Gece Yarısı Güneşi Twilight

Stan Lee Vefat Etti

Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

Marvel Comics’in kurucularından biri olan ve pek çok ünlü süper kahramanın yaratılmasında parmağı bulunan çizgi roman efsanesi Stan Lee az önce aldığımız bir habere göre 95 yaşında vefat etti.

Lee’nin kızı J.C.’nin TMZ‘ye verdiği ve The Hollywood Reporter‘ın da doğruladığı üzere ambulansla hastaneye kaldırılan büyük usta tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı ve hayata gözlerini yumdu. J.C. yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Babam tüm hayranlarını çok severdi. Son derece dürüst ve harika bir adamdı. Huzur içinde uyusun.

1939 yılında o zamanlar adı Timely Comics olan Marvel’e asistan olarak başlayan Stan Lee, daha sonraları Jack Kirby, Steve Ditko, Sal Buscema ve John Romita Sr. gibi efsanelerle birlikte Fantastik Dörtlü, Hulk, Thor, Demir Adam, X-Men, Daredevil, Gümüş Kayakçı, Doktor Strange, Örümcek Adam, İntikamcılar, Black Panther, Falcon, Galactus, Ant-Man ve Namor başta olmak üzere bugün kült sayılan pek çok önemli karakterin yaratıcısı oldu.

1939 ile 2009 yılları arasında, tam 70 yıl boyunca Marvel Comics’te çalışan Lee, Disney’in çizgi roman devini satın almasından bir süre sonra şirketten ayrılmış, buna rağmen pek çok Marvel filminde danışman yapımcı olarak yer alamaya ve küçük roller oynamaya devam etmişti. Lee bir süredir Stan Lee Media ve POW! gibi yeni çizgi roman stüdyolarıyla çalışıyordu. Hatta Comikaze Expo adında kendi çizgi roman fuarını bile başlatmıştı (ki sonradan bu fuar Stan Lee’s LA Comic Con olarak anılmaya başlandı).

Kendisine hayatımıza kattığı unutulmaz maceralar ve iyisiyle kötüsüyle birbirinden renkli kahramanlar için minnetlerimizi sunuyor, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Toprağın bol olsun üstat, çizgi romanlar için teşekkürler…

GÖZ ATIN  Efsanevi Editör Gardner Dozois Vefat Etti

antares
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Stan Lee Vefat Etti için 14 yorum

 1. mit dedi ki:

  Cidden çok üzüldüm :frowning: 95 yaşındaymış gerçi… Ama insan hüzünlenmeden edemiyor. Hem çocukluğuma hem gençliğime hayal gücüyle büyük katkılar yapmış, beni başka dünyalara götürmüş ustalardan biridir. Hepimiz için öyle büyük ihtimalle… Hangimiz onun tasarladığı karakterlerden en az birini sevmiyor ki?

  Peter Parker’ın en zor zamanlarında bile iyi olanı yapmaya, zorda olana yardım etmeye çalışmasının lise yıllarımda karakterimin oluşmasına büyük katkısı olmuştu dersem abartmam.

  Toprağı bol olsun.


 2. Çizgi roman kültürüm yok denecek kadar azdır. Bundan yıllar öncesindeyse, sadece Batman ve X-Men animasyon serilerini izleyebilmenin verdiği "çizgi roman kahramanları, görünenden fazlası olabilir’ ihtimalini taşımakla yetiniyordum. Stan Lee’nin adına, çizgi romancı sıfatıyla aşinaydım sadece.

  Bir gün, ne kadar geek ve çizgi roman sevdalısı olduğunu çok sonra öğreneceğim Kevin Smith’ten Mallrats’ı izlemeye koyulmuştum. Stan Lee de o filmde rol almıştı. Cameo olarak değil ama, yine Stan Lee olarak karşımıza çıkıyordu. Hem de çizgi romanlar ve hayat hakkında bilgece sözler sarfederek, filmin en güzel bölümlerinden birindeydi:

  https://www.youtube.com/watch?v=YFLlwtqHINs

  Tamam. İşin içinde birini yola getirmek için gerçeğu çarpıtma vardı ve Lee’nin etkileyiciliğinde repliklerin yazarı Kevin Smith’in payı büyüktü. Kabul edelim ama, o sekanstaki o bilgece sözler, ancak ve ancak Stan Lee’ye yakıştırılabilinecek, onun varlığıyla daha dikkatle dinlenicek sözlerdi.

  Çizgi roman kahramanlarının maceralarına gündelik hayattan öğeler, dertler, tasalar ve çelişkiler ekleterek hikayelerin küçük ama dev nitelikte zenginleşmesinin önünü açmışlığı, yarattığı karakterler ve Marvel tarzı denilen çizgi roman üretim tekniği haricinde, ana akım çizgi roman dünyasına kazandırdığı en önemli şeylerden biriydi.


 3. Gurlino dedi ki:

  Bir değil, en az iki üç nesle ilham vermiş, hayatına bir şekilde dokunmuş birisiydi. Hepimizin onun yarattığı karakterlerden birisi ile mutlaka etkileşimi olmuştur. Başımız sağolsun.

  Çizgi romanların eğlence dünyasını bu şekilde etkisi altına almasında yarattığı karakterlerin her ne kadar süper güçleri olsa da, hayatın olağan akışıyla örtüşen davranışlar sergilemelerinin rolü yadsınamaz. Yoksa bileğinden örümcek ağı çıkartıp binalar arasında gezen, ay sonuna kadar akbili zor dayanan bir öğrencinin tüm dünyada bu kadar sevilen bir karakter olmasını neyle açıklayabiliriz?

  Stan Lee’nin hayatı ilham verici bir başarı hikayesidir ve tüm dünyada uzun yıllar imzası bulunacak bir insandır. Umarım biz de ölmeden önce onun insanlığa yaptığı katkının ufak bir kısmını yapmayı başarabiliriz.


Stan Lee Vefat Etti

Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

Başa dönün