Türkiye’nin En Geniş Dağıtım Ağına Sahip Olan YAYSAT Kapatıldı

Doğan Medya'nın satılmasıyla el değiştiren YAYSAT faaliyetlerine son verdi. Artık ülkede dağıtım konusunda tek bir dev var.

Şu sıralar sevdiğiniz yayını bayinizde, marketlerde ya da kitapçılarda bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bunun olası sebeplerinden birisiyle karşınızdayız. Yayın Satış Pazarlama ve Dağıtım A.Ş. (YAYSAT) kasım ayı sonu itibarıyla faaliyetlerine son verdi.

Basınımızda şaşırtıcı bir şekilde pek yer almayan bu gelişme, kültür dünyamız adına oldukça endişe verici. Demirören Grubu’nun Doğan Medya’yı satın almasıyla el değiştiren YAYSAT artık bizlerle değil. Şu an ülkede yaygın şekilde dağıtım yapan tek şirket ise Turkuvaz Medya’nın sahibi olduğu Turkuvaz Dağıtım. Malum el değiştirmeden sonra, D&R, Idefix gibi markaların da bu gruba geçtiğini sizlerle daha önce paylaşmıştık. Tüm bunlar şu anlama geliyor: Yayınınızı yaygın bir dağıtım ağına sokmak istiyorsanız, artık kapısını çalabileceğiniz tek bir şirket var.

İyi Aylık Edebiyat Dergisi Notos’un yeni sayısı, diğer pek çok süreli yayın gibi bu olaydan etkilenenler arasında:

1992’den beri işleyen YAYSAT, bütün hata ve eksiklerine rağmen bir alternatif konumundaydı. Görünen o ki ülkemizde medya ve kültür – sanat alanları tek bir kutupta toplanmaya devam edecek.

Etiketler:  
Genel Yayın Yönetmeni
1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Türkiye’nin En Geniş Dağıtım Ağına Sahip Olan YAYSAT Kapatıldı için 7 yorum

 1. Davram dedi ki:

  Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :rage:


 2. Agape dedi ki:

  Bizlere bol bol sabır diliyorum.


 3. Günün sonunda ikisi de yandaş sermayenin elindeydi. Ne gerek var turkuvaz’ın önünü açalım demişlerdir.


 4. Sorunuzun cevabı Gazete Duvar’da yayınlanan şu yazıda olabilir:

  Bir de YAYSAT pek kitap dağıtmazdı aslında. Gazete, dergi gibi süreli yayınlar ağırlıklıydı. Yayınevlerinin şikâyet ettiği dağıtıcılar daha farklı. Prefix, Emek Kitap gibi.


 5. Genellikle kupon ile çizgi roman alıyordum zamanında. (12-13 yıl önce) Gazeteye harcadığın para ile gerçekten zamanında arsa alınırdı. :slight_smile:


Türkiye’nin En Geniş Dağıtım Ağına Sahip Olan YAYSAT Kapatıldı

Doğan Medya’nın satılmasıyla el değiştiren YAYSAT faaliyetlerine son verdi. Artık ülkede dağıtım konusunda tek bir dev var.

Başa dönün