in

Terry Goodkind Bu Defa da Kapağı “Seksist” Olduğu İçin Beğenmediğini İddia Etti

Yeni kitabının kapak görselini sosyal medyada acımasızca eleştirip alaya alan Terry Goodkind’dan, gelen eleştiriler üzerine yine tartışma yaratacak bir savunma geldi.

Terry Goodkind adı pek çoğumuz için Doğruluk Kılıcı demek. Ayrıca kendisi yaşayan usta fantazya yazarları arasında gösterilen de bir isim. Ancak geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında paylaştığı bir karalama yazısıyla pek çok kişinin tepkisini çekmişti. Yani kitabı Shroud of Eternity‘nin kapak görselini paylaşarak “gülünecek kadar kötü” gibi sözlerle eleştirmesinin yanı sıra, kapağa dair fikirlerini söyleyecek rastgele on kişiye kitabı imzalı olarak hediye edeceğini de belirtmişti.

Başta kitabın çizerinden olmak üzere, pek çok hayranından büyük tepki gören Goodkind’a tepkiler Kayıp Rıhtım forumlarında da yankı bulmuştu. Şimdiyse yazardan ilginç bir savunma geldi.

Geçtiğimiz günlerde kapağın çizeri Bastien Lecouffe-Deharme yazarla şahsen hiç görüşmediğini ve bundan sonra da asla çalışmayacağını bildirmişti. Goodkind ise bu olaya oldukça tartışmalı bir yöntemle cevap verdi: Köpeğinin kitabın kapağını yalayan bir videosuyla. Ardındansa eleştirisini bir kademe daha ileri götürüp beğenmeme nedenini kapaktaki kadın başkarakterin seksist (cinsiyetçi, ayrımcı) biçimde tasvir edildiğini ve kitaptaki tanımıyla uyuşmadığını şu sözlerle belirtti:

“Güçlü kadın karakterlerin merkezinde olduğu hikayeler yazıyorum. Yayıncımın anlaştığı bu seksist kapağa itiraz ettim. Tamamıyla kurguyla alakasız bir kapak. Belli ki çizere 70’lerdeki ucuz fantazi dergilerinin kapaklarına benzer seksist bir fantazi kapağı çizmesini söylemişler. Çizer bu konuda açıkça yetenekli;  bu bayağı görünüşü yeniden yaratma konusunda takdire layık bir iş ortaya koymuş.”

Doğruluk Kılıcı‘nı okumuş biri olarak tam bu noktada Goodkind’a bir soru yöneltmek istiyorum. Kendisinin güçlü kadın karakterler yazdığını belirttiği noktada neden ilk kitabında Kahlan karakterine Pamuk Prenses muamelesi yapıyordu? Şöyle ki Pamuk Prenses masalı kadına çizilen çirkin portrenin önemli örneklerinden biridir. Üvey annesinden kaçarken girdiği cüceler evinde, can güvenliği olmamasına karşın sanki hiçbir şey yokmuş gibi yıkar, temizler, paklar, yemek yapar. Canı tehdit altındayken bile kadınlık görevlerini aksatmaz. Çok benzerini Doğruluk Kılıcı 1: Büyücünün İlk Kuralı‘nda görürüz. Kendisinden İtirafçı Ana diye korku duyulurken, erkeklerin konuştuğu ortamlarda çorba yapmaya gönderildiği sahneyi ben unutmadım açıkçası.

Görünen o ki bu tatsız tartışma bir süre daha gündemde kalacak. Dileriz Terry Goodkind bu tür polemiklere girmeye bir son verir ve eserleriyle okurlarının karşısına çıkmaya devam eder. Çünkü bu tür hareketlerin okuru yazardan soğuttuğu bazen su götürmez bir gerçek olabiliyor.

https://www.facebook.com/terrygoodkind/videos/10155080253756822/

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Oyla!

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

11 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Yani… Seksistin ne olduğunu bilmeyenin bile yutmayacağı bir savunma bu.

  Kendi durumuyla alakasız bir meseleden nemalanmaya çalışarak, kendine arka çıkacak birilerini arıyor. Sırf olayın büyüklüğünden nemalanmak için kendisine arka çıkacak birileri olur mu? Olabilir. Belki de, kendini bu tip bir meselenin kurbanı gibi göstererek işin içinden sıyrılmayı ve hatta popülerleşmeyi ummuştur. Kim bilir.

