in

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Yargısız İnfaz Üzerine Dikkat Çeken Açıklama

Türkiye Yayıncılar Birliği, son günlerde sosyal medyada yazar, yayıncı ve kitapçıları hedef göstererek yapılan kampanyalara yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye Yayıncılar Birliği - Pucca

Türkiye Yayıncılar Birliği son aylarda sosyal medyada kitapların, yazarların, yayıncıların ve kitapçıların hedef gösterilerek yapılan kampanyaların, yayıncılık üzerindeki sansür ve otosansürü tetiklediğine, yayımlama özgürlüğünü ve kültürel çeşitliliği tehdit ettiğine dikkat çekmek amacıyla bir basın bildirisi yayınladı.

Bildiride beraati talep edilen ve daha yargılanma süreci tamamlanmayan Pucca üzerinden; Kırmızı Kedi Yayınevi‘nin kitabevlerine yönelik hedef gösterilen sosyal medya kampanyalarına yönelik dikkat çekici açıklamalar var.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

KİTAPLAR, YAZARLAR, YAYINCILAR VE KİTAPÇILARA YÖNELİK SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI HAKKINDA

Sosyal medyada toplumsal tepki ortamı yaratılarak kitaplar, yazarlar, yayıncılar ve kitapçılara saldırılar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Somut bir bilgiye, kanıta dayanmayan bu kampanyalarla yargısız infazlar yapılmakta; yazarlar, yayıncılar ve kitapçılar sanık konumuna oturtulup hedef gösterilmektedir.

Maddi ve manevi sonuçlarının ne olacağı düşünülmeden düzenlenen bu sosyal medya kampanyalarıyla; kitaplar sanki suç aletiymiş gibi sunulmakta ve bu kampanyaların sonucunda yazarlar, yayınevleri ve kitapçılar fiilen saldırıya uğramaktadır.

Bu sosyal medya kampanyalarından sonuncusu Birliğimiz üyesi Kırmızı Kedi Yayınevi’nin kitabevlerinde Pucca’nın (Pınar Karagöz) yeni kitabı için yapılan imza günleri bahane edilerek yayınevine ve sahibi Haluk Hepkon’a yönelik olandır.

Pucca sosyal medya mesajları nedeniyle yargılanmaktadır ve savcı beraatini talep etmiştir. Daha yargılanması tamamlanmadan Pucca suçluymuş gibi gösterilmiş ve bu suçu yeni yayımlanmış kitabıyla işlemiş gibi bir izlenim yaratılmıştır. Bu kitapla ilgili yazarın imza günlerine ev sahipliği yaptığı için kitabevi ve sahibi de suçu ve suçluyu koruyormuş gibi sunulup hedef gösterilmiştir. Sosyal medya aracılığıyla yapılan bu kampanya tam anlamıyla bir yargısız infazdır ve önceki örneklere bakıldığında etkili olması halinde sonuçlarının çok tehlikeli olacağı kesindir.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak, son aylarda sosyal medya aracılığıyla hedef göstererek yapılan kampanyaların, yaratılan baskı ortamının yayıncılık üzerindeki sansür ve otosansürü tetiklediğine, yayımlama özgürlüğünü ve kültürel çeşitliliği tehdit ettiğine dikkati çekmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde benzer olayların yaşanmaması için daha hassas davranılması gerektiği konusunda başta sosyal medya kullanıcıları olmak üzere tüm kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz.

Saygılarımızla,
Türkiye Yayıncılar Birliği
Siz bu bildiriyi nasıl buluyorsunuz? Gerçekten durum bu kadar kötü mü? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Everfever Everfever dedi ki:

  Stop Making Stupid People Famous

 2. Avatar for Everfever Everfever dedi ki:

  Dayanamıyorum.

  Bandrol rezaleti ortaya çıktığında tek kelime ses çıkarmayan birliğin Pucca üzerinden ifade özgürlüğü savunuculuğu yapması ne kadar da ponçik değil mi? Pucca’nın ifade özgürlüğü engellenemez ama Ferit Edgü’nün yenilen hakkına gelince çekirge sesleri

  (İyi ki hiçbir sosyal medya hesabım yok, bugüne kadar kesin taşa tutulmuştum :smiley: )

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Ben onu değil de esas Ferit Edgü neden ses etmiyor onu merak ediyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yüzüklerin Efendisi Numenor

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ne Zaman Çıkacak? Kaç Bölüm Olacak? Serinin Danışmanı Açıkladı!

The Boys İnceleme

The Boys: Farklı Bir Süper Kahraman Dizisi