Stan Lee Vefat Etti

Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

Marvel Comics’in kurucularından biri olan ve pek çok ünlü süper kahramanın yaratılmasında parmağı bulunan çizgi roman efsanesi Stan Lee az önce aldığımız bir habere göre 95 yaşında vefat etti.

Lee’nin kızı J.C.’nin TMZ‘ye verdiği ve The Hollywood Reporter‘ın da doğruladığı üzere ambulansla hastaneye kaldırılan büyük usta tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı ve hayata gözlerini yumdu. J.C. yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Babam tüm hayranlarını çok severdi. Son derece dürüst ve harika bir adamdı. Huzur içinde uyusun.

1939 yılında o zamanlar adı Timely Comics olan Marvel’e asistan olarak başlayan Stan Lee, daha sonraları Jack Kirby, Steve Ditko, Sal Buscema ve John Romita Sr. gibi efsanelerle birlikte Fantastik Dörtlü, Hulk, Thor, Demir Adam, X-Men, Daredevil, Gümüş Kayakçı, Doktor Strange, Örümcek Adam, İntikamcılar, Black Panther, Falcon, Galactus, Ant-Man ve Namor başta olmak üzere bugün kült sayılan pek çok önemli karakterin yaratıcısı oldu.

1939 ile 2009 yılları arasında, tam 70 yıl boyunca Marvel Comics’te çalışan Lee, Disney’in çizgi roman devini satın almasından bir süre sonra şirketten ayrılmış, buna rağmen pek çok Marvel filminde danışman yapımcı olarak yer alamaya ve küçük roller oynamaya devam etmişti. Lee bir süredir Stan Lee Media ve POW! gibi yeni çizgi roman stüdyolarıyla çalışıyordu. Hatta Comikaze Expo adında kendi çizgi roman fuarını bile başlatmıştı (ki sonradan bu fuar Stan Lee’s LA Comic Con olarak anılmaya başlandı).

Kendisine hayatımıza kattığı unutulmaz maceralar ve iyisiyle kötüsüyle birbirinden renkli kahramanlar için minnetlerimizi sunuyor, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Toprağın bol olsun üstat, çizgi romanlar için teşekkürler…

GÖZ ATIN  Rıhtımdan Kalkan Gemi ve Stan Lee
Etiketler:  

Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Stan Lee Vefat Etti için 16 yorum

 1. mit dedi ki:

  Cidden çok üzüldüm :frowning: 95 yaşındaymış gerçi… Ama insan hüzünlenmeden edemiyor. Hem çocukluğuma hem gençliğime hayal gücüyle büyük katkılar yapmış, beni başka dünyalara götürmüş ustalardan biridir. Hepimiz için öyle büyük ihtimalle… Hangimiz onun tasarladığı karakterlerden en az birini sevmiyor ki?

  Peter Parker’ın en zor zamanlarında bile iyi olanı yapmaya, zorda olana yardım etmeye çalışmasının lise yıllarımda karakterimin oluşmasına büyük katkısı olmuştu dersem abartmam.

  Toprağı bol olsun.


 2. frht45 dedi ki:

  Stan Lee hayatını kaybetmiş. Toprağı bol olsun.

  image
  image


 3. Gurlino dedi ki:

  Bir değil, en az iki üç nesle ilham vermiş, hayatına bir şekilde dokunmuş birisiydi. Hepimizin onun yarattığı karakterlerden birisi ile mutlaka etkileşimi olmuştur. Başımız sağolsun.

  Çizgi romanların eğlence dünyasını bu şekilde etkisi altına almasında yarattığı karakterlerin her ne kadar süper güçleri olsa da, hayatın olağan akışıyla örtüşen davranışlar sergilemelerinin rolü yadsınamaz. Yoksa bileğinden örümcek ağı çıkartıp binalar arasında gezen, ay sonuna kadar akbili zor dayanan bir öğrencinin tüm dünyada bu kadar sevilen bir karakter olmasını neyle açıklayabiliriz?

  Stan Lee’nin hayatı ilham verici bir başarı hikayesidir ve tüm dünyada uzun yıllar imzası bulunacak bir insandır. Umarım biz de ölmeden önce onun insanlığa yaptığı katkının ufak bir kısmını yapmayı başarabiliriz.


Stan Lee Vefat Etti

Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Haberler
Otomatik Piyano: İnsan ve Makineleşme Savaşının Galibi Kim Olacak?

İnsan merak ve keşif arzusuyla ilerleme basamaklarını durmadan tırmanıyor. Hiçbir engel insanı durdurabilecek güçte değil....

Kapat