 2. Avatar for Mustafaizmirli Mustafaizmirli dedi ki:

  Diyelim ki yazar kapağı sevmedi. Bir daha o yayınevi ile çalışmaz, sonuçta yeni yazar değil ve eserlerine bir çok yayınevi bulur. Hatta istediği şartlarda! Diyelim ki bulamadı ve basıldı bir kere. Düşük bir ihtimal ama neyse. O zaman köpeğine yalatmak nedir arkadaş? Yani tamam tepki de bir yere kadar! Bence bir yerden sonra o çizerin kişiliğine saldırması yakışmıyor, yakıştıramadığımız için olay oluyor. Ve sözler sarf ediliyor.

  Pek yorum yapmak istemiyordum. Ama sırf biri bir şeyi sevmedi diye köpeğine yalattırması ve onun videosunu çekip bir algı yahut bir tepki için bunu diğer insanlarla paylaşmasına ne demeli! Böyle bir hareketin sonucu yazar kapağı beğenmedi ve tepki veriyor normal mi demek lazım? Bu tepkisiyle bile anormal bir durumun vuku bulduğu görülüyor.

 3. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Görüşünü en sağlıklı biçimde dile getirmesinin yolu bu değil mi? Kapağın tarzından hoşlanmayan biri, çizere çabası için teşekkür eder ve sakince kapağın içine sinmediğini belirtir. Aslında bunun doğrusu, hoşnutsuzluğunu önce çizerle paylaşmaktan geçer, sonra sakince, iki laf arasında derdini açıklar. Önce “Ne salakça kapak!” diyerek, şimşekleri üstüne çekmez. Daha sonra da “Seksist buldum.” diyerek kendine savunmaya geçmez.

  Bende durumu insanlık haline bağlıyorum. Ama bu insanlık hali, belirttiğiniz mantıkta, masumane bir hata değil. Battı balık yan gider hesabında gitmeden, önceki olaydaki üslubu yüzünden özür dileyip, sakince memnuniyetsizliğini belirtebilirdi. Ama kendisi bunun yerine, alakasız bir şeyi bahane olarak sunmayı seçti. Bu hiçte profesyonelce değil. Bu hiçte gerçekten mağdur birinin tavrı değil. Bu bayağı bayağı, kendi başlattığı yangından kurtulmaya çalışan birinin kaçacak yer araması. Şimşekleri üzerine çekmesinin sebebi de bu.

 4. Avatar for Firtinakiran Firtinakiran dedi ki:

  Hayal kırıklığını dile getirmesinde bir sıkıntı yok. Fakat biz bunu “ilk aşamada” sosyal medyada mı görmeliydik, yoksa önce yayıncısıyla ve çizeriyle mi konuşmalıydı?

  Yerli yazarlar da dahil olmak üzere, üzücü biçimde görüyoruz ki yazı aracılığıyla iletişim kurarak zihnindekileri okurlara aktaran kişilerin, yani yazarların, konu ikili iletişime geldiğinde sağlıklı biçimde ilerleyememesi söz konusu. Doğru iletişimden uzak tavırlar sergileyerek kendilerini küçük duruma düşürüyorlar. Kimi yazar dediğimiz kişilerin temel iletişimde sıkıntıları olduğunu sosyal medya aracılığıyla gördük ve görmeye (üzücü biçimde) devam ediyoruz.

  Bir de bu olayda üstüne üstlük çizer bu bilgileri yayıncıdan alıyorken adının karalanması normal midir?

  Yazarı destekleyen hiç kimse bu “seksistlik” yorumu için bir şey dememiş. Goodkind açık biçimde çağın önde konuları üzerinden prim kasıyor benim nazarımda. Eğer ki bu kapağı gerçekten sesksist buluyorsa bana şunu açıklayın lütfen:

  Bir de bu sahnede tıpkı Pamuk Prenses gibi bir tehlikeden kaçılması da söz konusuydu.

 5. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Demek ki boşuna kitabını almayacağım. Masraftan kurtulduk :buyucu: Madem cinsiyetçi buldun, baştan öyle söyle. Ikiyüzlülüğün anlamı nedir? “Gülünecek kadar kötü” dedikten sonra kalkıp çizer yetenekli diyor, başta yeteneksizdi ve gülünecek kadar kötü çiziyordu. Bir düşüncesi varsa arkasında durabilir ama duruma göre şekil alıyor. Şov peşinde olması muhtemeldir

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

6 cevap daha var.

Akademi Ödülleri 90. Defa Sahiplerini Buldu

5. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor!