in ,

Titanic Enkazının Bugüne Dek Hiç Yayınlanmamış Görüntüleri Gün Yüzüne Çıktı

Titanic enkazına ait yeni görüntüler yayınlandı. 1986 yılında yapılan bir keşif gezisinde çekilen videolar, ünlü batığın boyutunu gözler önüne seriyor.

Titanic Enkazı Görüntüleri
- Reklam -
- Reklam -

Titanic enkazı dünyanın en ünlü gemi batığı olarak biliniyor. 1912’de gerçekleşen korkunç kaza, yüzlerce canı alırken 1986’daki bir keşif gezisi sırasında çekilen bazı fotoğraflar, enkazın ürpertici manzarasını yeniden ortaya koyuyor.

Belfast yapımı gemi, Nisan 1912’deki ilk yolculuğu sırasında battığında beraberinde 1.500 kişinin daha canını almıştı. “Tanrı bile batıramaz,” denilen ikonik gemi, Atlantik’te bir buzdağına çarpmış ve saatler içinde kendini okyanusun derinliklerinde bulmuştu.

James Cameron imzalı Titanic filminin 25. yıldönümü için ünlü batığın daha önce hiç yayınlanmamış bazı görüntüleri kamuoyuna sunuldu.

- Reklam -

Titanic Enkazı Görüntüleri 1986

Videolar, Massachusetts merkezli Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden (WHOI) araştırmacılar tarafından 1986 yılının temmuz ayında gerçekleştirilen bir keşif gezisi esnasında çekildi. Bu görüntüler ayrıca, enkazın bulunmasından sonra çekilen ilk görüntüler olarak da tarihe geçmişti.

Hiç Yayınlanmamış Titanic Enkazı Görüntüleri

Woods Hole Oşinografi Enstitüsü, bu görüntülerinin çoğunun daha önce halk tarafından hiç görülmediğini kaydetti.

Enkaz ilk olarak 1985’te WHOI’dan Doktor Robert Ballard ve bir Fransız ekibi tarafından bulunmuştu. Eylül 1985’teki keşif, Kanada’daki Newfoundland kıyılarından yaklaşık 595 kilometre uzaklıkta ve okyanusun 4 kilometre derinliğinde gerçekleştirilmişti.

Titanic Enkazı Görüntüleri Yeni

Doktor Ballard keşiften sonra o sırada aslında ABD Başkanı Ronald Reagan’ın kayıp iki Soğuk Savaş denizaltısını bulmaları için emrettiği bir görevin içinde olduklarını kaydetmişti.

- Reklam -

Temmuz 1986’da ekip enkaza geri döndü ve yaklaşık 80 dakikalık görüntü kaydetti. Batığı bulan Doktor Ballard da bu ekibin bir parçası olarak çalışmadaki yerini aldı.

Görüntüler Alvin adlı denizaltı ile birlikte uzaktan kontrol edilen bir araç olan Jason Jr. aracılığıyla kaydedildi. Alvin’deki dalgıç ekibi geminin dışını keşfederken Jason Jr. aracı da enkazın içinden kayıtlar aldı. Videolarda subay kamaralarına ve üst güverteden karelere de yer verildi.

WHOI YouTube kanalına yüklenen 1 saat 21 dakikalık videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

(Videoyu YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Enkazdaki bozulma son olarak 2021’de OceanGate Expeditions tarafından görüntülenmişti. Güncel keşif gezileri; gemideki yoğun bozulma oranları nedeniyle aracın hızla çözüldüğünü ortaya koyuyor. Dolayısıyla yakın gelecekte, gemi batığını bir bütün olarak görmek imkânsız bir hâl alabilir.

Titanic enkazı hakkında görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Deadpool 3 Kötüsü Emma Corrin Olabilir

Deadpool 3’e The Crown Takviyesi (Patrick Stewart’lı Profesör X Filmde Yer Alabilir)

Gözler Kanatlar Çiçekler Kuyruklar - Deniz Gezgin

Deniz Gezgin’in Yeni Romanı “Gözler Kanatlar Çiçekler Kuyruklar” Okurla Buluşuyor