in

Oturan Boğa’nın Torunu Tespit Edildi: Ünlü Kızılderili Şefinin Genetik İzi Sürüldü

Oturan Boğa artık yalnız değil. Ünlü Kızılderili kabile şefinin yaşayan tek torunu, yapılan DNA analizleri sonucunda ortaya çıkartıldı.

oturan boğa torunu kızılderili şefi
- Reklam -
- Reklam -

Oturan Boğa ismini duymayan yoktur. Ünlü Kızılderili şefi, bugüne dek popüler kültürün pek çok alanında kendisine yer bulmuştu. Şimdi ise ortaya konan araştırmalar şefin torununun kim olduğunu tespit edebilmemizi sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Dakota eyaletinde hayatını sürdüren Ernie LaPointe adlı kişinin ünlü Kızılderili şefi Oturan Boğa’nın torunu olduğu tespit edildi. LaPointe’nin genetik mirası hakkında çalışmalar uzun zamandır devam ediyor, ortada sayısız iddia olmasına rağmen bilimsel bir kanıt bir türlü yayınlanamıyordu.

Nihayetinde Oturan Boğa’nın saçından alınan bir DNA ile, bu söylentilere nokta kondu. Ernie LaPointe adlı kişinin iddiası bilimsel olarak da doğrulanmış oldu.

- Reklam -

ABD ordularına karşı savaşan son Kızılderili şefi olarak tarihe geçen Oturan Boğa, Siyuların Lakota grubundan Hunkpapa kolunun reisiydi.

Kızılderili şefine dünya çapında ün getiren hareketi ise, Lakota Siyuları, Kuzey Şayenleri ve Arapaholardan oluşan birleşik Kızılderili birlikleriyle ABD ordusu arasındaki Little Bighorn Muharebesi olmuştu. Ünlü şef, 1876 yılında gerçekleşen savaşta Amerikan Yarbay George Custer’ı yenmesiyle biliniyor.

Şef daha sonra anavatanından ayrılmak zorunda kalmıştı. Sonrasında ise Buffalo Bill Cody’nin Vahşi Batı Gösterisi’ne katılmak üzere ülkesine geri dönmüştü. 1890 yılında ABD yönetimi tarafına geçen yerlilerden oluşan bir polis birliği, Oturan Boğa’yı öldürmüştü.

Oturan Boğa Hakkında Yapılan DNA Analizleri, Ünlü Şefin Torununu Ortaya Çıkarttı

Ortaya çıkan yeni veriler ünlü şefin yaşayan en yakın akrabasının yine bir Lakota Siyusu olduğunu belirledi. Araştırmacılar bu çalışmada eski DNA örneklerini, yaşayan birisiyle tarihe geçmiş bir başkası arasındaki bağı doğrulamak adına ilk defa kullanmış oldu.

Science Advances adlı dergide yayımlanan araştırmanın başyazarı ve Cambridge Üniversitesi’nden evrimsel genetikçi Eske Willerslev konu hakkında,

Oturan Boğa’nın saç örneğinde yeterli miktarda otozomal DNA bulmayı ve bunu Ernie LaPointe’nin ve diğer Lakotaların DNA örneğiyle karşılaştırmayı başardık. Eşleştiğini görünce memnun olduk.” ifadesini kullandı.

oturan boğa torunu kızılderili şefi

- Reklam -

Şimdiye dek LaPointe, Oturan Boğa’yla akraba olduğunu kanıtlamak için doğum ve ölüm sertifikalarını kullanmıştı. Ancak bu sertifikalar sahte olabileceğinden, iddiaya çeşitli odaklardan sürekli itiraz geliyordu.

Nihayetinde LaPointe yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yıllar boyunca birçok kişi benim ve kız kardeşlerimin Oturan Boğa’yla ilişkisini sorgulamaya çalıştı.”

Sıradaki Hedef Oturan Boğa’nın Gerçek Mezarını Tespit Etmek

Oturan Boğa’nın mezarı olduğuna inanılan iki ayrı yer mevcut. Bunlardan birisi, efsanevi şefin öldürüldüğü yerin yakınlarında, Kuzey Dakota’da bulunuyor. Diğeri ise Güney Dakota’nın Morbridge bölgesinde.

Asıl mezarın hangisi olduğu konusunda ortada resmi bir veri yok. Ancak her iki bölge de turistlerin akınına uğramaktan geri kalmıyor. Bununla birlikte adı geçen bölgeler Lakota halkı için fazla bir anlam taşımıyor.

Oturan Boğa’nın torunu olduğunu ispat etmeyi başaran LaPointe ise şimdi büyük dedesinin mezarının gerçek yerini bulmak için harekete geçti. Bu çalışmada da yine DNA analizlerinden yararlanılacağı öne sürülüyor. LaPointe bu sayede kabile reisinin bedenini geri alabilmeyi ve onu doğduğu topraklara götürmeyi umut ediyor.

Siz bu analizler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sonuçlar söylendiği kadar isabetli olabilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Alaycı Kuş - Walter Tevis - inceleme

Alaycı Kuş İncelemesi: Mirası Kabullenmek

Elite 6. Sezon

Elite 6. Sezon Onayı Aldı: Netflix Gençlik Dizisi Yoluna Devam Ediyor