in

“Tüfek, Mikrop ve Çelik” Nihayet Tekrar Aramızda

Günümüze dek yapılmış en kapsamlı antropolojik çalışmalardan biri olan “Tüfek, Mikrop ve Çelik” uzun bir aradan sonra tekrar basıldı.

Seksen bir yaşındaki bol ödüllü, Amerikalı bilim insanı Jared Diamond’ın ilk kez 1997’de Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies adıyla yayımlanan Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı uzun süren bir aranın ardından tekrar okurlarla buluştu. İnsanın gelişim evrelerine farklı perspektiflerden yaklaşarak Çöküş, Üçüncü Şempanze ve Seks Neden Keyiflidir kitaplarıyla da ışık tutan Diamond, ABD’de ve İngiltere’deki dergilerde yapılan anketler sonucunda birkaç kez Dünyanın İlk 100 Entelektüeli listesinde de yer almıştı.

İlk kez 2002 yılında Ülker İnce tarafından Türkçeleştirilmiş olan çalışma daha önce Tübitak Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşmuştu. İçerisinde pek çok farklı soruya ampirik veriler ışığında makul bir açıklama getirmeye çalışan kitaba birkaç yıldır erişim ancak sahaflar üzerinden şişirilmiş fiyatlarla sağlanabiliyordu. İşte nihayet tekrar raflarda karşılaşabileceğimiz kitabın tanıtım yazısı şöyle:
TÜRKİYE’YE ÖZEL ÖNSÖZLE

“Bu kitap tüm kıtalardaki insanların on üç bin yıllık kısa tarihi. Herkes ve her şey anlatılıyor. Farklı kıtalardaki farklı toplumların farklı gelişmelerini ikna edici ve bilimsel bir şekilde açıklayarak ırkçı yaklaşımları yerle bir ediyor… İlk iki sayfayı okuduktan sonra elinizden bırakamayacaksınız.”
Paul R. Ehrlich, Stanford Üniversitesi

“Büyüleyici… İnsanlık tarihini anlamak için bir temel oluşturuyor.”
Bill Gates 

“Büyük soruların ve büyük cevapların kitabı.”
Yuval Noah Harari

“İnanılmaz derecede kapsamlı bir kitap. Jared Diamond diğer birçok yazarın başaramadığını başarıyor ve altı yüz sayfa içinde tüm dünyanın tarihini başarılı bir şekilde anlatıyor. Son yıllarda insanlık tarihi hakkında basılmış en önemli ve okunaklı kitaplardan biri.”
Nature

“İnsanlık tarihi araştırmalarında ciddi ve çığır açıcı kitaplar ancak her nesilde bir geliyor. Tüfek, Mikrop ve Çelik de bu klasiklerin arasında yerini almaya hazır… Diamond teknolojiye olan hâkimiyetini geniş bir tarihsel kapsamla birleştiriyor. Yıllardır bu kadar özenli ve geniş kapsamlı bir kitap basılmamıştı.”
Washington Times

“Jared Diamond, bilimsel verileri herkesin anlayabileceği bir biçimde açıklıyor ve insanlık tarihinin nasıl geliştiğini merak eden herkesin ilgisini çekecek bir konuyu işliyor… Irkçı yanıtlara karşılık bilimsel temelli bir teori üreterek herkese büyük bir iyilik yapmış. İnanılmaz derecede ilgi çekici bir kitap.”
Los Angeles Times

Dünya üzerinde yaşayan bütün insanların 13.000 yıllık tarihi…

İnsanlık tarihi, devletler, savaşlar, keşifler, icatlar ve yeniliklerle doludur. İmparatorluklar kurulup yıkılırken, tarihin seyrini değiştiren, kıtaların kaderlerini belirleyen olaylar yaşandı. Ancak insanlık tarihi nasıl başladı ve nasıl şekillendi? Anadolu ve Orta Doğu coğrafyası tarihin akışında neden bu kadar önemli? Neden Avrasya’da atlar evcilleştirilebilirken Afrika’da zebralar evcilleştirilemedi? Neden Amerika kıtasının yerlileri Avrupa’yı istila etmedi de tersi oldu? Neden bazı toplumlar zenginken diğerleri fakir kaldı?

Tüfek, Mikrop ve Çelik, insanlık tarihinin en can alıcı ve önemli sorularını soran ve bilimsel kanıtlarla yanıtlayan muhteşem bir eser. Biyoloji, coğrafya, dilbilim ve tarih gibi birçok alandan yararlanarak yazılmış, “Batılı” koşullandırmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Dinlerin nasıl doğduğu, devletlerin nasıl kurulduğu, mikropların ve onlara bağlı hastalıkların nasıl oluştuğu, tarım ve hayvancılığın hayatımızdaki önemi, yazının neden icat edildiği, insanoğlunun teknolojiyi nasıl ve neden geliştirdiği, insanlık tarihinin temellerinin neler olduğu ayrıntılarıyla bu kitapta inceleniyor.

Ve tüm hikâye bundan 13.000 yıl önce Orta Doğu’da yaşayan bir insanın bir buğday tanesini toprağa ekmesiyle başlıyor.

