“Türklerin Şeytani Masalları” Çok Yakında Raflarda

Türk masal ve efsanelerindeki şeytani varlıkları konu alan "Türklerin Şeytani Masalları" yakında bizlerle olacak.

Alkarıları, devler, şahmaranlar, gulyabaniler, cinler ve daha nicesi… Zamanında pek çok korku hikâyemize konu olan ama günümüzde ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş efsanelerimiz. Hiç merak ettiniz mi aralarında daha kim bilir bilmediğimiz ne gibi korkutucu canlıların olduğunu? Ya da fantastik bir öykü yazarken bizim kültürümüzden bir şeyler kullanma arzusu duyup da bu konudaki kaynakların zayıflığına hayıflandınız mı hiç? Eğer cevabınız evetse imdadınıza yetişecek, detaylı bir kaynakçanın müjdesine siz de en az bizim kadar sevinirsiniz muhtemelen.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanlarından Okt. Seçkin Sarpkaya’nın 2012-2014 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Pınar Fedakar danışmanlığında hazırladığı yüksek lisans tezi, editörsel değişikliklerin ardından “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” adıyla raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Eserin hazırlanmasında 5.000‘den fazla Türk halk masalı ve efsanesinden faydalanılmış. Ayrıca masallardaki şeytani varlıklar sadece tek tek ele alınmakla kalınmamış, aynı zamanda karşılaştırmalı incelemelerine de yer verilmiş.

Kitabın sunum yazısı Prof. Dr. Metin Ekici, arka kapak metni ise çok yakından tanıdığımız bir isim, yazar ve tarihçi Mehmet Berk Yaltırık tarafından yazılmış. Söz konusu yazı şu şekilde:

Türk halk inançlarındaki korkutucu figürlerin bilinen örnekleri hayli köklü ve geniş bir konunun görünen yüzüdür. Dışarıdan bakan bir göz bu köklerin mecrasını takip ettikçe, geçtiği coğrafyaları, temas ettiği kültürleri gördükçe karşısına çıkan isimler, tabirler ve hikâyeler karşısında hayranlığı ve ürpertiyi aynı anda yaşayacaktır.

Okuyucu, Seçkin Sarpkaya’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı araştırmasının rehberliğinde insanın hem merak duygusunu hem de korkularını kamçılayacak bu zengin sahayı ziyaret etme olanağı buluyor.

Bu kitap halk bilimi araştırmacıları ve halk bilimi dersi alan öğrenciler kadar Türkiye sahasındaki bir masalın, efsanenin ardına takılıp başka diyarların, uzak ama tanıdık kültürlerin etkisini keşfetmek, masalların ve efsanelerin arasında dolaşmak isteyenlerin, devlerin, perilerin, ejderhaların, cinlerin izinden gidebilecek meraklı okurların, duvarda asılı Şahmaranların, fırtınalı gecelerde kükreyen cadıların, gelinlerin canını çalan alkarılarının hikâyelerini öğrenmek isteyen okurlar için de önemli ve hayli zengin bir araştırma.

– Mehmet Berk Yaltırık

Editörlüğünü Ömer Ünal‘ın üstlendiği bu kapsamlı çalışma kasım ayının ilk haftasında Karakum Yayınevi tarafından yayınlanacak. Kitaplığınızdaki yerini şimdiden hazırlayın.

GÖZ ATIN  Mehmet Berk Yaltırık Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 10 Kitap
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

PORTAL YORUMLARI

 1. Bay_Karamsar dedi ki:

  Anadolu Türk Masallarından Derlemeler’den sonra böyle bir çalışmanın da yayınlanıyor oluşuna çok sevindim <3

  1. GwynBleidd dedi ki:

   Gerçekten ben de çok sevindim. Böyle kitaplar değerlerimizin unutulmasını engelliyor.

 2. bagatur dedi ki:

  Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Sinemamıza, edebiyatımıza ve henüz gelişmekte olan oyun sektörümüze kaynaklık etmesi dileğiyle. Böyle haberleri görünce çok mutlu oluyorum.
  Ufak, naçizane bir eleştiride bulunayım. Yunan mitolojisi ile özdeşleşmiş kimera yerine, kapak resmi olarak eserdeki yaratıklardan birinin tasvirini görmek daha ilginç ve uyumlu olurdu.

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Kapak görseliyle ilgili başka eleştiriler de oldu. Yazara ilettik, o da teşekkür etti ve yayıneviyle görüşeceğini söyledi. Şimdilik gelişmeler bunlar 🙂

 3. Nikola Tesla dedi ki:

  Bizim kitapciya gelmedi hâlâ 🙂 .. Bekliyoruz.

  Yanliz kitapdaki yaratik cok tanidik geliyor 🙂

  Dragon’s Dogma ‘miydi yoksa God of War’miydi ? Rise Of The Argonauts, oyunundami görmüstüm ,deli sorular sorular 😀

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Kasımın ilk haftası daha gelmediğine göre kitabın gelmemesi de normal 🙂

   Kapaktaki yaratık God Of War 3’ün konsept çizimlerinden biriymiş. Yayınevi bilmiyormuş telifli olduğunu. Başka bir okur daha uyardı, biz de ilettik kendilerine. Teşekkür ettiler. Değiştirecekler sanırız. Ama şimdilik bir gelişme yok.

   1. Nikola Tesla dedi ki:

    Ertelenme olabilir belki. Kapağı konsepte uygun bir çalışma yapsalarmış. Telifli bir resmi koymalarını anlamıyorum yayın evinin(?). Bekliyoruz yine. Teşekkürler.

    1. M. İhsan Tatari dedi ki:

     Dedim ya, bilmiyorlarmış telifli olduğunu. Yeni bir yayınevi. Olur böyle kazalar. Rica ederim 🙂

 4. Selahattin Özpalabıyıklar dedi ki:

  “Adam olacak çocuk” (http://aylinunal.tumblr.com/post/11444904926/gelecegin-coen-kardesleri) Mehmet Kösemen’in kitabını da hatırlatayım dedim bu vesileyle: https://blog.tanshaydar.com/turk-islam-tarihinde-hayali-varliklar.html
  Mehmet Kosemen’in sitesi: http://cmkosemen.com/
  Şu da iyi bir kaynak: https://www.academia.edu/11557648/T%C3%BCrk_Mitoloji_Ansiklopedisi_Deniz_Karakurt_

 5. Exile dedi ki:

  İhsan Tatari kitabı ingilizceye çevirsin 😀

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Hahaha 😀 İhsan Tatari bu yorumunuzu İngilizceye çevirip size iade ediyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

“Türklerin Şeytani Masalları” Çok Yakında Raflarda

Türk masal ve efsanelerindeki şeytani varlıkları konu alan “Türklerin Şeytani Masalları” yakında bizlerle olacak.

Başa dönün