in ,

İstanbul’un 7. Tepesi Yeniden Halkın: İBB, Bulgur Palas’ı Satın Aldı

İBB, tarihi Bulgur Palas binasını satın aldı. Uzun süredir atıl durumdaki Bolulu Habib Bey Konağı, kültür kompleksine dönüştürülecek.

Bulgur Palas İBB Kültür Merkezi

Yedi tepeli İstanbul, çarpık kentleşme ve mülklerinin çeşitli eller arasında dağılıp durması nedeniyle; “yedi tepe” imajını uzun süredir yitirmiş durumdaydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Cerrahpaşa’da bulunan tarihi Bulgur Palas binasını satın aldı. Yapı, kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılacak.

Yıllardır kaderine terk edilmiş olan Bulgur Palas, yeniden halka açılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı tarihi yapı için müjdeli haber İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi.

Bulgur Palas İBB Kültür Merkezi

İmamoğlu, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“İstanbul’un yedinci tepesi artık İstanbulluların. Tarihi yarımadanın 7. tepesinde yer alan, yıllardır kaderine terk edilmiş Bulgur Palas’ı İBB olarak satın aldık. Şimdi bu tarihi yapıyı tüm İstanbulluların kullanacağı bir kültür mekanına dönüştüreceğiz. Şehrimize hayırlı olsun.”

İBB Tarafından Satın Alınan Bulgur Palas 100 Yılı Aşkın Bir Tarihe Sahip

İttihat ve Terakki Cemiyeti döneminde Bolu Milletvekili Mehmet Habib Bey tarafından yaptırılan Bulgur Palas, geçen aylarda satışa çıkartılmıştı. Tarihi yapı için istenen bedel ise 30 milyon Türk lirası olarak açıklanmıştı.

Bulgur Palas, 2. Meşrutiyet’in ilanının ardından İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin adayı olarak 1908 yılında Bolu Milletvekili seçilen Mehmet Habib tarafından, 1912’de İtalyan mimar Giulio Mongeri’ye yaptırıldı. Mehmet Habib’in bankalara olan borçlarından dolayı Bulgur Palas’ın mülkiyeti 1926’da Osmanlı Bankası’na geçti. Bir dönem Osmanlı Bankası’nın arşiv binası olarak kullanılan tarihi bina daha sonra Garanti Bankası’na devredildi.

bulgur palas fatih

Osmanlı Bankası’nın arşiv binası olarak kullanılan tarihi bina Osmanlı Bankası’nın 2001’de o dönemki adıyla Garanti Bankası’na katılmasıyla Garanti Bankası mülkiyetine geçti. Banka, bir süre binayı arşiv deposu olarak kullandı. Sonrasında yeniden boşaltılan bina, yıllarca kaderine terk edildi.

Tarihi Yarımada sınırları içindeki Bulgur Palas ve çevresini kapsayan yaklaşık 9.5 dönümlük yenileme alanının imar planı da geçen ocak ayında İBB Meclisi’nde kabul edildi.

Bulgur Palas, Restorasyon ile Birlikte Bir Kültür Kompleksine Dönüştürülecek

İBB Kültür Varlıkları sorumlusu Mahir Polat şu açıklamaları yaptı:

“İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından birisini, İstanbullulara armağan ettik. İBB, Bulgur Palas olarak bilinen Bolulu Habib Bey Konağı’nı satın alarak İstanbulluların kültür sanat hizmetine sunacak.”

bulgur palas restorasyon

Yapı, orijinalliğini koruyacak şekilde restore edilecek. Uzun yıllar arşiv olarak kullanılan binada II. Abdülhamid’in hesap defterleri gibi önemli belgeler de tutulmuştu. Restorasyon sonrası kültür kompleksine dönüşecek binada, kütüphane, arşiv ve sergileme alanları oluşturulacak.

İstanbul’un önemli seyir noktalarından birisi olan Bulgur Palas’ın kulesi de halka açılacak. Seyir terası kulesi, İstanbul’un yedinci tepesinden kente bakma imkânı sağlayacak.

tarihi yarımada

Konu hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Masters of the Air Çekimleri - Band of Brothers Devam

Band of Brothers’ın Devam Dizisi “Masters of the Air”da Çekimler Başladı

Green Lantern dizisi Guy Gardner

Green Lantern Dizisi Kadrosuna American Horror Story Yıldızı Katıldı