in

Tolkien’in “Noel Baba” İmzasıyla Çocuklarına Gönderdiği Mektuplar Sergileniyor

Fantastik edebiyatla türü sevenlerin gönüllerinde taht kuran Tolkien, bir ebeveyn olarak da yaratıcılığın sınırlarını zorluyor. Bir baba birçok şey yapabilir, ancak “Noel Baba” karakterine bürünerek yıllar boyunca çocuklarına gönderdiği mektuplarla detaylı bir kurgusal dünya yaratmak? Tolkien hayatın her yönünde sıra dışı. Ve şimdi, o mektuplar için şahane bir sergi bizleri bekliyor!

Fantastik edebiyat denince akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz J.R.R. Tolkien. Bu türde yaptığı devrim herkesçe biliniyor ve kendisini ne kadar övsek az. Ancak bugün farklı bir yönünden söz edeceğiz. Okuyucularını farklı diyarlara seferlere çıkaran çok büyük bir kalem olmasının yanı sıra kendisi aynı zamanda harika bir ebeveyn. Çocukları için yazdığı kitapları biliyoruz evet, tabii ki onlara karşı yaptıkları bununla da bitmiyor.

Tarih 24 Aralık 1920’yi gösterdiğinde, Tolkien çalışma masasına oturdu ve geçenlerde “Noel Baba” hakkında soru soran üç yaşındaki oğlu John’a mektup yazmaya koyuldu. Kırmızı mürekkep, eğri büğrü el yazısı kullanmasının yanı sıra kendisini Noel Baba (İngiliz folklorik figürü, aynı zamanda yaygın olarak Santa Claus olarak da bilinmekte) olarak gösterdi. Mektubun yollandığı adresiyse çocuğunu büyüleyecek şekilde yazdı: “Noel Evi, Kuzey Kutbu”

“Noel Baba” tarafından yazılan ilk mektup, 1920. © The Tolkien Estate Ltd 1976

Bizler bu şahane mektuplara ve çizimlere Okuyan Us Yayınevi’nden çıkan Noel Baba’dan Mektuplar adlı kitapta şahit olmayı başarmıştık. Şimdi ise harika bir sergi haberiyle sizlerleyiz! Ama önce, bilmeden okurlarımız için şu mektupların detaylarına hep birlikte inelim:

Beklenildiği gibi Tolkien’in yaptığı yalnızca yazıyla kalamazdı ve büyüleyici şekilde Tolkienvari çizimleri de mektuplarına eklemeyi ihmal etmedi. Bunlardan birisinde uzun beyaz sakallı ve pembemsi kırmızı buruna sahip bir adam karlar içinde yürüyordu. Bir alt kısımdaysa lambalarla çevrelenmiş merdiven, adamın kubbe biçiminde kırmızıya bezenmiş kış evine doğru uzanıyordu.

“Kuzey ışıklarına” dair bir çizim, 1926. – Çizim, 1932. © The Tolkien Estate Ltd 1976

Söz konusu Tolkien olunca bu alışılmış olarak bir yılbaşıyla sınırlı kalmadı. Tam tamına 23 sene boyunca, 4 çocuğuna her Noel arifesinde girdiği karakter üzerinden mektup yazmaya devam etti. İlk başta, “Şimdi bir bohça oyuncakla birlikte Oxford’a geldim,” gibi daha kısa ve basitçe bilgilendirici şekilde yazıyordu. Ancak bu böyle devam etmedi ve Kuzey Kutbu‘ndaki hayatın anlatıldığı uzun öykülere evrildi. Hatta 1932’de kaleme almış olduğu mektup şöyle başlıyordu:
“Sevgili çocuklar, size anlatacak çok şeyim var. Hepsinden önce mutlu Noeller! Lakin dinlemek isteyeceğiniz birçok macera yaşadım. Her şey yer altından tuhaf seslerin gelmesiyle başladı…”
Bundan sonra çocuklar; sevilen kutup ayısının hikâyesinden, goblinlerle dolu gizemli mağaralarda ve destansı Kırmızı Gnomelar ile karşılaşıp kurgusal maceralara sürüklendiler. Tolkien’ın bu süre zarfında yazıp yayımladığı, hepimizin aşina olduğu Hobbit’te olduğu gibi, bu dünyada tarihlerden dillere iyi düşünülmüş ve kurgulanmış detaylı bir yapıya sahip. Tabii ki oluşturduğu evrene ait harika çizimlerle bezenmiş hâlde.

Ebeveynlik konusunda ne kadar yaratıcı olunacağının da sınırlarını zorluyor, aynı edebiyatta yaptığı gibi. Zaten yaptığı iş oldukça sıra dışı, üstüne teslimat için de özel bir yol seçmiş. Mektuplar Kuzey Kutbu’na ait özel posta puluna sahip zarflar ile çocukların karşısına çıkıyor. Daha ne olsun!

“Noel Baba” tarafından 1932’de yazılan mektubun ilk sayfası. © The Tolkien Trust 2012 – Mağara çizimleri, 1932. © The Tolkien Estate Ltd 1976

Sergi haberimize dönecek olursak… Mektuplar bu yıl 1 Haziran’dan başlamak üzere, 28 Ekim 2018 tarihine kadar Oxford’daki Bodleiean Kütüphanesi‘nde sergileniyor olacak. Diğer Tolkien eserleriyle birlikte Tolkien: Maker of Middle-earth sergisinde görülebilir.

Kaynak: Atlas Obscura

Noel Baba’dan Mektuplar incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz!

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

“Locke Lamora’nın Yalanları”na Hayran Yapımı Jenerik!

Kâğıt Büyücüsü Serisi: Mükemmel Bir Kitap Potansiyeli Nasıl Kullanılmaz?