in ,

“Sultan Alaaddin”in Mezarının Bulunduğu Neredeyse Kesinleşti

Erzurum’un Pasinler ilçesindeki sandukada bulunan mezar yüksek ihtimalle Sultan Alaaddin’e ait. Eğer keşif kesinleşirse bir devlet töreni de düzenlenecek.

Sultan Alaaddin
- Reklam -
- Reklam -

Erzurum’un Pasinler ilçesinde bulunan sandukadaki mezara dair sizleri geçtiğimiz günlerde bilgilendirmiştik. Şimdi o bölgeden yeni haberler geldi. “Sultan Alaaddin” yazısını taşıyan mezarın Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat’a ait olma ihtimali yüksek.

Eğer sonuç kesinleşirse, bir devlet töreni ile defin yeniden gerçekleştirilebilir.

İlçeye bağlı Ovaköy Mahallesi’nde tarihi kümbette İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Müze Müdürlüğü koordinesinde yapılan kazı çalışmasında, üzerinde “Sultan Alaaddin” yazısı olan ve Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen sanduka ile annesi Gürcü Hatun Tamara’ya ait olduğu tahmin edilen sandukanın da aralarında bulunduğu 6 sandukadan 2’si, Aziziye Belediyesinin taş eserler müzesi deposuna nakledildi.

- Reklam -

Bilimsel danışmanlığını Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan’ın yaptığı kazı çalışmasında bulunan ve tarihçileri heyecanlandıran sandukalar ile kitabeler, Anadolu Ajansı ekibi tarafından görüntülendi.

Kümbet Yeniden İhya Edilecek

Taş eserler müzesinde koruma altına alınan taş sandukanın birinin yontularak üzerine Arapça yazılan “Sultan Alaaddin” yazısı dikkati çekiyor.

Kazı yapılan tarihi kümbetteki mezardan çıkan ve DNA testine tabi tutulacak kemiklerin, Keykubat’a ait olduğu kesinleşirse kemikler yerine defnedilecek. Ardından sanduka bölgeye geri götürülecek ve kümbet yeniden ihya edilecek.

Sultan Alaaddin Mezar 2

Kazı çalışmasının bilimsel danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan, mezarın Sultan Alaaddin’e ait olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

“Sonuç Kesinleştikten Sonra Devlet Töreni Düzenlenebilir”

Kitabenin çok yıprandığını ancak farklı teknikler deneyerek kitabeyi okumaya çalışacaklarını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

“Yazılar tahrip olmuş ve bazı kısımlar kırık, bu nedenle devamını okuyamıyoruz. Bizim için sadece sanduka veya DNA sonuçları tek başına yeterli değil. Çağdaş kaynaklarda Keykubat’ın Erzurum’da öldüğüne ve Erzurum’a defnedildiklerine dair yazılar var. Bu bilgilerin yanı sıra kazı sonucu ortaya çıkan kümbetin Selçuklu mimari formu, sanduka ve DNA sonuçlarını aynı anda değerlendireceğiz. Sonuç kesinleştikten sonra tabii ki tekrardan bir cenaze namazı kılınıp yeniden defin yapmamız gerekiyor. Belki de bir devlet töreni düşünülebilir.”

Arslan, sonuç aksi çıksa bile bulunan kemiklerin mutlaka yeniden definini yapacaklarını belirterek şunları ekledi:

“Nihayetinde burasının Selçuklu kümbeti olduğu ve içerisinde de devlet büyüklerinin yattığı kesin. Zira bu tür kümbetler herkes için yapılmaz. Kümbette bulunan mezarın Sultan Alaaddin’e ait olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha güçlü.”

“Sultan Keykubat ve Annesine Ait Olabilir”

Konu üzerinde bir yıldan fazladır çalıştığını ve çok emek verdiğini anlatan Arslan, bu çalışma için yüzlerce kitap okuduğunu aktardı.

Sultan Alaaddin Mezar 3

- Reklam -

Kümbeti, defineciler tahrip ettikten sonra tespit etmediklerini, öncesinde de burayı bildiklerini kaydeden Arslan sözlerine şöyle devam etti:

“Kümbet kalıntısının Sultan Keykubat ve annesine ait olabileceğini düşünerek burada kazı yapmak için müze ile irtibata geçtim.”

Arslan, ecdada saygı gereği bölge için rölöve, restitüsyon, restorasyon ve rekonstrüksiyon projeleri hazırlanması ve yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Mezar %90 Oranında Sultan Alaaddin’e Ait”

Aziziye Belediyesi Taş Eserler Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk de Erzurum Müze Müdürlüğünün yaptığı kurtarma çalışmalarında sandukaların Aziziye Belediyesinin ilgili deposuna nakledildiğini bildirdi.

Sandukaların koruma altında olduğuna işaret eden Türk, şunları aktardı:

“Buraya getirilen sandukaların üzerinde ’Sultan Alaaddin’ yazısı okunuyor. Eserin geri kalan kısmı kırık olduğu için kime ait olduğu netlik kazanmadı. Bunun için mezardan çıkan kemikler üzerinden yapılacak DNA testlerinin ardından mezarın Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat’a ait olup olmadığı kesinleşecek. Hocalarımızın gerekli incelemelerine göre bu mezar yüzde 90 oranında Sultan 2. Alaaddin Keykubat’a ait ama bunu daha net söyleyebilmek için DNA testleri gerekiyor, bu da ileriki günlerde daha netleşecek.”

Sultan Alaaddin Mezar 4

Türk, sandukanın Aziziye Belediyesi’nin taş eserler deposuna nakledildiğini belirterek ekledi:

“DNA sonuçlarıyla mezarın Sultan 2. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu kesinleşirse orada bir ihya çalışması yapılacak. Mezardan çıkan kemikler yeniden eski yerlerine defnedilecek. Sandukalar tekrar yerine bırakılıp bölge koruma altına alınacak. Tahrip edilen kümbet, yeniden ihya edilecek.”

Kazıda bulunan ve biri Gürcü Hatun Tamara’ya ait olabileceği belirtilen diğer sandukalardaki kemiklerin de kimliklerinin yapılacak test ve araştırmalarla tespit edileceği bildirildi.

Ne dersiniz? Mezar gerçekten de Sultan Alaaddin’e ait olabilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


4,600 Yıllık “Eğik Piramit” Seneler Sonra Tekrar Ziyarete Açıldı

Adana’da Gladyatör Dövüşlerine Sahne Olan Anavarza Antik Kenti Kazıları Başladı

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Wolverine

Çarpıcı İddia: Yeni Avengers Filmine Wolverine de Dahil Olacak!

Haftanın Kitabı #114 – İLMA Son Nişanlı

Haftanın Kitabı #114 – İLMA Son Nişanlı