in ,

Talebe Tiyatrosu Geliyor!

Yeni bir tiyatro oluşumuna hazır mısınız? Talebe Tiyatrosu geliyor!

Ülkemizde tiyatro adına pek çok harika uğraş veriliyor. Bunlardan en güzeli de geçtiğimiz aylarda kolektif bir çalışma olarak doğan Talebe Tiyatrosu oldu. Çeşitli üniversitelerden konservatuar öğrencilerinin el birliğiyle giriştikleri bu projeyi öncelikle kendilerinden dinleyelim:

Selam,

Biz Talebe Tiyarosu’nun talebeleriyiz. Talebe ‘’talep eden’’ anlamını taşıyor.

Sürecimiz öncelikle birbirimizden öğrenerek, birbirimize öğreterek başladı. Herkesin elindekini ortaya yığdığı, paylaşanların uzamdan ve zamandan payını aldığı bir hale dönüştü. Şimdilerdeyse biraz daha fazla şey paylaşmak istiyor, paylaşılanlardan payımıza düşeni almak istiyoruz. Sonuçtan ziyade sürece odaklanmak, deneyip yanılmak, yapamayıp yeniden yapmak istiyoruz.

Bu taleplerle buluştuk, talebelik edeceğiz. Kollarımız tüm talebelere açık, buyurun paylaşalım.

Talebe Tiyatrosu

Deneyip yanılmak, tiyatroyu daha ileri noktalara hep birlikte taşımak için ortaya çıkan bu değerli projeyi büyük bir heyecanla takip ediyoruz.

Talebe Tiyatrosu geçtiğimiz günlerde ilk oyunu “Vak’aİkincikat‘ta sergiledi. “Vak’a” neyin nesi miydi diyorsunuz? Yine kendilerinden dinleyelim!

Keller, domatesler, atlar, kırmızı. Tek başına bakıldığında anlatacak az şeyi varmış gibi görünen bu parçalar yeni bir hikaye oluşturdular. Oyunla/performansla birlikte doğan, tanışan, hatırlayan, paylaşan ve nihayet uzaklaşan oyun kişisine ait olan bedende buluştular. Seyirciyle beraber çıktığı bu yolculukta, hikayeleriyle karşılaşan, hatırlayan ve paylaşan yine aynı kişi anlatmanın bilindik sınırlarından uzaklaşarak, bildiklerini paylaşıyor.

“Alexandra Kazazou ile Solo Performansa Doğru” atölyesinde başladığımız bu çalışma evrilerek devam etti ve şimdiki halini aldı. Bu süreçte atölye içinde bir metin, bir şarkı, bir hayvan, bir nesne, fiziksel sözcükler ve üç fotoğraf ile başladık. Atölye sonunda elimizde bir başlangıç noktası olmuştu ve sonra bunun üzerine çalışmaya devam ettik. Bu işin gelişmesinde en büyük etmen ‘’Work in progress’’ denemeleri oldu ve olmakta. Work in progress sonraları buradan gelen dönütlerin üzerine çalışılarak, daha fazla şekillendi ve şimdiki halini aldı.

Konsept ve Oynayan: İbrahim Can Sayan
Ses Tasarlayan: Mert Küçükaksoy
Afiş Tasarlayan: Melisa Şahin, Saniye İnce
Işık ve Ses Uygulayan: Ece Zeynep Taşkın
Süre: 30 Dakika

Talebe Tiyatrosu yeni oyunları ve kolektif çalışmalarıyla tiyatroseverlerin dikkatini çekmeye başladı bile.

Vak’a‘nın yeni gösterimi 11 Nisan 2017’de olacak. Detaylara hemen şuradan bakabilirsiniz!

Kendileri hakkındaki son detayları takip edebilmek için sosyal medya hesaplarına mutlaka göz atın!

Talebe Tiyatrosu Facebook & Talebe Tiyatrosu Instagram

Oyla!

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çılgın Edebiyat Sitesinin Yaptığı Görenleri Hayrete Düşürdü!!!!

2017 Hugo Ödülleri Adayları Açıklandı