Tolkien’in Daha Önce Hiç Yayımlanmamış Çizimleri Görücüye Çıktı

Bodleian Kütüphanesi, J.R.R. Tolkien’in daha hiçbir yerde yayımlanmamış, Japon ezgileri taşıyan çizimlerini sergiliyor.

Fantastik edebiyatın ustası J.R.R Tolkien’in pek çok alanda yetenekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kendisi dil öğrenme ve yaratmada, hikâye ve roman yazımında, şiir de ve şiir okumada, hatta resim çizme konusunda bile neredeyse dahiyane bir maharete sahip. Bu büyük usta şimdilerde Bodleian Kütüphanesi’nde sergilenmeye devam eden, daha önce hiç gün yüzü görmemiş birkaç çizimiyle gündemde. İşin ilginç tarafı bu çizimlerin Japon ezgileri taşıması…

Sergide yer alan 3 eser hakkında Bodleian Kütüphanesi’nin Tolkien Arşivcisi Catherine McIlwaine şu sözleri sarf etmiş:

“Bu çizimlerin Tolkien’in fantastik eserleriyle doğrudan bir bağlantısı yok ancak iki tanesinin üzerinde elfçe yazılar var. Bu da onları doğrudan doğruya Orta-dünya’daki metinlere, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in içinde bulunduğu hayal dünyasına bağlıyor.”

Tolkien sergide yer alan çizimlerden birine, elf dillerinden biri olan Quenya lehçesinde “Linquë súrissë,” yani “Rüzgârdaki Çimen” adını vermiş. Çalışmalar 1960’lı yılların Japon usulü, narin çizimleriyle de benzerlik gösteriyor. Sergide bu eser dışında yazarın Exeter Koleji’ndeki lisans öğrenimi döneminden, büyük ihtimalle 1914’ten kalma bir soyut resim ve 1950’li yıllarda çizildiği tahmin edilen, yine Elf harfleriyle süslenmiş, kitap kapağı tasarımı şeklinde olan siyah-beyaz bir soyut resim daha yer alıyor.

“Linquë súrissë’” (Rüzgârdaki Çimen) – J.R.R. Tolkien, 1960’lar

Tolkien’in diğer siyah-beyaz soyut çizimi emekli olmadan 2 sene kadar önce, tam olarak 26 Kasım 1957’de katıldığı Merton Koleji’nin bir toplantısında çizdiği biliniyor. Bu dönemde Yüzüklerin Efendisi adlı romanı tüm beklentileri aşarak büyük bir başarı yakalamıştı. Tolkien de bu dönemini tamamen Elflere ve Orta-dünya’ya dair yazdığı ilk eserine, Silmarillion’a adamıştı.

Catherine McIlwaine’in bu çizimle ilgili yorumu şöyle:

“Çok ilgi çekici. Bana bir kitap kapağı taslağı gibi geliyor… Yeni bir eser mi yazmayı planlıyordu, yoksa Orta-dünya’ya ait bir eski eseri mi resmediyordu bilmiyorum. Eserlerinde buna benzeyen başka bir çalışması yok. Ayrıca neye işaret ettiğini ya da Tolkien’in ne düşündüğünü gösteren herhangi bir şey de yok. Bunu bulmak bizden sonraki araştırmacılara düşüyor.”

Tolkien’in kolej toplantısı sırasında bir ajandanın arkasına çizdiği, üzerinde elfçe yazılar bulunan çizim. (1957)

Sergide yer alan bir diğer çizimse ünlü yazarın oğlu Michael için mürekkeple yaptığı “Owlamoo.” Michael Tolkien’in dediğine göre kendisi küçükken hep bu yaratık hakkında kâbuslar görürmüş. Bu çizim de yine Japon sanatçıların eserlerine olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

“Owlamoo” – J.R.R. Tolkien (1928)

McIlwaine bu üç çizimin Tolkien’in diğer resimlerinden ne kadar farklı olduğuna dikkat çekiyor:

“Onlara baktığınızda, sulu boya resimlerinin aksine ‘İşte bu bir Tolkien çalışması,’ demezsiniz. Bu da Tolkien’in sürekli farklı şeyler denediğini gösteriyor. Tamamen yeni şeyler denemekten korkmuyor.

Biz Tolkien okurları için de bu sergi oldukça heyecan verici. Bize keşke burada da olsa demek düşüyor ama siz oralardaysanız veya 28 Ekim’e kadar yolunuz düşerse Oxford Üniversitesi, Bodleaine Kütüphanesi’nde sergilenen çizimleri görmeden gelmeyin deriz.

GÖZ ATIN  Gondolin'in Düşüşü Kitap Oluyor!

Ayrıca Bodleian Kütüphanesi’nin J.R.R. Tolkien koleksiyonundan başka parçalar için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: The Guardian


Tolkien’in Notlarını İçeren Orta Dünya Haritası, Bodleian Kütüphanesi’nin Koleksiyonunda

Son Savaş
13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: emrecandogan@kayiprihtim.com

Tolkien’in Daha Önce Hiç Yayımlanmamış Çizimleri Görücüye Çıktı için 3 yorum

  1. Yeter artık ya gerçekten, yayınevleri Tolkien’i sağmaktan bıkmadı. Bi salın artık.


  2. Bu yalnız Bodleaine Kütüphanesi ile Tolkien Topluluğu’nun ortak bir sergisi ama Türkiye’deki yayıncılar için doğru. Hobbit’in 3 farklı basımı var ve bu benim görebildiğim kadarı.


  3. mit dedi ki:

    Ne alaka yahu? Bir kütüphane üstadın daha önce görülmemiş çizimlerini sergilemiş. Yayınevleriyle ne alakası var? :smiley:


Tolkien’in Daha Önce Hiç Yayımlanmamış Çizimleri Görücüye Çıktı

Bodleian Kütüphanesi, J.R.R. Tolkien’in daha hiçbir yerde yayımlanmamış, Japon ezgileri taşıyan çizimlerini sergiliyor.

Başa dönün