunu beyaz perdeye taşıma imkanı yakaladı.

Peki siz böyle bir alternatif uyarlamaya nasıl yaklaşırdınız? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Görebileceğimiz 7 Tanıdık Karakter

Kaynak: Express.co.uk

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cehennem Rüyası - Gustave Flaubert | Haftanın Kitabı #139

Cehennem Rüyası – Gustave Flaubert | Haftanın Kitabı #139

Alien Dizisi Ridley Scott

Ridley Scott Yeni Alien Filmine Yeşil Işık Yaktı