in

Stan Lee Vefat Etti

Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

stan lee ust

Marvel Comics’in kurucularından biri olan ve pek çok ünlü süper kahramanın yaratılmasında parmağı bulunan çizgi roman efsanesi Stan Lee az önce aldığımız bir habere göre 95 yaşında vefat etti.

Lee’nin kızı J.C.’nin TMZ‘ye verdiği ve The Hollywood Reporter‘ın da doğruladığı üzere ambulansla hastaneye kaldırılan büyük usta tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı ve hayata gözlerini yumdu. J.C. yaptığı açıklamada şöyle dedi:
Babam tüm hayranlarını çok severdi. Son derece dürüst ve harika bir adamdı. Huzur içinde uyusun.
1939 yılında o zamanlar adı Timely Comics olan Marvel’e asistan olarak başlayan Stan Lee, daha sonraları Jack Kirby, Steve Ditko, Sal Buscema ve John Romita Sr. gibi efsanelerle birlikte Fantastik Dörtlü, Hulk, Thor, Demir Adam, X-Men, Daredevil, Gümüş Kayakçı, Doktor Strange, Örümcek Adam, İntikamcılar, Black Panther, Falcon, Galactus, Ant-Man ve Namor başta olmak üzere bugün kült sayılan pek çok önemli karakterin yaratıcısı oldu.

1939 ile 2009 yılları arasında, tam 70 yıl boyunca Marvel Comics’te çalışan Lee, Disney’in çizgi roman devini satın almasından bir süre sonra şirketten ayrılmış, buna rağmen pek çok Marvel filminde danışman yapımcı olarak yer alamaya ve küçük roller oynamaya devam etmişti. Lee bir süredir Stan Lee Media ve POW! gibi yeni çizgi roman stüdyolarıyla çalışıyordu. Hatta Comikaze Expo adında kendi çizgi roman fuarını bile başlatmıştı (ki sonradan bu fuar Stan Lee’s LA Comic Con olarak anılmaya başlandı).

Kendisine hayatımıza kattığı unutulmaz maceralar ve iyisiyle kötüsüyle birbirinden renkli kahramanlar için minnetlerimizi sunuyor, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Toprağın bol olsun üstat, çizgi romanlar için teşekkürler…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

14 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Waxillium Waxillium dedi ki:

  Üzüntüme üzüntü katıp gitti

 2. Avatar for Pennywise Pennywise dedi ki:

  Marvel filmlerin de görmeye o kadar akışmıştık ki. Artık görememek gerçekten üzücek. Toprağı bol olsun.

 3. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  Ulan şu adama fatiha okumak istedim.Reyizi filmlerde gördüğümde hep gülümsetirdi.Işıklar içinde uyusun.

 4. Avatar for mit mit dedi ki:

  Cidden çok üzüldüm :frowning: 95 yaşındaymış gerçi… Ama insan hüzünlenmeden edemiyor. Hem çocukluğuma hem gençliğime hayal gücüyle büyük katkılar yapmış, beni başka dünyalara götürmüş ustalardan biridir. Hepimiz için öyle büyük ihtimalle… Hangimiz onun tasarladığı karakterlerden en az birini sevmiyor ki?

  Peter Parker’ın en zor zamanlarında bile iyi olanı yapmaya, zorda olana yardım etmeye çalışmasının lise yıllarımda karakterimin oluşmasına büyük katkısı olmuştu dersem abartmam.

  Toprağı bol olsun.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

9 cevap daha var.

otomatik piyano inceleme

Otomatik Piyano: İnsan ve Makineleşme Savaşının Galibi Kim Olacak?

okuma uzerine yakin okumalar ust

Okumak Dizisinin Üçüncüsü “Okuma Üzerine Yakın Okumalar” Raflarda