“Sanatsal, bilgilendirici ve eğlenceli… Bir konunun daha önce akla hiç gelmemiş yönlerini aydınlatan bir pencere görmek gibisi yoktur ve Jared Diamond da tam olarak bunu yapmış.”
William H. McNeil, New York Review of Books

“Bu kitabın kapsamı ve açıklayıcı gücü inanılmaz.”
The New Yorker

Tüfek, Mikrop ve Çelik’te açıkça görebiliyoruz ki, hiçbir bilim insanı sosyal meseleleri Jared Diamond kadar açıkça ve rahatlıkla anlatamıyor. Bu inanılmaz derecede başarılı kitapta biyoloji ve tarih bilimlerini birleştiren Jared Diamond insan durumunu hiç olmadığı kadar derinlemesine anlatıyor.”
Edward O. Wilson, Harvard Üniversitesi

“Sahip olanlar ve olmayanlardan oluşan dünyamızın nasıl oluştuğunu açıklayan nefes kesici bir kitap. Daha önce hiç bu kadar büyük bir uzmanlık ve şefkatle işlenmemiş bir konu.”
The Times

“Fevkalade ve ikna edici bir kitap. Kapsamı ise inanılmaz.”
 Observer

“Bu kitap beni Orta Çağ savaşlarını araştıran bir tarihçiden insanlık tarihi öğrencisine dönüştürdü.”
 Yuval Noah Harari

“İlgi çekici ve aşırı derecede önemli… Bu kitabın bir özetinin çıkarılması ona haksızlık olur.”
David Brown

“En temel düzeyde insanlık tarihini merak eden herkesin ilgisini hak ediyor. Zirvede bir eser. Diamond insanlık tarihinin mantıklı ve kanıtlara dayanan bir öyküsünü yazmış.”
Thomas M. Disch
İnsan topluluklarındaki ve toplumlardaki doğal olmayan fark ve eşitsizliklerin temel nedenlerini milattan öncesinden aramaya başlayan Pulitzer ödüllü yazarın bu kült eseri yine Ülker İnce çevirisiyle, bu kez Pegasus Yayınları etiketiyle ciltli ve ciltsiz haliyle satışa sunuldu ancak küçük bir farkla. Ülkemizin içerisinden geçtiği ekonomik çalkantıların da etkisiyle, maalesef iki yayınevinin ciltli edisyonları arasında neredeyse 70 ₺ gibi bir fiyat farkı mevcut. Bekleyenlerine şimdiden iyi okumalar.

Oyla!

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

11 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

  Ne yazık ki üzen bir fiyatla çıktı. Geçmişte Hazal Çamur’un radyo yayınlarında “Kitabı alın sonra bulamazsınız.” demesini dinleseydim keşke.

 2. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Tübitak’tan çıkan baskısı elime geçmişti. Sadece Önsöz ve Birinci Bölüm’ü okumuştum; ve o kadarı bile etkilenmek için bana yetmişti.

  Örneğin: İlkel olarak adledilen insanların sosyal ayıklanmayla, -sözde- medeni sayılan insanlarınsa biyolojik ayıklanmayla seçimlendiği topluluklardan oluşması, ilk dikkatimi çekendi. İlk sayılan insanların, çevresel kaynakların kısıtlılığı ve dönemsel değişkenlerine bağlı olarak şekillenen toplum içerisinde hayatta kalabilmek için kıvrak zekâya sahip olması gerekirken, medeni insanların, çevreye hükmedibelen toplumlarda zekânın öneminin geri plana atıldığı, savı derin derin düşündürtmüştü.

  Artık o anki ruh halimden midir, bilinmez, fethedenin de fethedilenin de tarihi benim tarihimdir, görüsüyle okuduklarıma yaklaşma başlamıştım. Ününü hak ediyor.

 3. Avatar for eleutheiros eleutheiros dedi ki:

  Lise 3’te, üniversiteler gezisi yapmıştı okul. Odtü’nün içinde bir kitapçıdan 10 tl’ye almıştım kitabı hiç unutmam. Tabi o kafayla başlayıp anlamayınca evin karanlık köşelerine bırakmıştım. Gündem olmuşken kitabı buldum ve okuma sırama en başlara koydum. Tubitak’ın Tubitak olduğu zamanlar fiyatı görünce resmen amme hizmeti olarak bastıklarını anladım. Kitabı yayıma hazırlayan da baya tanıdık bir isim.

 4. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Millet, millet, millet… ve… aa… millet. Sadece bu kitabın değil, tüm etiket fiyatlarının artışı hepimizi huzursuz ediyor. Satış garantili bir kitabın iki-üç defa düşündürebilen bir fiyata satılmasından, eminim Pegasus’takiler de hoşnut değillerdir. Basım maliyeti krizi yaşanmasa, bu surat ekşiten fiyatı görmezdik elbette.

  Kemal Beyin değindiği durumun da bu etiket fiyatıda etkisi var.

 5. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  İzmir’de bir kurumda görev yapıyorum. Bilen arkadaşlar için mimari projeleri çoğalttığımız bir ozalit makinamız var. 90 cm genişliğinde ve 100 metre uzunluğunda kağıt bobinlerle çalışıyoruz. Elimizde kağıt kalmadığı için firmadan kağıt istedik. Firma elindeki müşteriyi kaçırma kaygısı taşımasına rağmen bize ancak 15 gün sonra kağıt tedarik edebildi. Firmadaki arkadaşla geldiği zaman kağıt konusunda sohbet ettik. Bana söylediği şey kağıdın sadece bu sene içinde aldığı zammın %300 olduğu. Yine çok yakın bir arkadaşım İstanbul’da tanınmış büyük bir yayınevinde satış müdürü. Kendisi de kağıdın tedariğinin ayrı bir sorun, fiyatının ondan daha büyük bir sorun olduğunu belirtiyor. Ben de bu zam konularında yayınevlerinin üzerine çok gidilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Şu an ülke ekonomisinin gözle görülür acı bir gerçeği var. Nasıl yumurta alırken gördüğümüz zammın tepkisini tavuğa değil de başka yönlere gösteriyorsak yayınevlerinin de üzerine gitmek çok da doğru değil.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

6 cevap daha var.

Feneryolu Cinayetleri: Kapalı Odaların Bitmeyen Gizemleri

Warcross Serisinin İkinci Kitabı “Wildcard: Joker Oyuncunun Hikayesi” Bizlerle